حضور جوخه های ترور سپاه پاسداران در عراق

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

تظاهرات و اعتراضات مردم عراق با وجود تداوم سرکوب و ترور آنها همچنان ادامه دارد. بنا به گزارشها، یکی دیگر از مخالفان حکومت عراق و حامی آن جمهوری اسلامی در بغداد کشته شد.

رادیو بین المللی فرانسه گزارش داد: پیکر یکی از مخالفان حکومت عراق به نام علی الشب سه‌شنبه شب ۱۰ دسامبر / ۱۹ آذر در محله الشعب بغداد یافت شد. افراد ناشناس مسلح او را از پشت با شلیک سه گلوله در مغزش از پای درآورده‌اند. به گفته یکی از افراد پلیس اسلحه آنها مجهز به صدا خفه‌کن بوده است.

این معترض عراقی ۴۹ ساله، پدر پنج فرزند و اهل کوت بود و برای شرکت در تظاهرات در میدان تحریر بغداد برای چند روز به این شهر آمده و در منزل خواهرش مستقر شده بود. وی در شبکه های اجتماعی به تظاهرات آرام و مسالمت آمیز فراخوانده بود.

در دوم دسامبر گذشته نیز دختر جوان ۱۹ ساله‌ای به نام زهرا علی که به همراه پدرش در میدان تحریر غذا توزیع میکرد، ربوده شد. جسد شکنجه شده او چند ساعت بعد یافت شد.

یکشنبه گذشته هم مرد ۵۳ ساله‌‌ای به نام فاهم الطایی در کربلا به هنگام بازگشت به منزلش به دست دو موتور سوار مسلح ترور شد.

چندین تن از معترضین عراقی از اوایل اکتبر سال جاری در شهرهای مختلف کشور کشته شده‌اند. دهها تن از آنان نیز توسط مردان مسلح یونیفورم‌ پوش ربوده و شکنجه شد‌ه‌اند. دولت عراق گفته است که قادر به شناسایی این افراد مسلح نیست.

این در حالیست که در پی حمله گروهی ناشناس به میدان اصلی تظاهرات در بغداد و کشته شدن حدود ۷۰ تن، برخی فعالان و وبلاگ‌نویسان عراقی نیروهای حشد الشعبی را متهم دانستند.

سه کشور بزرگ اروپایی از نخست وزیر عراق خواستند مزدوران حشدالشعبی تحت امر سپاه قدس پاسداران از صحنه تظاهرات مردمی در عراق دور مانده و عاملان کشتار اخیر بغداد محاکمه شوند.

بنا به گزارشها، سفارت‌خانه‌های انگلیس، فرانسه و آلمان در بغداد با انتشار بیانیه مشترکی از عادل عبدالمهدی، نخست وزیر مستعفی عراق خواستند نیروهای حشد شعبی از میدان‌های تظاهرات دور نگه داشته شده و عاملان کشتار اخیر السنک محاکمه شوند.

نخست وزیر اسرائیل نیز با معرفی کردن حشد الشعبی به عنوان عاملان کشتار تظاهرکنندگان در بغداد، در جلسه هفتگی هیات دولت اسرائیل در اورشلیم، از جمله گفت: رژیم ایران به تجاوزگری در کشورهای مختلف خاورمیانه همچنان ادامه می دهد وحتی بر شدت آن می افزاید، که یکی از نشان های آن حمله خونین به معترضین در بغداد و کشتن حدود بیست تن از آنان بوده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام آمریکایی نوشته است که از نظر واشنگتن گروه حشدالشعبی تهدیدی به مراتب خطرناکتر از گروه داعش علیه سربازان آمریکایی به شمار می رود.


چاقوکشان سلیمانی دهها معترض عراقی را کشتند

منابع پلیس و بیمارستانی عراق اعلام کردند شمار کشته‌شدگان حمله جمعه شب افراد مسلح ناشناس به معترضان در بغداد، به ۲۳ نفر رسیده است. این مرگبارترین حادثه در عراق در یک هفته اخیر و پس از اعلام استعفای عادل عبدالمهدی از سمت نخست وزیری است.

این حادثه در اوایل صبح روز شنبه هفت دسامبر (۱۶ آذر) با ارعاب بیشتری ادامه پیدا کرد به‌طوریکه افراد مسلح ناشناس با کاروانی از خودروها به سمت میدان تحریر در حرکت بودند و اقدام به تیراندازی می‌کردند.

طبق گزارش خبرگزاری رویترز، در درگیری‌های شب گذشته ۱۲۷ نفر نیز بر اثر اصابت گلوله و یا ضربات چاقوی افرادی که معترضان را در نزدیکی میدان تحریر هدف قرار داده بودند، زخمی شده‌اند.

رییس‌جمهور عراق خواستار شناسایی عاملان این حملات مرگبار شده است، اما منابع امنیتی می‌گویند که نمی‌توانند افراد مسلحی را که به معترضان حمله کردند، شناسایی کنند.

کیهان خامنه ای پیش تر معترضان عراقی را تهدید کرده و نوشته بود: دوستان عراق (مزدوران سلیمانی) ناظر بی طرف نیستند و اجازه نمی‌دهند هر دولتی سرکار بیاید.


حمله با پهپاد به اقامتگاه مقتدی صدر در نجف

به گزارش منابع عراقی اقامتگاه مقتدی صدر، روحانی شیعی روز شنبه در شهر نجف هدف حمله پهپادی قرار گرفته است.

این حمله در حالی صورت می‌گیرد که افراد نزدیک به مقتدی صدر موسوم به «کلاه آبی‌ها» از سوی جریان صدر ماموریت یافته بودند تا از تظاهرات ضد دولتی شب گذشته در نجف و بغداد حمایت کنند.

صدر از اعتراضات ضد دولتی در عراق حمایت کرده و حامیان خود را بعد از این که افرادی مسلح به چادرهای معترضان حمله کردند شب‌هنگام به خیابان‌ها فرستاد تا از معترضان حمایت کنند.


تحریم حشدالشعبی پیامی به سلیمانی است

معاون وزیر خارجه آمریکا در رابطه با تحریم چهار تن از سران گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت رژیم ایران در عراق آنرا پیامی به دولت عراق و جمهوری اسلامی دانست که متهم به‌قتل تظاهرکنندگان یا پرونده فساد هستند.

این مقام ارشد آمریکايی همچنین گفته که احتمالا رژیم ایران در حملۀ روز پنج‌شنبه ۵ دسامبر (۱۴ آذر) به پایگاه هوایی «بلد» در عراق دست داشته است.

ارتش عراق روز گذشته از حمله به پایگاه هوایی «بلد» در ۸۰ کیلومتری شمال بغداد، با دو راکت کاتیوشا خبر داده بود. این پایگاه میزبان نیروها و پیمانکاران آمریکایی است.

دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاورنزدیک به خبرنگاران گفت: ما منتظر دریافت شواهد کامل‌تری هستیم. اما اگر به اتفاق‌های گذشته توجه کنیم احتمال زیادی وجود دارد که رژیم ایران پشت این حمله باشد.


هشدار سیستانی نسبت به دخالت‌های سلیمانی

آیت‌الله علی سیستانی، مرجع تقلید شیعیان عراق خواستار انتخاب نخست‌وزیر جدید عراق بدون “دخالت خارجی” شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نماینده او در مراسم نماز جمعه در کربلا گفت، سیستانی تأکید کرده که “مرجعیت” نیز “به هیچ وجه هیچ نقشی” در تصمیم برای انتخاب جانشین عادل عبدالمهدی ندارد.

عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق هفته گذشته بعد از ماه‌های تظاهرات گسترده علیه “فساد، ناکارآمدی و وابستگی دولت عراق به رژیم ایران” از مقام خود استعفا کرد.

پیش از این گزارش شده بود که قاسم سلیمانی، فرمانده عملیات برون‌مرزی سپاه پاسداران (نیروی قدس) برای انجام مذاکراتی به بغداد سفر کرده است.

برخی حضور او در عراق را تلاش برای اعمال نفوذ در انتخاب نخست‌وزیر جدید قلمداد کرده‌اند.


هجوم چماقداران سلیمانی به میدان تحریر بغداد

گروهی از مزدوران سپاه قدس پاسداران در عراق موسوم به حشد شعبی با چماق و سلاح سرد وارد میدان تحریر شهر بغداد پایتخت عراق شدند. میدان تحریر بغداد از دو ماه گذشته شاهد تجمع تظاهرکنندگانی بود که به فساد دولتی، وضعیت ناگوار اقتصادی و مداخلات رژیم ایران در این کشور اعتراض داشتند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، چماقداران حشد شعبی عصر پنج‌شنبه وارد میدان شدند و با ماشین‌های خود که بلندگوهای بزرگی روی آن نصب بود به چرخ‌زنی در میان چادر معترضان پرداختند.

این منبع افزود: هواداران حشد شعبی ظاهرا سلاح گرم به همراه نداشتند اما شمار زیادی از آنان به باتوم مجهز بودند.

معترضان که نیروهای شبه‌نظامی تحت حمایت رژیم ایران را به شلیک به سوی تظاهرکنندگان متهم می‌کنند، در واکنش به این تجمع اعلام کردند که ایست‌های بازرسی در اطراف میدان تحریر را تشدید می‌کنند تا از ورود افراد مسلح به داخل میدان جلوگیری کنند.


گذار انقلاب عراق از ایستگاه “جمهوری اسلامی”

به گزارش یورونیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، قاسم سلیمانی، فرماندهٔ سپاه قدس پاسداران در بغداد، پایتخت عراق حضور دارد تا دربارهٔ دولت آیندهٔ این کشور با مقامات عراقی گفتگو کند.

یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری فرانسه گفت آقای سلیمانی به این منظور راهی بغداد شده که دربارهٔ جایگزین عادل عبدالمهدی،‌ نخست‌وزیر مستعفی این کشور گفتگو کند.

همین منبع اعلام کرد محمد کوثرانی، روحانی پرنفوذ شیعه، و نمایندهٔ حزب‌الله لبنان در عراق که خود در بغداد حضور دارد، یکی از حامیان قاسم سلیمانی در این سفر است که تلاش دارد احزاب سیاسی عراق را به پشتیبانی از نامزد مورد نظر ایران ترغیب کند. نام این نامزد فاش نشده است.


گذار انقلاب عراق از ایستگاه عبدالمهدی و درسهای ناصریه

حضور جوخه های ترور سپاه پاسداران در عراقمنصور امان: فقط از دست دادن اُرگان رسمی دولت در عراق نیست که رژیم توسعه طلب ج.ا را سخت به گوشه بُحران می راند، فاکتور بسا سهمگین تر چگونگی رقم خوردن این شکست است. آقای عبدالمهدی را فشار خُردکننده انقلاب مردُم این کشور علیه نظم حاکم از قُدرت بیرون راند و رژیم ولایت فقیه به عُنوان پُشتیبان نظامی و سیاسی نظم یاد شده، نامزد بعدی این نیروی جدید برای رانده شدن از حیات سیاسی و اجتماعی عراق است.

با وُجود حمله هیستریک آقای خامنه ای، گزافه گویی پاسدار سُلیمانی و بسیج تمام توان خود، انقلاب مردُم عراق یک مرحله مُهم از مُبارزه اش را پیروزمندانه پُشت سر گذاشته است و اینک با انرژی دو چندان و روحیه ای سرشار به حرکت خویش در مسیر سرنگونی سیستم فرقه ای فاسد و ناکارآمد ادامه می دهد. اگرچه نخُست وزیر واژگون شده وانمود کرد که در پی پیام آیت الله سیستانی از منصب خویش کناره می گیرد، اما بی اعتنایی او به فراخوانها و پیامهای قبلی آقای سیستانی نشان می دهد که او بیش از همه از دستورها و نقشه های حامیانش در تهران پیروی می کرد تا از نجف و یا هر جای دیگری در عراق.

آقای عبدالمهدی کنار رفته، زیرا ایستادگی مردُم عراق تلاش خونین و وحشیانه پُشتیبانان او را برای حفظ وضعیت موجود به شکست کشانده و ماشین سرکوب را با چرخهای سپاه قُدس و حشدالشعبی اش به گِل نشانده است. قیام ناصریه نُقطه بُلوع مُقاومت و تیر خلاصی بود که به شقیقه دستگاه ضد انقلاب شلیک شد. دو هزار تن در پیشاپیش مردُم ناصریه به حرکت درآمدند و ساختمان اُستانداری و ستادهای عملیاتی حشدالشعبی مُرکب از سپاه بدر و “سرایا خراسانی” (گروهانهای خُراسانی) را تصرُف کردند، دفترهای احزاب حُکومتی، منازل چندین نماینده مجلس و ویلاهای فرماندهان نظامی و امنیتی را به آتش کشیدند. نظم حاکم با ادارات، مقامها، زندانها، دستجات مُسلح و کاخهای اشرافیش در هم کوبیده شد و در میدان جنگ نابرابر توازُن جدیدی شکل گرفت

قیام ناصریه و همراه آن رسیدن شُعله های آتش به کنسولگری ج.ا. و گور آیت الله مُحمد باقر حکیم در نجف، چشم انداز جدیدی را هم در برابر قیام کنندگان و هم برای رژیم ولایت فقیه گشود که ترجُمان آن در صحنه سیاست، کنار گذاشتن سریع و بی درنگ آقای عبدالمهدی بود. منافع حفظ او در قُدرت که تا شش هفته پیش برای نظم حاکم و پدرخوانده اش کلان می نمود، اینک حتی یک پول سیاه هم ارزش نداشت و طبقه مُمتاز عراق و حاکمان ایران باید بیم تکرار تجربه ناصریه به بغداد و جارو شدن از سطح خیابانها و منطقه سبز، دست به یک عقب نشینی ناگُوار می زدند که ارزش آن با یک شکست جبهه ای برابری می کرد.

با این همه انقلاب عراق تا پیروزی قطعی هنوز باید ایستگاه های دیگری را پُشت سر بگذارد که در راس آن غلبه بر دسیسه های طبقه حاکم خودی و اشغالگران ج.ا است. بدیهی است که هیچیک از آنها تا هنگامیکه به گونه بی بازگشت از پا در نیامده باشد، از منافع خویش چشم پوشی نخواهد کرد. در این راه آنها از تولید ناامنی و هرج و مرج تا حتی راه اندازی جنگ داخلی نیز پرهیز ندارند، همچنانکه دیده می شود با بازگشت پاسدار سلیمانی به عراق در اوایل این هفته، داعش نیز به گونه یکباره دوباره به عراق برگشته است!


************************

مقابله با اختاپوس هزار پا منطقه را به لرزه انداخته

حضور جوخه های ترور سپاه پاسداران در عراقمایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، اعلام کرد که مقابله با رژیم اسلامی ایران نقطۀ مشترک و منشاء جنبش های اعتراضی مردمی است که شماری از کشورهای خاورمیانه از جمله لبنان و عراق را به لرزه انداخته است.

وزیر امور خارجۀ آمریکا با اشاره به استعفای اخیر نخست وزیر عراق، عادل عبدالمهدی، افزود که این استعفاء نتیجۀ مطالبۀ آزادی از سوی مردم این کشور است در حالی که نیروهای نظامی عراق دهها و دهها تظاهرکننده را به قتل رساندند. مایک پمپئو در ادامه گفت که “این همه نتیجۀ اعمال نفوذ رژیم ایران” در عراق است.

همین اعمال نفوذ به گفتۀ وزیر امور خارجۀ آمریکا در خصوص لبنان نیز صادق است. او گفت : “تظاهرات بیروت انعکاس میل مردم لبنان اعم از مسیحیان و مسلمانان سنی است که می خواهند حزب الله و رژیم ایران، لبنان را به حال خود بگذارند، از نظام سیاسی این کشور خارج شوند و به خشونت و سرکوب پایان دهند.”

نظرات