حمله نزدیک دفتر سابق شارلی ابدو؛ دو نفر زخمی و هفت نفر بازداشت شدند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم (1 رای)
Loading...
۴ مهر ۱۳۹۹ – ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰، ۱۹:۴۸ GMT

به روز شده در ۸ دقیقه پیش

پلیس مشغول تحقیق

توضیح تصویر،

پلیس پاریس بیرون از ساختمان سابق شارلی ابدو مشغول بررسی صحنه حمله است

دو نفر در جریان حمله با چاقو نزدیک دفتر سابق نشریه شارلی ابدو در پاریس به شدت زخمی شده‌اند.

به گفته مقام‌های فرانسه هفت نفر هم در این ارتباط بازداشت شده‌اند.

یکی از این افراد که اول بازداشت شد یک جوان ۱۸ ساله پاکستانی است. ظاهرا او در منطقه باستیل بازداشت شد در حالی که لباسش خونی بود. یک جوان ۳۱ ساله الجزایری هم جزو بازداشت‌شدگان است.

پنج نفر دیگر در جریان یورش پلیس به خانه یکی از این دو جوان دستگیر شدند که در نزدیکی محل حمله بازداشت شده بود.

دو نفری که به شدت زخمی شده‌اند، کارکنان یک شرکت فیلمسازی هستند که برای استراحت و کشیدن سیگار لحظاتی از شرکت بیرون آمده بودند. این دو نفر با یک سلاح تیز بلند مورد حمله قرار گرفتند. تصویرهایی که منتشر شده نشان می‌دهد که مجروحان روی زمین افتاده‌اند و پیاده‌رو خونی شده است.

پلیس ضد تروریسم فرانسه مدیریت اوضاع را به عهده گرفته است. عصر امروز ایستگاه‌های مترو در شرق پاریس نزدیک محل حادثه و همینطور چند مدرسه بسته شدند.

برای پخش این فایل لطفا جاوا اسکریپت را فعال یا از یک مرورگر دیگر استفاده کنید.

توضیح ویدئو،

آغاز محاکمه متهمان کمک به عاملان حمله به مجله شارلی ابدو

هفته‌نامه شارلی ابدو این حمله را محکوم کرده و گفته “این اتفاقات عزم ما را برای دفاع از ارزشهایمان در مقابل یک ایدئولوژی فاشیستی جزم‌تر می‌کند.”

این نشریه ماه پیش بار دیگر کاریکاتورهای جنجالی پیامبر اسلام را منتشر کرد. انتشار این کاریکاتورها باعث خشم گروهی از مسلمانان شده بود. پنج سال پیش در حمله به نشریه شارلی ابدو ۱۲ نفر کشته شدند.

شارلی ابدو همزمان با محاکمه ۱۴ نفر از متهمان این پرونده در ماه پیش کاریکاتورهای جنجالی را دوباره منتشر کرد. قرار است محاکمه این ۱۴ نفر تا نوامبر ادامه داشته باشد.

لوران سوریسو سردبیر شارلی ابدو گفته بود که بازنشر این کاریکاتورها برای یادآوری این بوده که این نشریه از دفاع از آزادی بیان دست نکشیده است.

این عکس را یکی از مغازه‌داران محل از صحنه زخمی شدن دو کارمند شرکت فیلمسازی گرفته است

توضیح تصویر،

این عکس را یکی از مغازه‌داران محل از صحنه زخمی شدن دو کارمند شرکت فیلمسازی گرفته است

وی گفت: “از ژانویه ۲۰۱۵ از ما خواسته شده کاریکاتورهای دیگر [حضرت] محمد را چاپ کنیم. اما همیشه امتناع کردیم نه برای اینکه این کار ممنوع است، قانون به ما اجازه می‌دهد، بلکه برای اینکه دلیل خوبی برای این کار نداشتیم، دلیلی معنادار که مایه ایجاد بحث شود.”

ماجرای کاریکاتورهای پیامبر اسلام در نشریه فرانسوی شارلی ابدو چه بود؟

پنج سال پیش، پس از اینکه این نشریه فکاهی کاریکاتورهای پیامبر اسلام را که پیش‌تر در یک روزنامه دانمارکی چاپ شده بودند منتشر کرد، دو برادر، سعید و شریف کوآشی مسلحانه به دفتر این نشریه حمله بردند و دوازده نفر از جمله سردبیر را کشتند.

تصویر کارکنان نشریه شارلی ابدو که کشته شدند

توضیح تصویر،

تصویر کارکنان نشریه شارلی ابدو که کشته شدند

روز بعد فردی به نام امدی کولیبالی با حمله به یک فروشگاه یهودی و به گروگان گرفتن شماری خواستار آزادی این دو برادر شد. از او ویدئویی منتشر شد که به داعش اعلام وفاداری می‌کرد.

دو برادر مهاجم که گریخته‌ بودند روز بعد در درگیری با پلیس کشته شدند.

یک هفته بعد از آن حمله مرگبار، اولین شماره شارلی ابدو در هشت میلیون نسخه منتشر شد و رکورد فروش را در مطبوعات فرانسه شکست؛ شماره‌ای که باز هم کاریکاتوری از پیامبر اسلام روی جلدش بود.

بیشتر بخوانید:

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments