حوثی های یمن به آتش بس نزدیک تر شدند

جستجو

حوثی های یمن به آتش بس نزدیک تر شدند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
صنعاحق نشر عکس EPA
Image caption در پی سه سال جنگ میلیون یمنی در معرض قطحی و گرسنگی هستند

شورشیان حوثی یمن می گویند که پس از درخواست سازمان ملل حملات موشکی و پهپادی علیه ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان را متوقف می کنند.

این موضوع پس از آن اعلام می شود که ائتلاف عربستان دستور توقف عملیات تهاجمی علیه شهر مهم بندری حدیده را صادر کرد.

سازمان ملل برای احیای گفت و گوهایی برای پایان جنگ سه ساله یمن که باعث بدترین بحران انسانی در جهان شده است تلاش می کند.

در این جنگ تاکنون هزاران نفر کشته شده و میلیون ها نفر دیگر در معرض قحطی و گرسنگی قرار گرفته اند.

محمد علی الحوثی، رئیس شورای عالی انقلابی حوثی ها گفت که تصمیم برای متوقف کردن حملات “پس از تماس های ما با فرستاده سازمان ملل”، مارتین گریفیت، اتخاذ شد.

این بیانیه افزود که حوثی ها آماده حرکت به سوی آتش بسی گسترده تر هستند البته اگر “ائتلاف تحت هدایت عربستان خواهان صلح باشد.”

عربستان سعودی و امارات متحده عربی که هدایت عملیات نظامی علیه بندر حدیده را به عهده داشته می گویند از گفت و گوهای ترتیب داده شده توسط سازمان ملل حمایت می کنند. آقای گریفیت امیدوار است این گفت وگوها پیش از پایان سال شروع شود.

او روز جمعه به شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که “به طور قطع به او اطمینان داده شده است” که هر دو طرف در این گفت و گوها شرکت خواهند کرد.

نمایندگان حوثی ها برخلاف انتظار در گفت و گوهایی که قرار بود در ماه سپتامبر انجام شود حاضر نشدند.

حق نشر عکس AFP
Image caption سرباز یمنی وفادار به حوثی ها در صنعا

بریتانیا قرار است روز دوشنبه پیش نویس قطعنامه ای را در شورای امنیت سازمان ملل مطرح کند که موضوع آن آتش بس و امکان ارسال کمک های انساندوستانه به یمن است.

بریتانیا، آمریکا و فرانسه به ائتلاف تحت رهبری عربستان در یمن پشتیبانی لجستیکی و اطلاعاتی ارائه کرده اند.

جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا همچنین قول داده است که نقش ایران در این مناقشه را در جریان سفری به تهران در روز دوشنبه مطرح کند.

یمن در جنگی که اوایل سال ۲۰۱۵ اوج گرفت ویران شده است. آن زمانی بود که حوثی ها بخش اعظم غرب کشور را گرفتند و عبدربه منصور هادی رئیس جمهور را مجبور به فرار از کشور کردند.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی و هفت کشور دیگر عربی، نگران از افزایش قدرت گروهی که نایب ایران می دانند، وارد این مناقشه شدند تا دولت رسمی یمن را به قدرت بازگردانند.

به گفته سازمان ملل متحد تاکنون ۶۶۶۰ غیرنظامی در این جنگ کشته و ۱۰۵۶۰ نفر در آن مجروح شده اند. هزاران غیرنظامی دیگر در اثر عوامل قابل پیشگیری مثل سوءتغذیه و بیماری جان خود را از دست داده اند.

خبرهای مرتبط:

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments