خروج شرکت مخابراتی MTN از ایران و فروش اسنپ

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم (1 رای)
Loading...

شرکت MTN آفریقای جنوبی شریک اپراتور ایرانسل قصد دارد سرمایه خود را از خاورمیانه خارج کند و اعلام کرده ۷۵ درصد از سهام خود در سوریه و سهم ۴۹ درصدی خود در ایران را واگذار می‌‌کند.

این شرکت که در سال ۱۹۹۴ تأسیس شد در بخش خاورمیانه‌ای خود در ایران، سوریه، یمن، افغانستان و سودان سرمایه‌گذاری کرد؛ کشورهایی عمدتاً دردسرساز با حکومت‌‌هایی فاسد و اقتصادهای غیرشفاف که پولشویی و رانت و حمایت از تروریسم از مشخصات آنهاست. در بهمن ۱۳۹۷ پلیس آفریقای جنوبی اعلام کرد یوسف سالوجی سفیر پیشین آفریقای جنوبی در تهران را به اتهام فساد مالی در ارتباط با مجوز فعالیت شرکت MTN در ایران بازداشت کرده است.

شریک شرکت MTN آفریقای جنوبی در ایران بنیاد مستضعفان است، اما سوابق و گزارش‌هایی از دخالت سپاه تروریستی پاسدارن در هیأت مدیره ایرانسل و شرکت‌های تابعه و اقمار آن وجود دارد.

خروج ایالات متحده از برجام فشارهای این کشور سبب شد تا ده‌ها شرکت و سرمایه‌‌گذار خارجی از ترس جریمه و مجازات‌های سنگین، ایران را ترک کنند. در سال ۱۳۹۷ بلومبرگ اعلام کرد که ام‌تی‌ان تحت تاثیر تحریم‌های ایالات متحده حاضر به سرمایه‌گذاری در پروژه فیبر نوری در ایران نشده است.

همچنین یکشنبه ۱۹ مرداد خبرگزاری‌‌های داخلی رژیم جمهوری اسلامی اعلام کردند که سهامدار ایرانسل در راستای خروج از بازار خاورمیانه قصد دارد سهام خود در اپلیکیشن تاکسی آنلاین ایرانی اسنپ را به فروش برساند.

به گزارش ایسنا، رالف ماپیتا مدیر مالی MTN گفت: اگرچه اسنپ جایگاه برتر را در بازار تاکسی اینترنتی ایران در اختیار دارد اما MTN سرمایه‌گذاری در این اپلیکیشن را یک کسب و کار غیراصلی می‌بیند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments