خیلیلزاد: مذاکرات با طالبان موقتا متوقف شد طالبان: توقف به خواست ما صورت گرفته

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
افغانستانحق نشر عکس Getty Images

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید که گفتگو با نمایندگان گروه طالبان پس از یک هفته موقتا متوقف شده است.

آقای خلیلزاد، صبح امروز در یک رشته توییت در صفحه توییترش نوشت که در دیدار با نمایندگان طالبان در قطر، از حمله این گروه بر پایگاه هوای بگرام ابراز ناراحتی کرده است. او گفته طالبان باید نشان دهند که مایل هستند و می‌توانند به خواست افغانستان برای صلح پاسخ دهند.

او نوشت: ” ما مکث کوتاهی می‌کنیم تا آن‌ها با رهبری خود در مورد این موضوع اساسی مشورت کنند.”

در همین حال، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر امروز جمعه (۲۲ قوس/آذر) به بی‌بی‌سی گفت که گفتگوها به خواست نمایندگان این گروه برای مشورت با رهبران‌شان برای چند روز متوقف شده است.

آقای شاهین گفت دلیل توقف گفتگوها حمله به پایگاه هوایی بگرام نیست و در این مورد بحثی نشده است.

او گفت: “البته آن‌ها به حمله بگرام اشاره‌ای کردند اما ما هم حملات و بمباران آنان را یادآوری کردیم که در آن هموطنان بی‌گناه ما قربانی شدند.”

این اظهارات آقای خلیلزاد پس از آن مطرح می‌شود که دو روز قبل گروه طالبان به یک مرکز درمانی غیرفعال در نزدیکی پایگاه هوایی بگرام حمله کردند.

پس از پایان این حمله وزارت داخله/کشور افغانستان شمار کشته‌ها را دو غیر نظامی اعلام کرد و گفت که ۷۰ نفر دیگر نیز در این رویداد زخمی شدند.

نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو در افغانستان نیز اعلام کرد که همه مهاجمان گروه طالبان به یک مرکز درمانی غیرفعال در نزدیکی پایگاه هوایی بگرام حمله کرده بودند، در نتیجه “یک رشته حملات هوایی” کشته شدند.

در اعلامیه ماموریت حمایت قاطع آمد که شماری از سربازان خارجی نیز در این حمله به “صورت سطحی” زخمی شدند.

طالبان با انتشار بیانیه‌ای گفتند که‌ این حمله کار این گروه است. طالبان مدعی شده بودند که افراد آنها توانسته‌اند وارد پایگاه بگرام شوند.

طالبان در حالی مسئولیت این حمله را به عهده گرفتند که نمایندگان آمریکا و این گروه در دوحه از یک هفته به اینسو در قطر مشغول مذاکره بودند. آمریکایی‌ها گفته‌اند که موضوع اصلی مذاکرات این دور روی کاهش “خشونت‌ها و آتش‌بس” متمرکز است.

اما پیش از این سخنگوی گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفت که تا زمانی‌که میان آمریکا و طالبان توافقی حاصل نشود، آتش‌بس نخواهد شد. سه ماه پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مذاکرات نمایندگان آمریکا و طالبان را که به مراحل نهایی رسیده بود، به دلیل کشته شدن یک سرباز آمریکایی در نتیجه حمله طالبان به صورت غیرمنتظره متوقف کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای خلیلزاد نوشته که گفتگوها برای مدتی متوقف خواهد بود.

مذاکرات آمریکا و طالبان از آغاز تاکنون

تاکنون نه نشست میان دیپلمات‌های آمریکا و نمایندگان طالبان صورت گرفته است؛ هشت نشست در دوحه پایتخت قطر و یک نشست در شهر ابوظبی امارات متحده عربی.

اولین نشست ۱۲ اکتبر سال ۲۰۱۸ در شهر دوحه قطر برگزار شد.

نشست دوم ۱۶ نوامبر سال ۲۰۱۸ بار دیگر به میزبانی قطر در شهر دوحه قطر برگزار شد.

۱۷ دسامبر سال ۲۰۱۸ نشست سوم در شهر ابوظبی امارات متحده عربی این نشست برای سه روز ادامه داشت و طالبان به هیأت افغانی اجازه شرکت در نشست را نداد.

۱۹ ژانویه سال ۲۰۱۹ دور چهارم گفتگوها بار دیگر در شهر دوحه قطر برگزار شد.

۲۵ فوریه سال ۲۰۱۹ دور پنجم در دوحه قطر برگزار شد و در این نشست، زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان برای نخستین بار با ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان در دوحه قطر دیدار کردند. این دور گفتگو برای ۱۶ روز ادامه یافت.

دور ششم گفت‌وگوهای آمریکا و طالبان پس از ۹ روز، پنجشنبه ۱۹ ثور/اردیبهشت پایان یافت. دو طرف اعلام کرد که این نشست با پیشرفت‌های همراه بوده است.

دور هفتم ۲۹ ژوئن آغاز در دوحه، پایتخت قطر آغاز و برای چند روز طول کشید. در این دور، دو طرف گفته بودند پیشرفت‌هایی حاصل شده و بر روی بسیاری مسائل توافق به دست آمده است.

دور هشتم مذاکرات میان نمایندگان آمریکا و گروه طالبان (۱۲ اسد/مرداد) در دوحه، پایتخت قطر آغاز و تا نه روز با گفت‌وگو میان دو طرف جریان داشت. زلمی خلیلزاد با پایان این نشست ابراز امیدواری کرد که این عید (قربان) آخرین عیدی باشد که افغانستان در جنگ به سر می‌برد.

دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان ۳۱ اسد/مرداد در دوحه آغاز شد و مدت ده روز ادامه داشت. این یکی از مهمترین نشست‌ها بود. بعد از پایان این نشست آقای خلیلزاد در رشته توییت‌هایی نوشت “ما در آستانه یک توافقی هستیم که خشونت را کاهش داده و راه را برای افغان‌ها خواهد گشود تا برای مذاکرات در مورد یک صلح باعزت و پایدار و یک افغانستان متحد و با اقتدار که ایالات متحده، متحدینش و هیچ کشور دیگر را تهدید نکند، با هم بنشینند.”

نظرات