دادگاه جرایم سیاسی مشاور ارشد حسن روحانی را مجرم شناخت

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۲۸ دقیقه پیش

آشنا و رحانی

توضیح تصویر،

آقای آشنا از افراد نزدیک به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران شناخته می‌شود

حسام‌الدین آشنا، مشاور ارشد حسن روحانی و رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری ایران در دادگاه جرایم سیاسی، توسط هیات منصفه مجرم شناخته شد.

دادگاه آقای آشنا امروز در شعبه ۹ دادگاه کیفری تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی و با حضور هیات منصفه جرایم مطبوعاتی و سیاسی برگزار شده بود.

مشاور ارشد حسن روحانی دیروز در حساب توییتر خودش نوشت که دو مورد اتهامی که قرار است بخاطر آن محاکمه شود مربوط به دو توییت وی در خصوص ساقط شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط سپاه و محاکمه معاون رئیس سابق قوه قضائیه ایران به اتهام فساد مالی بوده است.

وی نوشته بود: “احتمالا فردا علنا دادگاه رسیدگی به اتهامی سیاسی برای انتشار دو توییت برگزار می‌شود”.

به گفته سخنگوی هیات منصفه، در جلسه امروز دادگاه ابتدا نماینده دادستان کیفرخواست علیه متهم را خواند و سپس آقای آشنا به دفاع از خود پرداخت.

شاکیان حسام‌الدین آشنا معاونت فضای مجازی دادستانی کل ایران و سرپرست دادسرای فرهنگ و رسانه بوده‌اند.

احمد مومنی راد، سخنگوی هیات منصفه به خبرگزاری تسنیم گفته است: “هیئت منصفه رسیدگی به جرایم سیاسی پس از استماع دفاعیات متهم و وکیل وی، به اتفاق آراء حسام الدین آشنا را در هر دو مورد اتهامی، مجرم شناخت و همچنین با اکثریت آراء وی را مستحق تخفیف دانست.”

این سومین دادگاه جرایم سیاسی با حضور هیات منصفه در جمهوری اسلامی ایران است، پیشتر دادگاه علیرضا زاکانی و نعمت احمدی با حضور هیات منصفه برگزار شده بود.

قانون جرم سیاسی چیست؟

بر اساس اصل ۱۶۸ قانون اساسی، رسیدگی به جرائم سیاسی و مطبوعاتی علنی است و باید با حضور هیئت منصفه در محاکم دادگستری صورت بگیرد. این اصل در چهار دهه گذشته به اجرا درنیامد و دستگاه قضایی ایران از متهمان سیاسی به عنوان متهمان امنیتی یاد می‌کرد.

سرانجام قانون جرم سیاسی سرانجام در سال ۱۳۹۴ و در آخرین روزهای کاری مجلس نهم به تصویب رسید و پس از تائید شورای نگهبان در سال ۱۳۹۵ از سوی حسن روحانی، رئیس جمهور، ابلاغ شد. قوه قضائیه این قانون را در سال ۱۳۹۹ به اجرا گذاشته است.

این قانون محدوده خاصی برای متهمان سیاسی وضع کرده است.

بر اساس ماده یک این قانون، جرائمی که “با انگیزه اصلاح امور کشور علیه مدیریت و نهادهای سیاسی یا سیاست‌های داخلی یا خارجی کشور ارتکاب یابد، بدون آنکه مرتکب قصد ضربه‌زدن به اصل نظام را داشته باشد جرم سیاسی محسوب می‌شود.”

در ماده دوم این قانون، مصادیق جرم سیاسی ذکر شده است. نشر اکاذیب، توهین و افترا به روسای سه قوه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، معاونان رئیس‌جمهور، وزرا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس خبرگان و اعضای شورای نگهبان و همچنین نمایندگان و مقام‌های سیاسی خارجی که در قلمرو جمهوری اسلامی حضور دارند جرم سیاسی است.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments