داووس ۲۰۲۰؛ لغو سفر ظریف، حضور یک مخالف حکومت ایران و یک نقاش ایرانی

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
حفاظت از محل برگزاری مجمع جهانی اقتصادحق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption حفاظت از محل برگزاری مجمع جهانی اقتصاد

یک روز پیش از آغاز پنجاهمین نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران از لغو سفر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به این نشست خبر داد.

آقای موسوی، روز دوشنبه، ۳۰ دی ماه، ۲۰ ژانویه در تهران به خبرنگاران گفت که برگزارکنندگان مجمع جهانی اقتصاد “برنامه تنظیم شده” برای آقای ظریف را بهم زدند و “ترتیبات دیگری در نظر گرفتند” و افزود که “در همین چارچوب این سفر متاسفانه انجام نمی‌شود.”

به گفته آقای موسوی قرار بوده است که وزیر خارجه ایران برای شرکت در نشست مجمع جهانی اقتصاد به داووس سفر کند. او توضیح بیشتری درباره لغو سفر وزیر خارجه ایران نداد.

خبرگزاری رویترز نیز ضمن انتشار این خبر یادآوری کرد که یک هفته پیش، گزارش داده بود که نام آقای ظریف در فهرست حدود سه هزار مهمان و شرکت کنندگان امسال نشست امسال که شعارش “سهم داران جهان پایدار و منسجم” است، وجود ندارد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین در توییتی به زبان انگلیسی نوشت که به دنبال دعوت رسمی و شخصی، محمد‌جواد ظریف، وزیر خارجه “کاملا آماده شرکت در مجمع جهانی اقتصاد امسال بود. متاسفانه تغییر یکجانبه از سوی مجمع جهانی اقتصاد در برنامه‌ریزی که دو طرف بر سر آن توافق کرده بودند، شاید برای رسیدن به این هدف، مانع از شرکت او شد. یک فرصت برای گفت‌وگو از دست رفت.”

از روز سه شنبه اول تا چهارم بهمن، گروهی از سیاستمداران و همچنین فعالان اقتصادی سرشناس در داووس، در سوئیس جمع می‌شوند، تا پنجاهمین نشست مجمع جهانی اقتصاد را برگزار کنند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، گرتا تونبرگ، نوجوان سوئدی فعال محیط زیست، دارا خسروشاهی، رئیس شرکت اوبر از جمله مهمانان امسال داووس هستند.

مسیح علی‌نژاد، فعال حقوق بشر و مبتکر کمپین “چهارشنبه های سفید” در توییتر خود نوشت که به نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس “دعوت” شده است.

او نوشت که در سخنرانی خود می‌خواهد از وضعیت ایران، از جمله ۱۵۰۰کشته اعتراضات آبان ماه ، کشته‌شدگان تشییع قاسم سلیمانی در کرمان، سرنشینان هواپیمای مسافربری اوکراین با موشک سپاه، هفت هزار زندانی و گروگان گرفته شدن برادرش برای ساکت کردن او صحبت کند.

او در توییت خود افزود: “در این نشست تاکید خواهم کرد: مادر مصطفی کریم بیگی و پدر پوریا بختیاری در زندان هستند چون حق ندارند برای کشته شدن فرزندان شان اعتراض و یا عزاداری کنند اما برای سلیمانی عزای عمومی برگزار میکنند. رهبران جهان نباید حقوق شهروندان ایرانی را قربانی منافع اقتصادی و مناسبات تجاری کنند.”

چند نکته درباره نشست داووس ۲۰۲۰

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که سال گذشته در این نشست شرکت نکرده بود، احتمالا امسال در کانون توجه‌ها خواهد بود. او قرار است روز سه شنبه سخنرانی کند، همزمان با آغاز جلسه دادگاه استیضاح در سنای آمریکا.

حق نشر عکس AFP
Image caption گرتا تونبرگ، قبل از حضور در نشست مجمع جهانی اقتصاد، در یک راهپیمایی معترضان به تغییرات اقلیمی در لوزان سوئیس شرکت کرد
حق نشر عکس Getty Images/Kristian Buus
Image caption “شکست اقتصاد جهان” شعار راهپیمایی معترضان به تغییرات اقلیمی در سوئیس در مسیر داووس

گرتا تونبرگ، قرار است سخنان تند و تیزی درباره تغییرات آب و هوایی ارائه دهد. او به وسیله وسایل نقلیه عمومی در راه رسیدن به داووس در بالای کوه‌های آلپ است. قبل از رفتن به داووس در شهر لوزان سوئیس در یک تظاهرات معترضان تغییرات اقلیمی شرکت کرد.

سانا مارین، نخست وزیر فنلاند ۳۴ ساله و جوان‌ترین نخست وزیر جهان در این نشست چهار روزه حاضر خواهد شد.

دیپیکا پادوکنه، مدل و بازیگر سرشناس سینمای هند، بالیوود در این نشست شرکت می‌کند و می‌خواهد درباره مبارزه خود با افسردگی صحبت کند.

مثل همه ۵۰ سال گذشته، با وجود مهمانان زن بسیار عالیرتبه از جمله کریستالینا جیورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول، کریستین لاگارد رییس بانک مرکزی اروپا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان اما اکثریت ۲۸۲۱ شرکت کننده داووس را مردان تشکیل می‌دهند. امسال فقط ۲۴ درصد شرکت کنندگان را زنان تشکیل می‌دهند.

حدود یک سوم شرکت کنندگان داووس امسال یعنی ۱۰۵۲ نفر از کشورهای غرب اروپا هستند.

جوان‌ترین شرکت کننده ۱۳ و مسن ترین آنها ۸۹ ساله است.

سفارت سوئیس در تهران هم در توییتی از نمایش اثری از مهدی قدیانلو، هنرمند ایرانی در پنجاهمین نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس در سوئیس خبر داد.

دراین توییت آمده: “نقاشی درخواستی از هنرمند ایرانی، مهدی قدیانلو به ابعاد ۲۰۰ متر و با عنوان “در جستجوی امید” بر روی دیوارهای آنجا خودنمایی می‌کند.”

حق نشر عکس twitter.com/SwissEmbassyIr
Image caption “در جستجوی امید” اثری از مهدی قدیانلو به ابعاد ۲۰۰ متر در سالن نشست داووس

مهدی قدیانلو در اینستاگرام خودش نوشته: “باعث افتخارم هست که مرا در این لیست، یکی از چهل رهبر فرهنگی در مجمع اقتصاد قرار داده‌اند .

او با انتشار تصویری از فهرست مهمانان افزود: “تعدای از دوستان در این لیست را از نزدیک‌ می‌شناسم‌ و به ذهن‌های زیبایشان احترام می‌گذارم.”

این هنرمند نوشته است: “ای کاش چراغ هایی را که به خانه روا بود در خانه نگاه می‌داشتید و کسانی که کاری از دستشان بر میامد را ( در هر زمینه و رشته‌ای) با تنگ‌نظری مدیران و جهل سیاست گذاران فراری نمی‌دادید.”

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments