درخواست برکناری ولیعهد ‘خط قرمز ریاض’ است

جستجو

درخواست برکناری ولیعهد ‘خط قرمز ریاض’ است

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان پنهان‌کاری دولتش در ماجرای قتل جمال قاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی را رد کرد.
Image caption عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان پنهان‌کاری دولتش در ماجرای قتل جمال قاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی را رد کرد.

عادل جبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی سرسختانه از محمد بن سلمان در برابر اتهامات مربوط به دخالت او در قتل جمال خاشقجی دفاع کرده است.

وزیر امور خارجه عربستان درخواست برکناری ولیعهد را عبور ازخط قرمز حکومت عربستان خواند و گفت ریاض این موضوع تحمل نخواهد شد.

آقای جبیر وعده داد کسانی که در قتل جمال خاشقجی دست داشته‌اند مجازات می‌شوند و از ترکیه خواست که درز اطلاعات راجع به جزییات این پرونده را متوقف کند.

یک روز پیش از اظهارات آقای جبیر کنگره آمریکا از دولت این کشور خواست با انجام تحقیقاتی مشخص کند که آیا محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی نقشی داشته است یا نه.

سناتور کورکر (جمهوری‌خواه) و سناتور باب منندز (دموکرات) رسما از کاخ سفید درخواست کردند درباره احتمال دست داشتن ولیعهد عربستان سعودی در قتل جمال خاشقجی تحقیق بکند.

این در خواست که در چارچوب “قانون ماگنیتسکی” انجام شد، رئیس جمهوری آمریکا را موظف می کند در ظرف ۱۲۰ روز روشن کند که آیا محمد بن سلمان در قتل روزنامه نگار منتقد در کنسولگری عربستان سعودی در ترکیه دست داشته است یا نه.

عادل جبیر در گفتگو با خبرنگار ارشد حوزه بین‌الملل بی‌بی‌سی اتهام پنهان‌کاری درباره قتل این روزنامه‌نگار را رد کرد و گفت: “در عربستان رهبری ما خط قرمز ماست. خادمین حرمین شریفین و ولیعهد ما خط قرمز ما هستند. انها نماینده یک یک شهروندان سعودی هستند و یک یک شهروندان سعودی انها را نمایندگی می کنند. و ما هیچ موضعی را که در پی بی اعتبار کردن خاندان سلطنتی یا ولیعهد ما باشد تحمل نخواهیم کرد.”

وزیر امور خارجه عربستان یک‌بار دیگر تاکید کرد که ولیعهد کشورش در قتل آقای قاشقجی نقشی نداشته و افزود: ما این را کاملا روشن کرده‌ایم که تحقیقات ما هنوز در جریان است و ما افرادی را که در این موضوع مسئول هستند مجازات خواهیم کرد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جمال قاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد در سال گذشته در حومه واشنگتن دی‌سی پایتخت آمریکا زندگی می‌کرد و ستون‌نویس روزنامه واشنگتن پست بود.

رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند براساس ارزیابی سی‌آی‌ای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا قتل فجیع آقای قاشقجی تنها با دستور ولیعهد عربستان ممکن بوده است.

با این همه آقای جبیر این گزارش‌ها را رد کرد و گفت این عملیاتی خودسرانه توسط عوامل اطلاعاتی عربستان بوده است.

در همین حال، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا که به دلیل پافشاری بر حفظ اتحاد با عربستان علیرغم قتل قاشقجی هدف انتقادات زیادی قرار گرفته روز چهارشنبه در حساب توییتری خود از عربستان بابت کاهش قیمت نفت تشکر کرد.

رئیس جمهوری آمریکا، کاهش قیمت نفت را با “کاهش مالیات برای آمریکا و جهان” مقایسه کرده و در این رابطه از عربستان سعودی قدردانی کرده است.

او روز چهارشنبه (۲۱ نوامبر) در حساب توییتری خود نوشت: “لذت ببرید! ۵۴ دلار، در حالی که ۸۲ دلار بود. تشکر از عربستان سعودی، اما باز هم باید پایین‌تر برود!”

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments