درمان اختلالات استخوان با کمک نوعی سلول

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
درمان اختلالات استخوان با کمک نوعی سلول,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که نوعی سلول می تواند به تشکیل و حفظ استخوان ها و درمان اختلالات استخوانی کمک کند.

به گزارش ایسنا به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه پنسیلوانیا، پژوهش جدیدی نشان می دهد نوعی سلول که در شکل گیری و حفظ استخوان ها نقش دارد، میتواند یک هدف احتمالی برای درمان اختلالات استخوان مانند پوکی استخوان باشد.

این پژوهش که در “دانشگاه پنسیلوانیا” (University of Pennsylvania) انجام شده است، نشان می دهد که سلول های موسوم به “MALP”، نقش متفاوتی در نحوه بازسازی استخوان ها بر عهده دارند. نقص در این روند، معضل اصلی در پوکی استخوان است؛ بنابراین ارائه یک روش درمانی با استفاده از سلول های MALP برای تنظیم بهتر بازسازی استخوان میتواند به ابداع درمانهای بهتر منجر شود.

“لینگ کین” (Ling Qin)، از پژوهشگران این پروژه گفت: کشف مکانیسم های جدید سلولی و مولکولی برای بازسازی استخوان میتواند به تنظیم خوب درمانهای موجود یا طراحی روش های درمانی جدید کمک کند. برای مثال ، با پیشرفت فناوری اصلاح ژن و روش های جدید مبتنی بر یک سلول خاص، در آینده میتوان از MALP برای درمان اختلالاتی مانند پوکی استخوان استفاده کرد.

نگهداری استخوان سالم، تعادل میان “استئوبلاست ها” (Osteoblasts) که مواد لازم برای تشکیل استخوان را ترشح می کنند و “استئوکلاست ها” (Osteoclasts) که به جذب مواد استخوان قدیمی می پردازند است تا راهی برای ساخت استخوان جدید ارائه دهند. بروز اختلال در این تعادل میتواند به داشتن استخوان ناسالم منجر شود. هنگام بروز پوکی استخوان، استخوان های پرکار سریعتر از آن که امکان بازسازی وجود داشته باشد، خورده می شوند و همین موضوع موجب می شود که تراکم استخوان کم تر و نسبت به شکستگی آسیب پذیرتر باشد.

پیشتر توافق عمومی میان دانشمندان این بود که استئوبلاست ها و “سلول های استخوانی” یا “استئوسیت ها” (Osteocytes)، تولید استئوکلاست ها را برای بازسازی استخوان آغاز می کنند. به عبارت دیگر، نقش سلول های MALP در تنظیم جذب استخوان مشخص نبود.

کین و همکارانش در پژوهشی که در اوایل سال ۲۰۲۰ انجام دادند، فراوانی سلول های MALP را در استخوان کشف کردند. این سلول ها، حامل چربی های موسوم به “لیپید” (lipid) در مغز استخوان هستند. این گروه پژوهشی در بررسی های اخیر خود توانسته اند نقش سلول های MALP را در بازسازی استخوان بهتر مشخص کنند. آن ها در این بررسی ها نشان داده اند که سلول های MALP، با استئوکلاست ها تماس سلول به سلول دارند. کین و همکارانش با استفاده از روش های تعامل پیشرفته در سطح سلول، دریافتند که سلول های MALP، پروتئینی موسوم به “RANKL” را ترشح می کنند که برای تشکیل استخوان ضروری است.

کین گفت: ما باور داریم که با شناسایی کامل عملکرد سلول های MALP می توانیم به یک هدف درمانی امیدوارکننده برسیم که پیش از این هرگز در نظر گرفته نشده است.

این پژوهش، در “Journal of Clinical Investigation” به چاپ رسید.

sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments