درگیری‌های قره‌باغ؛ اصابت ۱۰ فروند موشک به روستاهای ایران

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۵۱ دقیقه پیش

عکس خرابی از خبرگزاری مهر

توضیح تصویر،

عکس خرابی از خبرگزاری مهر

علی امیری‌راد فرماندار شهرستان خداآفرین در آذربایجان شرقی از “اصابت ۱۰ فروند موشک طی پنج ساعت” به روستاهای خداآفرین خبر داده است؛ حادثه ای که به جنگ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در شمال مربوط می شود.

آقای امیری‌راد به خبرگزاری ایسنا گفت که این موشک‌ها از ساعت ۱۱ صبح تا ۴ بعد از ظهر امروز (پنجشنبه) به روستاهای کدخدالو و قلی‌بیگلو در شهرستان خداآفرین اصابت کرده و باعث ویران شدن یک منزل مسکونی در روستای قلی‌بیگلو و مصدوم شدن یک نفر بر اثر فرو ریختن آوار شده است.

این ناحیه ایران قبلا هم در معرض گلوله های سرگردان جنگ قره‌باغ قرار گرفته بود.

مسئولان هر دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان اعلام کرده‌اند که به آتش‌بس پایبندند و در عین حال یکدیگر را به نقض آتش بس متهم کرده‌اند.

آتش بس از سه روز پیش با وساطت روسیه به منظور مبادله کشته شدگان و اسیران اعلام شده بود.

سازمان ملل متحد از شکسته شدن آتش بس ابراز تأسف و نگرانی کرده و صلیب سرخ اعلام کرده که هنوز نتوانسته عملیات مبادله کشته شدگان و اسیران را آغاز کند.

وزارت خارجه ایران قبلا در پی حوادث مشابه درباره تعرض نظامی به خاک این کشور به طرف‌های درگیر هشدار داده است.

سعید ‏خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز ۱۴ مهر – پنج اکتبر – با اشاره به درگیری جمهوری آذربایجان و ارمنستان گفت این کشور درگیری در مرزها و تعرض به خاک خود را تحمل نخواهد کرد و‌ هرگونه تعرضی به مرزهایش را “خط قرمز” می‌داند.

روز ۱۲ مهر فرماندار شهرستان خداآفرین در آذربایجان شرقی از اصابت “پنج خمپاره” جنگ نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان به این شهرستان خبر داد اما نگفت این خمپاره ها از طرف کدام کشور به ایران اصابت کرده است.

مقام های محلی گفته بودند که بر اثر اصابت خمپاره یک کودک ۶ ساله مصدوم شد که بلافاصله به مرکز درمانی منتقل و به صورت سرپایی درمان شد.

اختلاف و درگیری بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان نزدیک به ۳۰ سال است که ادامه دارد. بر اثر این درگیری ها تاکنون صدها هزار نفر از خانه و کاشانه خود آواره شده‌اند.

.
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments