درگیری پلیس و معترضان پس از بازداشت رهبر اسلام‌گرایان تندروی پاکستان

جستجو

درگیری پلیس و معترضان پس از بازداشت رهبر اسلام‌گرایان تندروی پاکستان

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Share

رهبر حزب «تحریک لبیک»، حزب اسلام‌گرای تندروی پاکستان، همراه چند عضو ارشد دیگر این حزب دستگیر شد. بازداشت او پس از آن رخ داد که حامیان تحریک لبیک در اعتراض به اعدام‌ نشدن یک زن مسیحی متهم به «توهین به مقدسات»، خیابان‌های اصلی در شهرهای بزرگ پاکستان را بستند و فراخوان تظاهرات تازه دادند.

درگیری پلیس و معترضان در کراچی پس از بازداشت رهبر تحریک لبیک، جمعه‌شب، ۲۳ نوامبر ــ منبع: AFP

خادم حسین رضوی، رهبر تحریک لبیک جمعه ‌شب ۲۳ نوامبر/ دوم آذر بازداشت شد. او جمعه صبح در پیامی ویدئویی از هوادارانش خواسته ‌بود در صورت دستگیر شدن به خیابان‌ها بریزند و «کشور را به تعطیلی بکشانند».

سعد رضوی، پسر او ساعاتی بعد در تماسی تلفنی با خبرگزاری «رویترز» از حمله به مدرسه دینی او در لاهور و بازداشت پدرش خبر داد.

حامیان او بلافاصله پس از دستگیری‌اش در لاهور و کراچی با پلیس درگیر شدند. به گزارش پلیس پاکستان، در این درگیری‌ها دست‌کم پنج تن زخمی شده‌اند.

به گزارش ‌وب‌سایت «پاکستان تودی»، دستگیری رهبر تحریک لبیک همزمان با عملیات گسترده در سرتاسر پاکستان برای دستگیری برخی دیگر از اعضای این حزب بوده است.

تبرئه یک زن مسیحی و آغاز تنش با اسلام‌گرایان افراطی

خادم رضوی رهبری اعتراضات علیه تبرئه آسیه بی‌بی، زن مسیحی را در هفته‌های اخیر بر عهده داشت. آسیه بی‌بی در سال ۲۰۱۰ به اتهام کفرگویی بازداشت و به اعدام محکوم شد. او بیشتر دوران ۸ سال زندان خود را در سلول‌های انفرادی گذراند. دو سیاستمدار پاکستانی که می‌خواستند در حمایت از او و نجات ‌دادنش از اعدام تلاش کنند، به دست افراطیون مسلمان کشته شدند.

حامیان تحریک لبیک در شهرهای بزرگ این کشور از تبرئه آسیه بی‌بی در حکمی که دادگاه عالی کشور چهارشنبه ۳۱ اکتبر/ ۹ آبان صادر کرد، به خشم آمدند. آنها در اعتراض راه‌های اصلی را بستند و خواستار قتل قاضیان دادگاه عالی شدند که آسیه بی‌بی را تبرئه کرده بودند. اسلام‌گرایان معترض آشپزها و خدمه‌ی این قضات را تشویق کردند که اربابان‌شان را به قتل برسانند. این اعتراضات پس از توافق دولت با حزب تحریک لبیک موقتاً‌ متوقف شد.

وکیل آسیه بی‌بی به هلند گریخته است. خود او و خانواده‌اش مخفی شده‌اند و خواهان خروج از کشور برای نجات جان‌شان هستند. رهبران تحریک لبیک هشدار داده بودند خروج او به معنای «آغاز جنگ» است.

اعتراض‌ها پس از آن موقتاً پایان یافت که دولت اطمینان داد آسیه بی‌بی از کشور خارج نخواهد شد.

بازداشت خادم رضوی و دیگر اعضای ارشد تحریک لبیک پس از آن رخ داد که آنها دوباره حامیان‌شان را به اعتراض در خیابان‌ها در روز ۲۵ نوامبر فراخواندند.

با این حال، اسلام‌آباد می‌گوید بازداشت او «هیچ ربطی به پرونده آسیه بی‌بی ندارد» و برای جلوگیری از بروز خشونت‌های بیشتر انجام شده است.

حزب تحریک لبیک پاکستان سه سال پیش در اول اوت ۲۰۱۵ به دست حسین رضوی بنیان گذاشته شد. این حزب اسلام‌گرای تندرو خواهان سخت‌تر شدن قوانین مقابله با «توهین به مقدسات» و «شرک‌گویی» و حامی تبعیض بیشتر علیه اقلیت مسلمان سنی «احمدیه» است.


  • در همین زمینه

وکیل آسیه بی‌بی از پاکستان گریخت

Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments