دستگاه بازیافت خانگی معرفی شد

جستجو

دستگاه بازیافت خانگی معرفی شد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
دستگاه بازیافت خانگی, فناوری بازیافت خانگی آینده‌نگرانه
در نمایشگاه CES امسال شاهد معرفی یک فن آوری جدید دوستدار محیطزیست هستیم که یک دستگاه بازیافت خانگی است و انتظار میرود نمونه اولیه آن ظرف سه ماه آینده آماده شود.

به گزارش ایسنا به نقل از انگجت، بازیافت بسیار ساده به نظر می رسد. این که مواد قابل استفاده مجدد مانند پلاستیک، شیشه و آلومینیوم از زباله ها و ضایعات را جدا کرده و جمع آوری کنیم. اما واقعیت چیز دیگری است. آنچه میتواند بازیافت شود به محل زندگی ما و ضایعات موادغذایی بستگی دارد.

اکنون یک استارتاپ به نام “لاسو” (Lasso) مستقر در انگلیس در حال کار بر روی دستگاهی است که زباله ها را برای بازیافت جمع آوری، تمیز و دسته بندی می کند. بهتر از همه این که این دستگاه شبیه به یک وسیله مورد استفاده روزمره در آشپزخانه است و ظاهر عجیب و غریبی ندارد و می توان آنرا در کنار یخچال، ماشین ظرفشویی یا ماشین لباسشویی قرار داد.

این دستگاه که “لاسو” نام دارد، هنوز در حال توسعه است و دارای یک سینی برای ریختن زباله ها است. سپس مجموعه ای از دوربین ها و حسگرها، مواد را تجزیه و تحلیل کرده و در مورد قابل بازیافت بودن آن تصمیم می گیرند و مواد اضافی و غیر قابل بازیافت را جدا کرده و پس می دهد.

سپس مواد قابل بازیافت با بخار تمیز میشوند تا چربی ها، آلودگی ها و برچسب های باقی مانده از بین برود. سرانجام مواد بازیافتی فشرده شده و در یک محفظه اختصاصی در قسمت پائین”لاسو” قرار می گیرد. هنگامی که محفظه مواد بازیافت شده پر شود، میتوان از برنامه موبایلی این دستگاه برای نظارت بر آن ها استفاده کرد. سپس با اطمینان از اینکه میتوان از این مواد برای ایجاد محصولات جدید استفاده کرد، میتوان آن ها را از دستگاه بیرون آورد.

از نظر تئوری، این دستگاه نیاز به مراجعه به کارخانه های بازیافت را برطرف می کند و مواد بازیافت شده را در فرآیندی که به “بازیافت حلقه بسته” معروف است، میتوان به تولیدکنندگان ارائه کرد تا به محصولات جدید تبدیل شوند.

“آلدوس هیکس” مدیرعامل “لاسو” معتقد است که همه باید بازیافت را مانند شستن لباس ها و ظروف، امری عادی ببینند. او می گوید: ما برای تمیز کردن لباس‌های خود از ماشین لباسشویی استفاده میکنیم، بنابراین می توانیم بارها و بارها از لباس هایمان استفاده کنیم. پس چرا یک وسیله بازیافت خانگی نداشته باشیم تا از مواد قابل بازیافت نیز بتوانیم بارها و بارها استفاده کنیم؟

این شرکت در حال حاضر هفت ماده شامل آلومینیوم و فولاد، دو نوع پلاستیک، سه نوع شیشه را مورد هدف قرار داده است، این در حالیست که کاغذ و مقوا که موارد استفاده و دورریز زيادي دارند، در این فهرست وجود ندارد.

قیمت “لاسو” نیز می تواند یک مسئله باشد. “هیکس” می گوید که نمونه اولیه” لاسو” در سه ماه آینده تکمیل می شود. این شرکت در وب سایت خود اقدام به ثبت نام برای ثبت تقاضای این دستگاه کرده است ، اما هنوز قیمت نهایی این محصول مشخص نشده است.

نکته جالب اینکه تولید نسخه نهایی و تجاری و قابل عرضه به بازار “لاسو” به احتمال زیاد تا سال ۲۰۳۳ محقق نخواهد شد. طبق گفته “هیکس”، هزینه آن حدود ۳۵۰۰ دلار خواهد بود که بسیار گران است، ولی نباید فراموش کرد که یخچال و فریزرها نیز وقتی برای نخستین بار به بازار آمدند، قیمت بالایی داشتند.

البته هزینه خرید بالای این دستگاه می تواند توسط فروش مواد بازیافتی آن جبران شود و شرکت سازنده در وب سایت خود ادعا کرده است که مشتریان خواهند توانست ظرف مدت پنج سال ضمن جبران هزینه خرید دستگاه، به سود نیز برسند.

sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments