دلیل خستگی و تنگی نفس دائمی بهبود یافتگان از کووید ۱۹ چیست؟

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
کووید19,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی
دانشمندان اعلام کردند دو علامت خستگی و تنگی نفس به طور گسترده در بهبود یافتگان از کووید ۱۹ دیده می شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، با گذشت ماه ها از شیوع ویروس کرونا (corona) در جهان و ناتوانی دولت ها در مهار آن، نگرانی ها در مورد آینده این همه گیری افزایش یافته است. تنها راهکاری که در حال حاضر دولت ها به آن متوسل شده اند شناسایی علائم بیماری و آگاه سازی مردم نسبت به آن است. با توجه به اینکه هنوز راه درمانی قطعی برای کووید ۱۹ یافت نشده است، متخصصان می گویند پیشگیری شاید بتواند از شدت شیوع این ویروس در جامعه بکاهد. تب، سرفه های خشک و مداوم، خستگی و بی حالی ، از دست دادن حس بویایی و چشایی، بثورات پوستی و اسهال از رایج ترین علائم ابتلا به کووید ۱۹ است.

دانشمندان می گویند کمبود سطح اکسیژن خون یکی از علائم و نشانه های هشدار آمیز در میان بیماران کرونایی است. در این حالت فرد باید تحت نظر پزشک در بیمارستان بستری و از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده کند. با این حال، شواهد نشان داده است حتی در افراد بهبود یافته نیز تنگی نفس و کاهش سطح اکسیژن خون دیده می شود.

مطالعات دانشمندان ایتالیایی نشان داده است تنگی نفس در حال تبدیل شدن به یکی از عوارض بلند مدت کرونا (corona) می شود. شواهد نشان می دهد بیماران کرونایی قبل از بازگشت به زندگی معمولی، برای هفته ها به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز دارند.

در کنار تنگی نفس ، خستگی و بی حالی یکی از رایج ترین علائمی است که بهبودیافتگان از ویروس کرونا برای مدت ها از آن رنج می برند. دانشمندان می گویند حتی در کسانی که به کرونای ملایم مبتلا شده اند نیز خستگی و بی حالی به طور گسترده پس از بهبودی مشاهده می شود.

با این حال سوالی که دانشمندان مطرح می کنند این است که چرا خستگی و تنگی نفس در بهبود یافتگان از کرونا (corona) به طور گسترده دیده می شود؟

دانشمندان می گویند به واقع نمی توان هیچ دلیل قطعی برای وقوع همزمان این دو علائم در بیماران کرونایی تشریح کرد. مدت زمان زیادی از همه گیری کووید ۱۹ در جهان نمی گذرد، از همین رو ابعاد زیادی از رفتار ویروس همچنان ناشناخته است. با این حال، ما می دانیم که ویروس کرونا میتواند به گونه بلند مدت به سیستم تنفسی انسان شامل ریه ها و قفسه سینه حمله کند. این اتفاق به طور همزمان با تضعیف سیستم ایمنی بدن رخ می دهد.

کووید ۱۹ میتواند به راحتی به سلول های دیواره ریه حمله کرده و باعث نابودی آن ها شود. این اتفاق حتی میتواند ریه ها را زخم کند. در نتیجه فرد دچار مشکلات تنفسی شده و احتمال آسیب پذیریش در برابر عوامل بیماری زا بالا می رود. تحقیقات دانشمندان نشان داده است حتی در افرادی که به طور کامل دوره ریکاوری را طی کرده اند عوارض بلند مدت کرونا در ریه میتواند منجر به عواقب وحشتناک و جدی مانند” فیبروز ریه” شود.

فیبروز ریه به ضخیم و سفت شدن بافت شش ها اطلاق می شود که همین امر منجر به از بین رفتن عملکرد طبیعی ریه ها می شود. هر چه فیبروز ریه حادتر و شدیدتر باشد، بیمار از تنگی نفس شدیدتری رنج خواهد برد، زیرا عبور اکسیژن در جریان خون سخت و دشوار می شود. در این حالت فرد دچار عوارضی مانند تنگی نفس ، سرفه های خشک، خستگی، درد عضلانی و مفاصل خواهد شد.

دانشمندان می گویند علائم فیبروز ریه میتواند منجر به برهم خوردن روند تنفس عادی فرد و کاهش محسوس سطح اکسیژن خون شود. متخصصان تأکید دارند بیمارانی که دچار این حالت شده اند باید به طور کوتاه مدت از دستگاه تنفس مصنوعی استفاده کنند تا روند تنفس آن ها به حالت عادی گذشته بازگردد.

تحقیقات نشان داده است تنگی نفس و خستگی یکی از دلایل رایجی است که بهبودیافتگان از کرونا فارغ از شدت بیماری نمی توانند به زندگی عادی گذشته خود بازگردند. برای برخی افراد شدت تکثیر ویروس بخصوص در روز های نخست بیماری در این مسئله تاثیرگذار است. تکثیر ویروس کرونا می تواند منجر به پیر شدن سلول ها و نیز کاهش روند ریکاوری بدن شود. همچنین التهابی که کووید ۱۹ در بدن ایجاد می کند حتی ماه ها پس از بهبودی نیز می تواند برای فرد ایجاد مشکل کند. دانشمندان نگران هستند تغییر سطح اکسیژن بدن منجر به علائم شدیدی مانند کاهش اکسیژن خون و نفس نفس زدن فرد شود.

متخصصان توصیه می کنند افراد در زمان همه گیری ویروس کرونا (corona) اقدام به تمرین نفس کشیدن صحیح کنند. به عنوان مثال تمرین آسانا( Asana) و داشتن رژیم غذایی سالم میتواند در تقویت سیستم تنفسی تاثیرگذار باشد. در روز های نخست بهبودی از کرونا بهتر است از انجام ورزش سنگین و تحرک زیاد که میتواند شما را خسته کند، اجتناب کنید. بسیار مهم است که بتوانید خود را به شرایط پیش از بیماری بازگردانید، اما نباید با عجله کردن شرایط را برای خود سخت کنید.

باید این نکته را به یاد داشته باشید که بدن بهبود یافتگان از کووید ۱۹ به استراحت نیاز مبرم و حیاتی دارد. از خود مراقبت کنید و رژیم غذایی غنی داشته باشید. تحقیقات نشان می دهد بسیاری از مواد غذایی مانند میوه ها، سبزیجات، چربی های مفید و مواد پروتئینی می توانند با کاهش التهاب در بدن، افزایش عملکرد سیستم ایمنی، ارتقای سلامتی و رساندن انرژی مورد نیاز به بدن باعث بهبود روند ریکاوری پس از بیماری کرونا شود.

سبزیجات دارای برگ های سبز مانند کلم پیچ، اسفناج و خانواده سبزی خوردن سرشار از مواد مغذی و ضدالتهاب هستند. مصرف این مواد غذایی میتواند باعث بهتر شدن عملکرد سیستم ایمنی بدن شده و فرآیند ترمیم زخم را بهبود ببخشد.

مصرف پروتئین را در این دوره نباید فراموش کرد. مرکز توانبخشی بیماران آمریکا اعلام کرده است انسان ها در فرآیند ریکاوری پس از بیماری نیازمند ۱/۵ تا ۲ گرم پروتئین به ازای هر یک کیلوگرم از وزن بدن خود هستند. به عنوان مثال یک فرد که ۶۸ کیلوگرم وزن دارد در فرآیند ریکاوری نیازمند ۱۰۵ تا ۱۳۵ گرم پروتئین است. یک تخم مرغ ۵۰ گرمی می تواند معادل ۶ گرم نیاز بدن به پروتئین روزانه را تامین کند. مصرف تخم مرغ کامل( شامل زرده و سفیده) سرشار از ویتامین A و B ۱۲، روی، آهن و سلنیوم است که همگی نقش مهمی در سیستم ایمنی بدن دارند.

متخصصان تأکید دارند توجه به دوره پساکرونایی در بهبودیافتگان به اندازه دوره بیماری اهمیت دارد. اولویت نخست بهبودیافتگان نداشتن عجله برای بازگشت به زندگی پیشین و نیز پیروی کردن از توصیه های پزشکی در طول دوره ریکاوری است.

sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments