دهها کشته و زخمی در جریان تیراندازی به رژه نظامیان رژیم ایران در اهواز

جستجو

دهها کشته و زخمی در جریان تیراندازی به رژه نظامیان رژیم ایران در اهواز

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

در مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز، گروهی از مخالفان رژیم به سوی نیروهای حاضر در رژه نظامی تیراندازی کردند، که در نتیجه ۲۴ نفر که اکثرا از اعضای سپاه پاسداران بودند، هلاک شدند. دهها تن نیز زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری‌ مهر، تیراندازی روز شنبه در جریان رژه نیروهای مسلح در اهواز، از پشت جایگاه مخصوص مسئولان انجام شد و مهاجمان لباس نظامی به تن داشته‌اند.

خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه نیز نوشت «تیم تروریستی شامل چند نفر بوده و در ساختمان و پارک پشتی محل برگزاری رژه مستقر بوده‌اند و از آنجا موفق به تیراندازی بسوی مراسم رژه شده‌اند.»

به نوشته این خبرگزاری «تروریست‌ها موفق نشده‌اند که وارد مراسم رژه شوند و صرفا از فاصله دور به سوی مراسم و یگان‌های رژه رونده شلیک کرده‌اند.»

شمار قربانیان حمله تروریستی به رژه نظامی اهواز در حال افزایش است. در حالی که در نخستین ساعات از ۸ تا ۱۰ کشته خبر داده می‌شد، خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، در آخرین گزارش خود شمار کشته‌ها را ۲۴ نفر و زخمی‌ها را ۵۳ نفر اعلام کرد.

رسانه‌های محلی در اهواز اسامی ۲۵ قربانی این حمله را منتشر کرده‌اند. ۱۱ نفر از قربانیان سرباز ساده هستند.

برخی از شبکه‌های اجتماعی فهرستی از ۲۵ نفر از جان‌باختگان حمله تروریستی صبح امروز در #اهواز را منتشر کرده‌اند. منابع رسمی هنوز این فهرست را منتشر نکرده‌اند. ۱۱ تن از کشته‌شدگان سرباز و یکی از آنان کودک بوده.

در میان قربانیان، تعدادی افراد غیر نظامی از جمله زن و کودک نیز وجود دارند که برای دیدن رژه نیروهای مسلح به محل آمده بودند.

ایرنا به نقل از منابع بیمارستانی نوشت احتمال افزایش تعداد کشته‌ها وجود دارد. این گزارش تصریح می‌کند که در میان قربانیان چند زن و کودک که برای تماشای رژه نیروهای مسلح در اهواز آمده بودند، دیده می‌شوند.

مجتبی ذوالنوری نماینده مردم قم در مجلس در گفتگو با خبرگزاری فارس، تعداد قربانیان حمله مسلحانه اهواز را ۲۹ کشته و ۵۷ زخمی اعلام کرد.

خبرگزاری تسنیم درباره تلفات احتمالی حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز نوشت: «اخبار اولیه از به شهادت رسیدن مسئول ایثارگران سپاه استان خوزستان حکایت دارد.»

این خبرگزاری هم‌چنین نوشت: «تمام کشته شدگان از نیروهای سپاه پاسداران بوده‌اند.»

خبرگزاری فارس نیز نوشت: تاکنون دو نفر از مهاجمان مسلح کشته شدند، یک نفر زخمی و یک نفر توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان از کشته شدن سه مهاجم حمله به رژه نیرووهای مسلح در اهواز و زخمی شدن یک نفر خبر داد.

بنابر آخرین خبرها، سخنگوی سپاه پاسداران اعلام کرده که هر چهار مهاجم مسلح در جریان تعقیب نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

سردار شریف سخنگوی سپاه پاسداران به خبرگزاری ایسنا گفت: «افرادی که در جریان رژه نیروهای مسلح اقدام به تیراندازی به مردم و نیروهای مسلح کردند وابسته به جریان الاحوازیه هستند.»

سخنگوی سپاه مدعی شد “این جریان از عربستان سعودی تغذیه می‌کند” او افزود: «چنین اقداماتی پیش از این هم مسبوق به سابقه است و این جریان به سمت کاروان‌های راهیان نور در سال‌های گذشته تیراندازی کرده است.»

یک گروه مسلح جدایی طلب عرب با عنوان “مقاومت ملی الاحواز” مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته و می‌گوید در این حمله هیچ شهروندی عادی را هدف قرار نداده است.

مقام‌های محلی گروه “الاحوازیه” را مسئول این حمله معرفی کرده‌اند.

واکنش های مقامات رژیم
علی خامنه‌ای، رهبر رژیم ایران عاملان حمله روز شنبه را «وابسته به همان مدعیان دروغگو و ریاکارند که پیوسته دم از حقوق بشر می‌زنند» توصیف کرد و گفت که «ملت ایران راه شرافتمندانه و افتخارآمیز خود را ادامه خواهد داد».

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در تماس تلفنی با غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان گفت: «: پاسخ جمهوری اسلامی ایران به کوچکترین تهدید، کوبنده خواهد بود اما کسانی که از این تروریست ها پشتیبانی تبلیغاتی و اطلاعاتی می کنند، باید پاسخگو باشند.»

جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز در صفحه توئیترش نوشت: «تروریست‌های جذب‌شده، آموزش دیده شده، مسلح شده و مزدبگیر توسط یک رژیم خارجی به اهواز حمله کرده‌اند. کودکان و روزنامه‌نگاران در میان قربانیان هستند. ایران پشتیبانان منطقه‌ای ترور و اربابان آمریکایی‌شان را مسئول چنین حملاتی می‌داند. پاسخ ایران در دفاع از جان ایرانی‌ها سریع و قاطع خواهد بود.»

حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهوری ایران نیز در توییتی نوشت: «اهواز می‌ایستد و تسلیم تروریست‌ها نمی‌شود. خوزستان پاسخ خواهد داد ولی نه فقط با گلوله!»

علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین‌الملل با انتشار پیامی، آمریکا را متهم به پشتیبانی از این حملات کرد و گفت که « همه توطئه‌ها و دشمنی‌ها که با حمایت و پشتیبانی آمریکا و رژیم صهیونیستی» صورت می‌گیرد، شکست خواهد خورد. او تهدید کرد که این حمله مسلحانه « با پاسخ محکم جمهوری اسلامی ایران مواجه خواهد شد.»

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments