دولت افغانستان: هشتاد زندانی خطرناک گروه طالبان آزاد شدند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

یک ساعت پیش

افغانستان

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که روز گذشته ۸۰ نفر از فهرست ۴۰۰ نفری زندانیان ‘خطرناک’ گروه طالبان از زندان پلچرخی در کابل آزاد شدند.

این نهاد امروز (جمعه ۲۴ اسد/مرداد) با نشر یک اعلامیه گفته که برای رسیدن به یک صلح پایدار نیاز است تا طرف‌های دیگر جنگ نیز با درنظرداشت مسئولیت‌ها و توافقات‌شان اقدامات لازم را انجام دهند تا از ضیاع وقت جلوگیری شود.

شورای امنیت ملی بار دیگر تاکید کرده که این اقدام به منظور آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی و تامین آتش‌بس سراسری و دائمی انجام شده است.

گروه طالبان تاکنون در مورد آزادی زندانیان این گروه اظهار نظری نکرده است.

روز گذشته منابعی در شورای امنیت ملی افغانستان به بی‌بی‌سی گفته بودند که به دلیل نگرانی‌های امنیتی رهایی زندانیان طالبان “بدون حضور خبرنگارها” انجام می‌شود.

محمداشرف غنی، رئیس جمهوری چهار روز پیش حکم آزادی این چهارصد زندانی گروه طالبان را صادر کرد.

افغانستان

پیش از این ۴۶۰۰ زندانی از میان فهرست ۵ هزار نفری گروه طالبان قبلا رها شده بودند اما آزادی ۴۰۰ زندانی دیگر این فهرست که “خطرناک” خوانده شده‌‌اند، بنا به تصمیم لویه جرگه انجام می‌شود.

رهایی پنج هزار زندانی طالبان مطابق فهرست از زندان‌های دولت و یک هزار زندانی دولت از سوی طالبان بخشی از توافقنامه گروه طالبان با آمریکا بود که در پایان ماه فبروری/فوریه در دوحه قطر به امضا رسید.

انتظار می‌رود پس از رهایی این زندانیان مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شود. پیش از این تلویزیون ملی افغانستان گزارش داد که مذاکرات میان حکومت افغانستان و طالبان ۲٦ اسد/ مرداد آغاز خواهد شد، اما دولت افغانستان تاکنون تاریخ دقیق این مذاکرات را اعلام نکرده است.

افغانستان

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments