دومین واکسن کُرونا با تأثیر ۹۴.۵درصدی؛ دونالد ترامپ: فراموش نکنید این اکتشافات که به آفت چین پایان خواهد داد با نظارت من روی داد!

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم (1 رای)
Loading...

در رقابت برای تولید واکسن ویروس کُرونا، شرکت داروسازی «مُدرنا» به عنوان دومین ‌شرکت آمریکایی از موفقیت  تست انسانی واکسن تولید خود خبر داد که ۹۴.۵درصد مؤثر است.

شرکت آمریکایی تولیدکننده‌ی دارو «مُدرنا» از نتایج موفقیت‌آمیز آزمایش‌های مرحله سوم واکسن کُرونا خبر داد که توسط این شرکت تولید شده است.

«مُدرنا» دومین شرکت دارویی آمریکایی است که واکسنی با میزان بالای موفقیت تولید می‌کند.

«مُدرنا» می‌گوید این واکسن ویروس کُرونا دارای اثربخشی ۹۴.۵درصدی بوده و قصد دارد طی هفته‌های آینده برای کسب مجوز از سازمان غذا و دارو برای استفاده اضطراری از آن اقدام کند.

پیشتر نتایج دلگرم‌کننده‌ای نیز از واکسن تولید مشترک شرکت‌های فایرز آمریکا و بیونتک آلمان به دست آمده بود که نشان می‌داد این واکسن ۹۰درصد قابلیت پیشگیری از کُرونا را دارد.

تولید مشترک واکسن کُرونا با کوبا و تجویز عنبرنسا و چهارتخمه! ادعای عجیب وزیر بهداشت: در زمینه واکسن جزو پیشتازان دنیا هستیم!

واکسن «مُدرنا» بر روی بیش از ۳۰هزار داوطلب در حال آزمایش است و موارد معدودی از عوارض جانبی در افراد داوطلب مشاهده شده است.

منابع خبری می‌گوید انتظار نمی‌رود این واکسن تا سال آینده میلادی در خارج از ایالات متحده آمریکا در دسترس قرار گیرد.

شرکت «مُدرنا» گفت که امکان آماده‌سازی ۲۰ میلیون دوز برای مصرف داخلی تا قبل از پایان سال میلادی ۲۰۲۰ دارد. همچنین قادر است تا سال آینده میلادی، ۵۰۰ میلیون تا یک میلیارد دوز برای عرضه جهانی تولید کند.

۱۵ هزار شرکت کننده دیگر واکسن مُدرنا را دریافت کرده و فقط ۵ نفر از آنان به کووید۱۹ مبتلا شدند که البته بیماری هیچکدام شدید نبود.

این شرکت داروسازی آمریکایی همچنین اعلام کرده که این واکسن هیچ عوارض جانبی شدیدی نداشته. همچنین درصد اندکی از دریافت کنندگان علائمی مانند درد عضلات و سردرد گزارش کرده‌اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا امروز در توئیتی درباره «مدرنا» نوشت: «یک واکسن دیگر اعلام شد. این بار مدرنا ۹۵درصد مؤثر است.» ترامپ با کنایه ادامه داد: «به آن «تاریخ‌نگاران» بزرگ، لطفا به خاطر داشته باشید که همه این اکتشافات که به آفت چین پایان خواهد داد، با نظارت من اتفاق افتاد!»

مایک پنس معاون ترامپ نیز در توئیتی درباره تلاش برای کشف و تولید واکسن کُرونا یادآوری کرده است: «روز ۲۳ نوامبر ۲۰۲۰ شرکت مدرنا جهت تولید واکسنی برای مردم آمریکا با پرزیدنت ترامپ همکاری کرد. امروز مدرنا اعلام کرد که واکسن‌اش ۹۵درصد مؤثر است.» وی سپس در تمجید ترامپ افزوده است: «چنین عملکرد سریعی به دلیل رهبری قوی این پرزیدنت بوده است!» دولت آمریکا با حمایت شرکت‌های بزرگ داروسازی میلیون‌ها دلار روی کشف و تولید واکسن کُرونا سرمایه‌گذاری کرد.

تا کنون ژاپن، کانادا، سوئیس، قطر و اسرائیل برای خریدن این واکسن موافقت‌نامه‌هایی امضا کردند. کمیسیون اروپا نیز موافقت اصولی برای خریداری ۸۰ تا ۱۶۰میلیون از این واکسن را دارد.

بر اساس مقایسه صورت گرفته، واکسن «مُدرنا» به نسبت واکسن فایرز و بیونتک این برتری را دارد که در دمای استاندارد یخچال ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد نگهداری شود و مانند واکسن تولید مشترک آمریکا و آلمان نیازمند دمای منفی ۷۰ تا منفی ۸۰ درجه سانتیگراد نیست. همچنین واکسن «مُدرنا» قابلیت نگهداری به مدت شش ماه در دمای منفی ۲۰ درجه سانتیگراد را نیز داشته و به راحتی امکان حمل ‌و نقل آن وجود دارد.

از ابتدای آغاز رقابت‌ها برای دستیابی به واکسن کُرونا در ژانویه سال ۲۰۲۰، پژوهشگران دنیا تا کنون ۵۲ آزمایش واکسن بالینی کُرونا بر روی انسان انجام داده‌اند و حداقل ۸۷ واکسن بر نمونه حیوانی تست شده است.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments