دو مامور سازمان ملل خواهان ‘لغو فوری’ اعدام احمدرضا جلالی شدند

جستجو

دو مامور سازمان ملل خواهان ‘لغو فوری’ اعدام احمدرضا جلالی شدند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۲۵ دقیقه پیش

احمدرضا جلالی، محقق مقیم سوئد بود که به دعوت دانشگاه تهران به ایران رفت و سپس بازداشت شد.
توضیح تصویر،

احمدرضا جلالی، محقق مقیم سوئد بود که به دعوت دانشگاه تهران به ایران رفت و سپس بازداشت شد

دو مامور ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در بیانیه‌ای از ایران خواسته‌اند تا “فورا” حکم اعدام احمدرضا جلالی پژوهشگر ایرانی سوئدی را که در ایران زندانی است و “در خطر اعدام قریب الوقوع گزارش شده” لغو کنند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل وضعیت حقوق بشر در ایران و اگنس کالامار گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در زمینه اعدام های غیرقانونی و خودسرانه، در این بیانیه که به زبان های فارسی و انگلیسی منتشر کرده اند از اینکه آقای جلالی یک روز پیش با همسر خود تماس گرفته و “گفته این آخرین خداحافظی وی است” و “برای اجرای اعدام به سلول انفرادی منتقل شده” ابراز نگرانی شدید کرده‌اند.

آقای جلالی که پزشک و مدرس موسسه کارولینسکا در پایتخت سوئد بوده چهار سال پیش در زمان سفر به ایران بازداشت و بعدا به اتهام “ارائه اطلاعات به اسرائیل برای کمک به ترور چندین دانشمند هسته ای ایران” به اعدام محکوم شد.

ماموران ویژه سازمان ملل در بیانیه خود گفته‌اند که بازداشت احمدرضا جلالی “خودسرانه” بوده و محاکمه وی “زیر اعتراف اجباری، تحت شکنجه و در دادگاهی غیرمنصفانه” و “به شکل فاحشی ناعادلانه” بوده است.

دیوان عالی کشور در ایران حکم اعدام او را تایید کرده است اما وکلای او گفته اند که پیش از تایید حکم اعدام در دیوان عالی ایران اجازه ارائه مستندات خود را نیافته بودند.

ماموران ویژه سازمان ملل در بیانیه خود گفته اند که بازداشت احمدرضا جلالی "خودسرانه" بوده و محاکمه وی "زیر اعتراف اجباری، تحت شکنجه و در دادگاهی غیرمنصفانه" و "به شکل فاحشی ناعادلانه" بوده است.
توضیح تصویر،

ماموران ویژه سازمان ملل در بیانیه خود گفته اند که بازداشت احمدرضا جلالی “خودسرانه” بوده و محاکمه وی “زیر اعتراف اجباری، تحت شکنجه و در دادگاهی غیرمنصفانه” و “به شکل فاحشی ناعادلانه” بوده است.

ماموران ویژه سازمان ملل گفته‌اند که “تصمیم دولت و قوه قضائیه ایران برای اعدام احمدرضا جلالی باید محکوم شود”.

آن لینده وزیر خارجه سوئد روز گذشته در توییتی خبر داد که همزمان با گزارش‌هایی مبنی بر قصد ایران برای اعدام آقای جلالی با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تلفنی گفت و گو کرده است. خانم لینده گفته بود که “سوئد حکم اعدام را محکوم و برای اطمینان از اجرا نشدن حکم جلالی تلاش می کند.”

سخنگوی وزارت خارجه ایران پس از اظهارت وزیر خارجه سوئد گفت که آن کشور “اطلاع دقیقی از پرونده احمدرضا جلالی ندارد” و قوه قضائیه ایران هم یک نهاد “مستقل” است.

سازمان عفو بین الملل هم با صدور بیانیه ای قصد ایران از اعدام آقای جلالی را محکوم کرده و آن را “وحشتناک” خوانده است.

احمدرضا جلالی، محقق مقیم سوئد بود که به دعوت دانشگاه تهران به ایران رفت و سپس بازداشت شد. سوئد کشور میزبان وی طی این مدت به آقای جلالی تابعیت اهدا کرده است.

در حال حاضر چند ایرانی دارای تابعیت مضاعف عمدتا اروپایی و آمریکایی در بازداشت ایران هستند.

مقام‌های بریتانیا و آمریکا پیشتر گفته اند که حکومت ایران با بازداشت شهروندان خارجی یا دوتابعیتی در صدد “حل مسائل خارجی خود است” و این رویه را محکوم کرده اند.

هم اکنون شهروندان ایرانی با تابعیت مضاعف از آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان در ایران بازداشت هستند.

پیشتر ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و به تازگی آلمان از شهروندان خود خواسته اند که از سفر غیرضروری به ایران خودداری کنند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments