رئیس بانک مرکزی از تلاش برای ‘التهاب بازار ارز’ در روز ۱۳ آبان خبر داد

جستجو

رئیس بانک مرکزی از تلاش برای ‘التهاب بازار ارز’ در روز ۱۳ آبان خبر داد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
همتیحق نشر عکس Irna

با نزدیک شدن به موعد اجرای تحریم‌های نفتی آمریکا، عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران از تلاش عده‌ای برای ملتهب کردن بازار ارز در آستانه این تحریم‌ها خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران- ایسنا – آقای همتی امروز سه‌شنبه (اول آبان) در دیدار با مدیر حوزه‌های علمیه قم گفته است: “تلاش زیادی از سوی دلالان و عناصر ضدانقلاب برای به اوج رساندن التهابات در تاریخ ۱۳ آبان صورت گرفته بود که با تلاش همه مسئولان و اقدامات بانک مرکزی، معتقدیم در این تاریخ هیچ اتفاقی خاصی روی نخواهد داد و پس از آن شاهد آرامش بیشتر در بازار خواهیم بود.”

او به “اعترافات” بعضی از دلالان دستگیر شده به “ارتباط با مراکز خارج از کشور” اشاره کرده ولی جزئیاتی در این باره ارائه نکرده است.

تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران قرار است روز سیزدهم آبان ماه اجرایی شوند و مقام‌های آمریکایی امیدوارند بتوانند فروش نفت ایران را به صفر برسانند.

آقای همتی “افزایش ذخایر داخلی ارز، کنترل و مسدودسازی سایت‌ها و شبکه‌های دلالی، اعلام نرخ ساختگی و دستگیری دلالان و ملتهب‌کنندگان بازار” را از اقدامات مهم بانک مرکزی در روزهای اخیر برشمرده که به “کاهش التهاب” در بازار ارز منجر شده.

او به بعضی از منتقدان که افزایش نرخ ارز را اقدامی تعمدی از سوی دولت خوانده بودند، هم پاسخ داده.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دولت ایران دخالت در نوسان بازار ارز برای سودآوری را رد کرده است

رئیس بانک مرکزی گفته است: “‌افزایش نرخ ارز موجب افزایش هزینه‌های دولت می‌شود و دولت در همه شرایط به دنبال کنترل نرخ ارز بوده است.”

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم پیشتر دخالت دولت در نوسان بازار ارز را رد کرده بود.

در ماه‌های اخیر قیمت ارز در بازار آزاد ایران افزایش بی‌سابقه‌ای داشت تا جایی که قیمت دلار به بالای ۱۹ هزار تومان هم رسید؛ که بعدا این قیمت فروکش کرد.

عده‌ای بخشی از این افزایش تقاضا را به نگرانی از اوضاع اقتصادی ایران در ماه‌های پیش رو و پس از تحریم‌های نفتی آمریکا نسبت دادند.

با نزدیک شدن به موعد تحریم‌ نفتی آمریکا علیه ایران که قرار است از حدود دو هفته دیگر اجرایی شوند، ایران به دنبال راه‌هایی است که میزان صادرات خود را تا حد امکان حفظ کند یا از کاهش چشمگیر آن جلوگیری کند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران روز یکشنبه (بیست و دوم مهر) بدون اشاره به نام کشورها از یافتن مشتریان جدید نفتی خبر داد.

معاون اول رئیس جمهور ایران گفته این کشورها “شرکای سنتی” ایران نیستند.

او گفته: “با وجود اینکه برخی از کشورها با آمریکا هم‌صدایی کرده‌اند و به ۱۳ آبان نرسیده برداشت نفت خود را صفر کرده‌اند؛ اما ما شرکای جدیدی پیدا کرده‌ایم و با شرکای سنتی خود صحبت‌هایی برای فروش نفت کرده‌ایم.”

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران هم با تایید اظهارات آقای جهانگیری گفته: “جمهوری اسلامی با روش‌های متنوع به فروش نفت خود ادامه می‌دهد.”

حق نشر عکس ATTA KENARE
Image caption آژانس بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که در شرایط کنونی عرضه نفت در بازارهای جهانی کافی به نظر می‌رسد اما این صنعت به تدریج با فشار رو‌برو می‌شود

از زمان خروج آمریکا از برجام، مقام‌های آمریکایی مکررا گفته‌اند تصمیم دارند فروش نفت ایران را به صفر برسانند.

در حالیکه بعضی از کشورها نظیر کره جنوبی ماه‌ها پیش از رسیدن موعد تحریم‌های نفتی، خرید نفت از ایران را متوقف کرده‌اند، بعضی دیگر از کشورها به معافیت موردی آمریکا برای مشتریان نفت ایران چشم دارند که مقام‌های کاخ سفید در حال بررسی آن هستند.

بعضی از فعالان بازار نفت می‌گویند در ماه‌های آینده و پس از اجرایی شدن تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران باید انتظار افزایش قیمت در بازار را داشت.

هر چند کشورهایی نظیر عربستان سعودی گفته‌اند کاهش عرضه نفت ایران در بازار را جبران می‌کنند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments