رئیس کل دادگستری استان تهران: محاکمه احمد عراقچی، معاون سابق بانک مرکزی علنی خواهد بود

جستجو

رئیس کل دادگستری استان تهران: محاکمه احمد عراقچی، معاون سابق بانک مرکزی علنی خواهد بود

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Share

رئیس کل دادگستری استان تهران از ارسال پرونده‌های معاون سابق بانک مرکزی و یکی از دلالان ارز و سکه به دادگاه‌های ویژه مفاسد اقتصادی خبر داد.  دادگاهی که تا به حال دو حکم اعدام صادر شده در آن به اجرا درآمده است.

احمد عراقچی

غلامحسین اسماعیلی درباره آخرین وضعیت پرونده‌های احمد عراقچی و سالار آقاخان روز شنبه سوم آذر به خبرگزاری دولتی مهر گفت کیفرخواست این پرونده‌ها اخیرا صادر و به دادگاه ارسال شده است:

«این پرونده‌ها در نوبت رسیدگی قرار دارند و همچون سایر پرونده‌های فساد اقتصادی اخیر، دادگاه این افراد هم به صورت علنی برگزار خواهد شد.»

او همچنین از باز بودن برخی پرونده‌های فساد اقتصادی اخیر خبر داد.

مهر نوشته است که واردات غیر قانونی خودرو، تلفن همراه، سکه و ارز، عناوین چهار پرونده بزرگ اقتصادی‌ست که در ماه‌های گذشته قوای سه‌گانه و چندین نهاد پیگیر آن بوده‌اند. پرونده‌هایی که باعث شدند علاوه بر تشکیل شعبه‌های ویژه بنا به درخواست رئیس قوه قضاییه، «تشریفات رسیدگی» با اجازه رهبر جمهوری اسلامی، حذف و با دقت و سرعت بیشتری به آنها رسیدگی شود.

محصول این سرعت رسیدگی اما صادر شدن چندین حکم اعدام برای متهمان است که دو مورد از آنها نیز به اجرا درآمدند: «سلطان سکه» و همدستش اعدام شدند

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، یکی از پرونده‌های مفاسد اقتصادی اخیر که «سرچشمه آن به بانک مرکزی باز‌می‌گشت»، پرونده‌های مرتبط با تخلفات حوزه ارز، طلا و سکه بود: «پروندهای عریض و طویل در شعبه ویژه دادگاه انقلاب که متهمان زیادی داشت. متهمانی که برخی از آنها پیشتر هم به همین جرم فعلی به دادگاه انقلاب احضار شده بودند. یکی دیگر از متهمانی که از ابتدا نام وی مطرح بود، سالار آقاخان بود.»

غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضاییه پیشتر گفته بود نیروی انتظامی در تحقیقات خود به یک تیم از عوامل اصلی برخورده که به صورت غیرمجاز و عمده ارز خرید و فروش می‌کنند و نهایتا به اسم سالار آقاخان رسیده بود که این فرد را دستگیر کردند:

«البته اینجا هم بانک مرکزی به میدان آمد و گفت اقدامات این افراد با دستورات ما بوده است؛ اما این بار دیگر قوه قضاییه به این حرف‌ها توجه نکرد و پرسید که بر چه اساس این مطالب را می‌گویید؟ در فروش غیرقانونی ارز و سکه نیروی انتظامی به وحید مظلومین و پسر این فرد و همچنین عوامل این فرد آقای محمد سالم و آقای سالار آقا خان رسید و اعلام کرد یکی از عواملی که در بازار به صورت غیرمجاز و خیلی عمده ارز خرید و فروش می‌کند و معاملات آتی دارد، شخصی به نام سالار آقا خان است.»

به گفته سخنگوی قوه قضاییه، دستگاه قضا از سالار آقاخان به احمد عراقچی رسیده است:

«بعد از دستگیری سالار آقاخان از او تحقیقات می‌شود و سپس به احمد عراقچی می‌رسند و این فرد مطالبی را می‌گوید که در نتیجه آن از آقای ولی‌الله سیف تحقیق می‌کنند.»

احمد عراقچی در حال حاضر با تامین قرار وثیقه آزاد است و ولی‌الله سیف، رئیس پیشین بانک مرکزی هم ممنوع الخروج است.

در زمان بازداشت احمد عراقچی، خبرگزاری تسنیم، نزدیک به نهادهای امنیتی، حضور او با سابقه نه چندان کافی در پست حساس معاونت ارزی بانک مرکزی را از نکاتی دانسته بود که بارها با انتقاد منتقدان روبه‌رو شده است.

بازداشت عراقچی با توجه به اینکه او به عنوان «برادرزاده جوان عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه و عضو تیم مذاکرات هسته‌ای» شناخته می‌شود وجه سیاسی نیز دارد و طرفداران دولت آن را نشانه‌ای از فشار نهادهای تندرو به حسن روحانی و دولت او می‌دانند.


  • در همین زمینه

احکام صادر شده برای برخی متهمان پرونده‌های فساد ارزی و قاچاق کالا اعلام شد

Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments