رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران: سقوط هواپیمای اوکراینی بر اثر حمله سایبری منتفی است

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
مجتبی ذوالنوریحق نشر عکس Ilna

مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران به پایگاه خبری خانه ملت گفته است که “طبق بررسی‌ها و گزارش مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح خطای انسانی در سقوط هواپیمای اوکراینی اثبات شد و علت سقوط بر اثر حمله سایبری منتفی است”.

آقای ذوالنوری با تشریح نشست روز یکشنبه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در خصوص ساقط شدن هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خط هواپیمایی اکراین توسط سپاه، گفت که در این جلسه رئیس کمیته ویژه بررسی ستاد کل نیروهای مسلح، نماینده سازمان هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جانشین فرمانده کل ارتش، رئیس هواپیمای کشوری و مدیر فرودگاه بین المللی امام (ره) حاضر شدند و “هر یک گزارش‌هایی از بررسی‌های انجام شده خود درباره سانحه سقوط هواپیمای اکراینی ارائه دادند”.

به گفته وی نمایندگان نیز از مسئولان حکومتی مسئول در حادثه سقوط هواپیما “همه سئوالات و ابهاماتی” که داشتند را پرسیده‌اند.

آقای ذوالنوری در خصوص احتمال حمله سایبری و هک شدن سیستم پدافند که پیشتر از سوی برخی مقامات نظامی ایران مطرح شده بود هم گفت “ابهام در خصوص احتمال جنگ الکترونیک و هجوم سایبری در این حادثه به عنوان یکی از مباحث مطرح شد که تقریباً تا الان این موضوع منتفی است مگر آنکه در آینده اطلاعاتی در این راستا بدست آید و اثبات شود که حملات و خرابکاری سایبری وجود داشته است اما فعلاً این موضوع اثبات نشده است”.

پیشتر علی عبداللهی، معاون هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح، این احتمال را مطرح کرد که ممکن است سرنگونی هواپیمای اوکراینی نتیجه اخلال آمریکا در شبکه راداری ایران بوده باشد که باعث شد افراد مسئول پرتاب موشک این هواپیما را با یک موشک کروز اشتباه بگیرند.

این مقام ارشد گفته بود: “شیطنت‌های آمریکا در منطقه پیشتر هم ثابت شده و تا کنون سیستم‌های سایبری ایران اجسام مجازی ساخته آمریکا را در آسمان کشور مشاهده و ثبت کرده است.” وی افزوده است: “اخلال در عملکرد سامانه‌ها از سوی آمریکا هم مسبوق به سابقه است.”

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران در خصوص تاخیر سه روزه در اعلام علت سقوط هواپیما هم ادعا کرده که در “همه نمونه‌های مشابهی که در دنیا اتفاق افتاده است، معمولاً در زمان طولانی‌تری اطلاع رسانی شده است”.

وی گفت: “برای مثال روسیه هواپیمای اوکراینی را چندی پیش مورد هدف قرار داد و یک ماه طول کشید که بگویند بر اثر اصابت موشک هواپیما سقوط کرده است و همچنین حدود ۲ سال طول کشید که مشخص شود چه نوع موشکی باعث سقوط این هواپیما شده است”.

آقای ذوالنوری همچنین در خصوص متوقف کردن پروازها با توجه به حمله موشکی ایران به پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق و احتمال حمله متقابل نیز گفت که بر همین اساس “سامانه‌ها توجیه شده بودند که در آمادگی صد درصد باشند” و در عین حال تاکید کرد که در خصوص “گزارش‌هایی مبنی بر حرکت موشک کروز” اعتبارسنجی از سوی مسئولان نظامی ایران اتفاق نیفتاده بود.

وی بر همین اساس که “اعتبارسنجی” در خصوص موشک کروز انجام نشده بود نتیجه می‌گیرد که بخاطر همین “نمی‌شد در کشور حالت فوق العاد و جنگی” قرار داد و پروازها را متوقف نمود.

به گفته رئیس کمیسیون امنیت ملی از دیگر از مسائل بررسی شده احتمال خطا در “سیستم پدافند و شبکه کنترل آتش” و “قطع بودن ارتباط اپراتور و سامانه با شبکه کنترل آتش” بوده که هر دو مورد “تاکنون اثبات نشده است”.

آقای ذوالنوری برخلاف صحبت‌های فرمانده هوافضای سپاه که گفته بود سیستم‌های پدافند در شب حادثه در “بالاترین سطح آمادگی پدافندی” قرار داشتند می‌گوید که پدافندها “در حالت آتش محدود” قرار داشته‌اند و “به این معنا که به سامانه پدافندی هنوز دستور شلیک و هدف اعلام نشده بود و حتی اگر فرض کنیم که ارتباط سامانه پدافندی و اپراتور با مرکز کنترل قطع شده باشد، باز هم نباید به صورت خودسر و آتش به اختیار” شلیک صورت می‌گرفته و نتیجه می‌گیرد “پس این سانحه کاملاً بر اثرخطای انسانی سامانه پدافند هوایی بوده” و “اپراتور چنین خطایی را مرتکب شده و به تشخیص خودش چنین تصمیمی را گرفته و اقدام کرده است”.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سیستم دفاع هوایی تور در رژه نیروهای نظامی ایران (سال ۱۳۸۷ تهران)

صبح امروز فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر خارجه کانادا گفت که در دیدارش با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران تاکید کرده که ایران هرچه سریعتر جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی که توسط پدافند سپاه با “خطای انسانی” ساقط شد را به فرانسه یا اوکراین تحویل دهد.

آقای شامپاین گفته است که “ما ایران را براساس حرف‌هایش قضاوت نمی‌کنیم، بلکه عملکرد آنان است که موجب قضاوت ما می‌شود”.

وزیر خارجه کانادا این سخنان را در واکنش به تازه‌ترین اظهارات مقامات ایرانی مبنی بر تحویل ندادن جعبه‌های سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراینی توسط سپاه بیان داشت.

۱۸ دی ماه، ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکا در عراق که به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی به دست آمریکا بود، یک هواپیمای مسافربری از نوع بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هواپیمایی اوکراین دقایقی بعد از بلند شدن از فرودگاه امام خمینی تهران سقوط کرد.

منابع ایرانی ابتدا علت سانحه را نقص فنی اعلام کردند اما سه روز بعد و پس از انتشار اطلاعاتی از سوی منابع غیرایرانی مبنی بر اصابت یک موشک به هواپیما، ایران رسما اعلام کرد که این هواپیما به اشتباه هدف پدافند سپاه پاسداران قرار گرفته است.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments