رائد فارس، چهره سرشناس رادیویی در ادلب کشته شد

جستجو

رائد فارس، چهره سرشناس رادیویی در ادلب کشته شد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Image caption رائد فارس و رادیوی او بارها از سوی گروه‌های مخالف دولت سوریه تهدید شده بود

رائد فارس، چهره سرشناس رادیویی در سوریه که در چند سال گذشته در داخل مناطق تحت کنترل شورشیان فعالیت می‌کرد و از روزنامه‌نگاران منتقد دولت بشار اسد و مخالفان افراط‌گرا بود، به ضرب گلوله در ادلب کشته شده است.

رائد فارس به علت پخش برنامه از داخل مناطق تحت کنترل شورشیان طی چند سال گذشته شهرت پیدا کرده بود و بسیاری او را به علت شهامت و جدیت در ادامه کار می‌ستودند.

او در شمال غربی سوریه و در شهر کافرنبل کشته شده است.

این نخستین بار نبود که رائد فارس که شبکه “رادیو تازه” را تاسیس کرده بود از سوی گروه‌های مخالف دولت بشار اسد تهدید جانی شد.

او به علت سبک روزنامه‌نگاری و تولید محتوای رادیوی خود بارها مورد عتاب و ارعاب گروه‌های مخالف مسلح قرار گرفته بود.

دو سال پیش، دو داعشی مسلح او را کتک زدند و چند دنده‌اش را شکستند و موجب پارگی شش‌هایش شدند تا بلکه او دست از کار بردارد.

او از این تهدیدها آگاه بود و آن طور که نیکلا هنین، روزنامه‌نگار فرانسوی به بی‌بی‌سی گفته رائد فارس می‌دانست که “سر سالم به گور نخواهد برد”.

نیکلا هنین که با رائد فارس دوست بوده می‌گوید او یکی از چهره‌های برجسته قیام مردم سوریه علیه دولت این کشور بوده و با وجود همه تهدیدهای جانی که متوجه او بوده از حمل سلاح خودداری می‌کرده است.

علاوه بر حساسیت بروی شخص رائد فارس، شبکه رادیویی او به علت پخش موسیقی و استفاده از مجریان و میهمانان زن بارها از سوی گروه‌های اسلام‌گرای مخالف دولت سوریه تهدید شده بود.

چهار سال پیش که داعش بر بخش مهمی از استان ادلب تسلط داشت دفتر رادیوی رائد فارس مورد یورش قرار گرفت. بعد از آن هم جبهه نصرت که خود را با القاعده مرتبط می‌داند به دفتر این رادیو حمله کرد.

هیات تحریر شام هم که هم‌اکنون کنترل بخش مهمی از ادلب را در دست دارد به رادیو تازه دستور داده بود که پخش موسیقی را متوقف کند.

در پاسخ به این تهدید رائد فارس شروع به پخش اصواتی چون چهچهه پرندگان، صدای حیوانات و انواع صداهای محیطی کرده بود.

او در سال ۲۰۱۷ در ارتباط با این واکنش طنزآلود خود به ممنوعیت پخش موسیقی به بی‌بی‌سی گفته بود: “آنها به ما فشار آوردند که پخش موسیقی را متوقف کنیم و ما هم شروع به پخش صدای حیوانات در پس زمینه کردیم.”

کمی پس از آن این رادیو شروع کرد به پخش اصوات دیگری چون زنگ ساعت بیگ بن لندن، یا صدای تماشاگران فوتبال در ورزشگاه‌ها و امثال آن.

جبهه فتح شام هم از رادیو تازه خواسته بود صدای زنان را پخش نکند. رائد فارس در این باره به بی‌بی‌سی گفته بود او همیشه راهی برای دور زدن این فشارها پیدا می‎کرده؛ مثلا با دست‌کاری امواج صوتی صدای زنان مجری را به صدای مردان نزدیک می‌کرده و بعد از رادیو پخش می‌کرده.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments