رحمان رضایی: استراماچونی مرا در استقلال می خواست؛ گفتم به خاطر من اختلاف درست نکن

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
رحمان رضایی: استراماچونی مرا در استقلال می خواست؛ گفتم به خاطر من اختلاف درست نکن

در بخش دوم مصاحبه با رحمان رضایی در برنامه ملاقات با چهره ها، مسائل قابل توجهی در مورد استقلال و استراماچونی مطرح شد. رحمان رضایی موشکافانه برخی مسائل را عنوان کرد که می توانید در بخش دوم صحبت های ما با بازیکن سابق تیم ملی این موارد را بخوانید و تماشا کنید.

اختصاصی طرفداری – رحمان رضایی، مدافع سابق تیم ملی فوتبال ایران در دومین بخش از مصاحبه اش با طرفداری در برنامه ملاقات با چهره ها به موضوع مهمی پرداخته است. در بخش اول این گفتگو، همکاری رحمان رضایی با تیم ملی جوانان، وضعیت لیگ یک و لیگ برتر و مشکلات این لیگ ها و همینطور قهرمانی پرسپولیس و حواشی این قهرمانی مطرح شد. در بخش دوم این برنامه، با رحمان رضایی مسائل دیگری را مطرح کردیم. از جمله نبود برنامه نود و عادل فردوسی پور و تاثیر آن روی فوتبال آن همچنین موضوع مهم آندره آ استراماچونی و حواشی در خصوص آن. تا پایان این بخش با ما همراه باشید.

رحمان رضایی: جای عادل فردوسی پور در فوتبال ایران خالی است

ماه ها است که برنامه نود پخش نمی شود و اتفاقات عجیب و غریب هم کم در فوتبال ما نیفتاده است. نبود برنامه نود در این خصوص تاثیر داشته است؟

بله معتقدم که جای آقای فردوسی پور در فوتبال ما خالی است و معتقدم ایشان ضمن اینکه خیلی موشکافانه مسائل را بررسی می کرد، البته من کاری به اتفاقات پیش آمده و اینکه چرا هست و نیست ندارم، واقعا می گویم جای ایشان خالی است چون انتقاداتی که می کرد و مسائلی بود که خیلی نکته بینانه و ریز وارد جزئیات می شد. در بحث داوری و دیگر مسائل که در فوتبال اتفاق می افتاد. این ها برای فوتبال ما سازنده بود و واقعا جنبه تخریبی نداشت. خیلی جاها باعث می شد که خیلی مسائل در فوتبال ما بهتر شود و این برنامه جنبه سازنده داشت. الان فکر می کنم برخی مسائل از فوتبال ما از نگاه ها در رفته است و فکر می کنم چنین شخصیتی به عنوان ژورنالیست، منتقد یا کسی که می تواند در فوتبال موثر باشد، وجودش لازم است. انشالله مشکلاتش حل شود و بتواند برگردد تا به مسائلی که در فوتبال ما وجود دارد به نحو احسنت بپردازد و باعث پیشرفت فوتبال ما شود.

رحمان رضایی: به خاطر رفاقتم با پاستورلو به استراماچونی کمک کردم

نام رحمان رضایی را همگی به عنوان بازیکن سابق پرسپولیس می شناسند ولی در ماه های اخیر نام رحمان رضایی در یکی از مهمترین پرونده های فوتبال ایران مطرح شد. پرونده جدایی استراماچونی از استقلال و مذاکره با ایشان. اما قبل از اینکه بخواهیم به این موضوع ورود کنیم، شما از قبل فدریکو پاستورلو را می شناختید، قبل از اینکه استراماچونی به ایران بیاید، پاستورلو با شما تماس گرفته بود؟

شکی در این که من پرسپولیسی هستم نیست، با توجه به اینکه زیاد هم نه، خیلی کم در این تیم بازی کردم ولی تیم محبوبم است اما بحث پاستورلو و استراماچونی بحثی دیگر است. 1 ماه قبل از اینکه استراماچونی به ایران بیاید، پاستورلو با من تماس گرفت و از من کمک خواست. رویکرد من به این این مسئله یک رویکرد فرا رنگ و یک مسئله ملی بود. ایشان از من کمک خواستند با توجه به اینکه خودشان هم 4-5 سال مدیربرنامه من بودند و واقعا انسان مقتدری در کارشان هستند. از من کمک خواستند تا به استراماچونی کمک کنم تا بتوانیم این قضیه را در تیم استقلال جا بیندازیم. من هم برحسب رفاقت و رابطه دوستانه مان، کمک کردم و راهنمایی کردم تا بتوانند به ایران بیایند.

رحمان رضایی: استراماچونی با نگاهی باز به فوتبال ایران آمده بود

چه چیزی برای آنها سوال بود؟ چون ما با کسانی که در این خصوص صحبت می کنیم، چه فدراسیون یا وزارت، می گویند اطلاعات غلطی در خصوص جو ایران به او داده می شد. برخی هم مشاوره می داند که به ایران نرو و از این کار منصرف شو. در این خصوص پاستورلو چیزی از شما پرسید؟

در کشورهای اروپایی زمینه های ذهنی متفاوتی در خصوص ایران وجود دارد. کشورهایی مثل اسپانیا، ایتالیا، انگلیس و آلمان، این ها نگاهشان به کشور ما با کشورهایی مثل کرواسی و بوسنی متفاوت است. شما می بینید اکثر مربی هایی که از یوگوسلاوی سابق به ایران می آیند، خیلی راحت تر کار می کنند و حتی داریم مربیانی هستند که 10 تا 12 سال هم در ایران کار می کنند. هیچوقت شکایت نمی کنند و گله ای ندارند. چون به هرحال از لحاظ نوع فوتبال و معادلات فوتبالی، خیلی به آنها نزدیک تریم. ولی کشورهایی مثل ایتالیا، اسپانیا و انگلیس، کسی بخواهد به ایران بیاید در این خصوص فکر می کند در حالی که کشورهایی مثل کرواسی که اکثر مربیان خارجی ما از آنجا آمده اند، هیچ فکری به این قضایا نمی کنند و سریع با شرایط فوتبال کشور وفق پیدا می کنند و همه مسائل را هضم می کنند و سال های سال می مانند. علی رغم اینکه بدون تعارف بگویم، فوتبال ما نواقص و مشکلات زیادی دارد ولی می آیند و کار می کنند. اما مربیان ایتالیایی با توجه نوع مدیریت و مربی گری شان، برخوردشان با مسائل با فوتبال ایران متفاوت است. یک مربی ایتالیایی اگر بخواهد به ایران بیاید، اول اینکه هیچ شناختی ندارد، به لحاظ فرهنگی، زبان، روحی و نوع فوتبال و بازیکنان، نوع مدیریت فوتبال و حتی خود لیگ، دچار سوالات زیادی می شوند. به همین علت آنها قبل از اینکه بخواهند بیایند با ارتباطاتی که با افراد مختلف دارند و سوالاتی که می پرسند، سعی می کنند شبهات شان را برطرف کنند تا با یک دید کامل و نگاه باز نسبت به این مسئله بتوانند به فوتبال ایران بیایند. به همین علت صحبت های زیادی بین ما رد و بدل شده بود و طبق این صحبت ها، استراماچونی با نگاهی باز به فوتبال ایران آمده بود.

رحمان رضایی: به استراماچونی گفتم تو در ایران مربی، تدارکاتچی، مدیر و سرپرست هستی

در این مشورت ها و پرسش ها، اگر یک جمله باشد که از زبان پاستورلو و استراماچونی بوده و عجیب باشد، چه چیزی بوده است؟

آقای پاستورلو وارد ریز مسائل نشده بود ولی استراماچونی راجب به همه چیز، مدیریت، بازیکنان، نوع زندگی در ایران، زمین تمرین و سرپرستی و نسبت به جایی که در آن باید سکونت داشته باشد، راجب به همه چیز و همه قضایا از من سوال کرد. همه چیز برایش جالب بود و حتی می خواست در خصوص جایی که مستقر می شود، اطلاعاتی داشته باشد. در کل نسبت به همه این مسائل سوال داشت. اما چیزی که من برای ایشان تاکید داشتم، این بود که می گفتم شما در اینجا سرمربی، سرپرست، مدیر و حتی تدارکاتچی هستی، این حرف های من خیلی برایش جالب بود. چندبار هم روی این موضوع تاکید کردم که پرسید یعنی چه؟ من گفتم خب من هرچیزی بگویم تو متوجه نمی شوی چون در فوتبالی بوده ای که این چیزها را ندیده ای ولی اگر به ایران بیای متوجه می شوی. آمد و بعد از 1 ماه به من گفت، الان فهمیدم این چیزهایی که به من می گفتی یعنی چه؟

دنبال خط کشی زمین تمرین، خوراک بازیکنان و …؟

تقریبا بله. هر تیمی به هرحال روش و نگاهی دارد ولی یک مربی که حرفه ای کار کرده می خواهد آن مسائل در تیم را با دید خودش تغییر دهد و در ایران این معمولا اتفاق می افتد.

رحمان رضایی: انتخاب من به عنوان دستیار استراماچونی در استقلال؟ نمی خواهم به این مسائل بپردازم

روز اولی که استراماچونی به ایران آمد، نام شما به عنوان دستیار ایشان مطرح شد. چه اتفاقی افتاد که این همکاری شکل نگرفت؟

حرف و حدیث در این خصوص زیاد است ولی من نمی خواهم به این مسائل به صورت ریز بپردازم. اتفاقاتی بود که افتاد و بالاخره دوست داشتیم بهترین اتفاق برای شخص خودش بیفتد ولی دیدیم اتفاقاتی که رخ داد نه برای او جالب بود و نه برای هواداران استقلال و باشگاه. می خواهم این موضوع را فاکتور بگیرم و در خصوص آن صحبت نکنم چون این اتفاق چیزی است که رخ داده و در تاریخ باشگاه بایگانی شده است و من وارد ریز مسائل نمی شوم.

رحمان رضایی: استراماچونی می خواست هرجور شده من در استقلال در کنارش باشم

به شما حق می دهیم چون استراماچونی رفت و انتقادات غیرمنصفانه ای در خصوص رحمان رضایی به وجود آمد. فقط یک سوال در حد بله یا خیر. به استراماچونی گفته بودند رحمان رضایی پرسپولیسی است و بهتر است نباشد. این درست است؟

من هم این را شنیده ام. ایشان معتقد بود که خیلی مجدانه و سخت گیرانه من هرجور شده کنارشان باشم و گفتم که اگر واقعا شما این مسئله را به خاطر من می گویید، باید بگویم که هیچ اصراری ندارم و این کمک کردنم به این خاطر نیست که شما فکر کنید من انتظاری از شما دارم. من هیچ انتظاری ندارم و برحسب رفاقت با آقای پاستورلو کارهایی کردم و هیچ توقعی در هیچ زمینه ای از ایشان نداشتم. به آقای استراماچونی هم گفتم، شما به کارت ادامه بده، تازه به اینجا آمده ای، مشکلات زیاد است اما من وسیله ای نشوم که بین شما و باشگاه اختلاف به وجود بیاید. اگر کاری بود می توانم به شما کمک کنم اما خواهش می کنم شما به خاطر من خودت را به دردسر نینداز. داری خوب کار می کنی، ادامه بده و از فکر آمدن من هم بیرون بیا چون من هیچ انتظاری از شما ندارم. این قضیه اصرار خودشان بود ولی این ها مسائلی بود که تمام شد و نمی شود زیاد در این خصوص صحبت کرد.

پایان قسمت دوم

قسمت سوم به زودی منتشر می شود…


همچنین بخوانید:

نظرات