رشد 14 درصدی مرگ‌‌ ناشی از مسمومیت‌‌های دارویی و شیمیایی در کشور/ مرگ 1601 نفر با متادون

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

به گزارش گروه بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا؛ دکتر کامبیز سلطانی نژاد همزمان با آغاز هفته پیشگیری از مسمومیت‌‌ها با بیان اینکه بررسی آماری مسمومیت‌‌های منجر به فوت در هر کشور به عنوان یکی از شاخص‌‌های مهم سیاست گذاری و برنامه ریزی‌‌های بهداشتی و درمانی صورت می‌‌گیرد، گفت: در کشور ما، مرجع رسمی اعلام آمار مربوط به مرگ‌‌های غیرطبیعی از جمله مرگ در اثر بروز انواع مسمومیت‌‌ها از جمله مسمومیت در اثر عوامل دارویی و شیمیایی و سوء ‌مصرف مواد، سازمان پزشکی قانونی کشور است.

وی درباره آمار سازمان پزشکی قانونی کشور از میزان مرگ ومیر ناشی از انواع مسمومیت‌‌های دارویی و شیمیایی در سال 1398 تصریح کرد: کل متوفیان بر اثر مسمومیت‌‌ها در سال گذشته، 7560 نفر(6006 مرد و 1554 زن) است، که نسبت به تعداد کل مسمومیت‌‌های منجر به فوت در سال 1397 در حدود 14 درصد افزایش داشته است.

وی افزود: در سال گذشته، 2530 مورد فوت در اثر مسمومیت‌‌های ناشی از عوامل دارویی و شیمیایی و 5030 مورد در اثر مسمومیت و یا سوء مصرف ناشی از الکل‌‌ها، مواد مخدر، محرک و توهم زا گزارش شده است.

مرگ 784 نفر براثر مسمومیت با گاز منوکسید کربن در سال 98

به گفته سلطانی نژاد، مسمومیت با گاز منوکسید کربن در سال 98 منجر به فوت 784 نفر ( 590 مرد و 194 زن) شده است.

دبیر علمی انجمن سم شناسی و مسمومیت‌‌های ایران با اشاره به آمار مرگ و میر براثر مسمومیت حاد با سموم دفع آفات گفت: آفت کش‌‌هایی از قبیل انواع سموم حشره کش، قارچ کش، جونده کش ، نماتد کش، علف کش و غیره به جز فسفید آلومینیوم و روی، منجر به فوت 185 نفر (138 مرد و 47 زن) شده است، که نسبت به سال 1397، تغییر معنی داری نداشته است.

افزایش مرگ و میر ناشی از مصرف متانول با شیوع کووید 19

وی افزود: متاسفانه از اسفند ماه سال 98 و همزمان با بروز همه گیری کووید 19 در کشور، به علت مصرف فرآورده‌‌های الکلی و مشروبات الکلی تقلبی حاوی متانول یا مصرف متانول به علت اطلاع رسانی نادرست در شبکه‌‌های مجازی و انتشار اخبار و اطلاعات جعلی در خصوص مصرف خوراکی و یا غرغره کردن الکل جهت پیشگیری از ابتلا به کووید 19، منجر به بروز همه گیری و مرگ و میر ناشی از مسمومیت با متانول به طرز بی سابقه‌‌ای در بسیاری از استان‌‌های کشور شد. این امر لزوم توجه به راهکارهای اطلاع رسانی علمی و درست، پیشگیری و مبارزه با سوء مصرف مشروبات الکلی در کشور را بیش از پیش نشان می‌‌دهد.

سلطانی نژاد خاطرنشان کرد: مسمومیت با متانول طی سال گذشته سبب مرگ 478 نفر (414 مرد و 64 زن) شده است که نسبت به کل موارد مسمومیت منجر به فوت در اثر متانول در سال 1397 ( 188 مورد مرگ)، بیش از 1.5 برابر افزایش داشته است.

به گفته وی مسمومیت با سیانور نیز 48 نفر (34 مرد و 14 زن) را به کام مرگ کشانده که نسبت به سال قبل، کاهش 12.7 درصدی را نشان می‌‌دهد.

کاهش 10 درصدی مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر

عضو هیئت علمی سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: مسمومیت حاد و یا سوء مصرف داروها و مواد مخدر نیز در سال گذشته منجر به فوت 3205 نفر شده است که 84.4 درصد آن ها مرد و 15.6 درصد آن ها زن بوده اند. این میزان در مقایسه با سال قبل، کاهشی در حدود 10درصد را نشان می‌‌دهد.

متادون پیشتاز بیشترین مرگ بر اثر مسمومیت با داروها و مواد مخدر

به گفته وی، در میان مسمومیت‌‌های منجر به فوت در اثر داروها و مواد مخدر، متادون با 1601 مورد بیشترین سهم را در بروز مرگ ناشی از مسمومیت و سوء مصرف داروها و مواد مخدر داشته است؛ در ضمن ترامادول در این مدت، منجر به 269 مورد فوت شده است.

دبیر انجمن سم شناسی ایران خاطرنشان کرد: مسمومیت حاد با مواد محرک و توهم زا (از جمله مت آمفتامین یا شیشه) نیز سبب مرگ 207 نفر (183 مرد و24 زن) شده است که در مقایسه با سال قبل، کاهشی در حدود 37 درصد را نشان می‌‌دهد.

سه استان با بیشترین آمار مرگ و میر ناشی از مسمومیت با قرص برنج

این متخصص سم شناسی و مسمومیت‌‌ها با اشاره به اینکه در 5 ماهه نخست سال جاری 318 مورد فوت در اثر مسمومیت با قرص برنج (فسفید آلومینیوم) در کشور گزارش شده است، عنوان کرد: مسمومیت‌‌های منجر به فوت ناشی از قرص برنج به ترتیب در استانهای تهران (220 مورد)، مازندران (122 مورد)،گیلان (85 مورد)، بیشترین و استانهای هرمزگان و بوشهر( هر استان 1 مورد)، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان( هر استان با 2 مورد) کمترین موارد فوت ناشی از مسمومیت با این سم را ثبت کرده‌اند.

انتهای پیام/

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments