رقص آزادی و پیروزی اجرای مشترک آنتونی کوئین و میکیس تئودوراکیس دو اسطوره هنر و موسیقی

جستجو

رقص آزادی و پیروزی اجرای مشترک آنتونی کوئین و میکیس تئودوراکیس دو اسطوره هنر و موسیقی

اهمیت:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

میکیس تئودوراکیس به‌شدت به تعهد هنر به مردم و آزادی مردم معتقد بود. او در این باره گفته است: «هنر در هر لحظه باید با توده‌های مردم ارتباط برقرار کند. هنر اصیل و واقعی نمی‌تواند برای تعداد اندکی از خبرگان، متخصصان و… وجود داشته باشد. آفرینش هنری، ابتدا از میان مردم و زمانه برمی‌خیزد و تکاملش را دوباره در مردم و زمانه باز‌ می‌یابد.»
تئودوراکیس، در بیست‌ و‌ نهم ژوییه ۱۹۲۵، در جزیره خیوس متولد شد. در سال‌۱۹۴۲، هنگامی که بیشتر از ۱۷سال نداشت، اقدام به‌ تأسیس یک گروه کر جوانان کرد و اولین کنسرتش را در همین سال ارائه کرد. وی در سال ۱۹۴۳، به‌ مقاومت یونان پیوست و به عضویت «سازمان سراسری جوانان یونان» «ELAS» درآمد. طی دو سالی که علیه اشغال نیروهای آلمانی و ایتالیایی مبارزه کرد، چندین بار دستگیر و شکنجه شد.
با پایان جنگ جهانی دوم، یونان وارد دوران جنگ داخلی شد. در این جنگ‌ها تئودوراکیس سلاح به‌دست گرفت و به نبرد با دشمنان آزادی پرداخت.
سالهای دهه‌۱۹۶۰ اوج شکوفایی هنری تئودوراکیس بود. او خلاقیت هنری را با «تعهد» همراه ساخته و آن را در اختیار مردم یونان، برای آزادی و رهایی قرار ‌داد. ترانه‌های «اپیفانیا» (اثر یورگوس سفه‌ریس، برنده جایزه نوبل۱۹۶۳)، «قصیده ماتهاوزن» (با شعر «یاکاوس کابانلیس» ) و «قصیده رومیوسینی» (با شعر «یانیس ریتسوس)، شهرتی جهانی یافتند و موسیقی فیلم «زوربای یونانی» آوازه او را به اقصی نقاط جهان بردند.
میکیس تئودوراکیس مبارزه علیه حکومت سرهنگ‌ها
با کودتای نظامی سرهنگ‌ها در یونان، در روز ۲۱ آوریل سال ۱۹۶۷، تئودوراکیس به زندگی مخفی روی آورد و برای سرنگونی حکومت پاپادوپولوس، فرمانده سرهنگ‌ها، به فعالیت پرداخت. به این منظور تئودوراکیس به «جبهه میهن‌پرستان» پیوست.
حکومت سرهنگ‌ها، با صدور فرمانی به‌نام «فرمان نظامی شماره ۱۳»، پخش و گوش دادن به آهنگ‌های تئودوراکیس را ممنوع کرد. وی در ماه اوت سال ۱۹۶۷ دستگیر و روانه زندان شد.
تئودوراکیس در عین اسارت و تحمل شکنجه، آهنگ‌های جدیدش را به‌طور مخفیانه در زندان می‌ساخت و به خارج می‌فرستاد. ترانه‌های «شعرهای مارینا» و «حکومت نظامی» محصول دوران سخت زندان «آوروف» می‌باشند.
میکیس تئودوراکیس و جنبش جهانی برای نجات جانش
میکیس تئودوراکیس در پایان فصل بهار سال ۱۹۶۸ از زندان آزاد شد و به‌اتفاق همسر و فرزندانش به کوه‌های زاتونا تبعید شد و تحت نظر قرار گرفت.
در سال ۱۹۶۹، جان باری، آهنگ‌ساز معروف انگلیسی، به‌طور مخفیانه مقداری از نوارها و دو نامه تئودوراکیس به اوتانت، دبیرکل وقت سازمان ملل متحد را به‌دست او رساند. در تاریخ ۱۳ آوریل ۱۹۷۰، با دخالت شخص اوتانت سرهنگ‌ها ناگزیر به‌آزادی تئودوراکیس شدند.
در دوران تبعید در خارج کشور او به‌همراه ماریا فاراندوری، آندونیس کالوگیانیس و یانیس دیدیلیس و عده‌ا‌یی دیگر از هنرمندان یونانی، جنبش جهانی علیه حکومت سرهنگ‌ها را سازماندهی و رهبری کرد. او بیش از ۱۰۰۰ کنسرت در شهرهای مختلف جهان اجرا کرد.
میکیس تئودوراکیس به‌رغم این مشغولیت‌ها، از خلق آثار هنریش غافل نشد. موسیقی فیلم‌های «فدرا»، «Z» و «حکومت نظامی» بخشی از شاهکارهای هنری او در این دوران به‌شمار می‌روند.
تئودوراکیس با خلق آثاری درخشان، یک حمایت بزرگ جهانی را برای مقاومت میهنش جلب کند، تا این‌که بالاخره در اثر مبارزات مردم یونان، حکومت سرهنگ‌ها سرنگون شد.
بازگشت تئودوراکیس به یونان بعد از سرنگونی حکومت سرهنگ‌ها
تئودوراکیس بعد از سقوط حکومت سرهنگ‌ها به یونان بازگشت و به‌ فعالیت‌های سیاسی و هنری خود ادامه داد. او برای چند دوره به‌ عضویت پارلمان یونان و سپس وزیر دولت شد. از تئودوراکیس نزدیک به ۱۰۰۰ ترانه و اثر هنری به‌جا مانده است.
به‌گفته آنتونی کوئین، تئودوراکیس مرد «زندگی و آزادی» است. برای او مسئولیت‌های اجتماعی از ضرورت‌های تاریخی و قوانین حیات ناشی می‌شوند.
میکیس تئودوراکیس در مورد کار و مسئولیت آهنگ‌سازی چنین گفته است: «امروزه حکومت‌ها از اندیشه آزاد و انقلابی انتقام گرفته و بشریت را به لبه ناامیدی کشانده‌اند. انسان، به‌هرحال با نیروی خلاقه خویش به‌پیش می‌رود و آرام آرام رویش را به سمت رهبران انقلابی می‌گرداند تا مسلح شود، باقی بماند و پیروز شود.
خبرها و ویدئوهای بیشتر در لینک: http://www.irankargar.com

Subscribe
خبر بده در مورد
guest
0 نظر
Inline Feedbacks
نمایش تمامی نظرات