رهنورد زریاب، نویسنده مطرح افغانستان در بیمارستان بستری شد

جستجو

رهنورد زریاب، نویسنده مطرح افغانستان در بیمارستان بستری شد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۱۰ دقیقه پیش

.

براساس گزارش‌ها از افغانستان رهنورد زریاب، داستان‌نویس پرآوازه افغانستان به دلیل بیماری در شفاخانه بستری شده است.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به وزارت‌های صحت و فرهنگ دستور داده است تا مراقب وضعیت آقای رهنور باشند و برای مداوای وی همه امکانات را فراهم کنند.

پرویز شمال، یکی از مسئولان تلویزیون خصوصی طلوع در صفحه توییترش نوشته است که آزمایش کوید ۱۹، آقای زریاب منفی بوده و او سرماخوردگی دارد.

آقای زریاب ۷۶ سال دارد، و در کنار نویسندگی، سالهاست در تلویزیون خصوصی طلوع به عنوان ویراستار کار می‌کند.

محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در بیانیه‌ای گفته است امروز به عیادت آقای رهنورد به شفاخانه امنیت ملی رفت.

محمداعظم رهنورد زریاب (متولد ۱۳۲۳) یکی از موثرترین و مطرح ترین نویسندگان معاصر افغانستان است که جامعه فرهنگی ایران و تاجیکستان نیز با آثار او آشنایی دارند.

آقای رهنورد لیسانس خود را در رشته روزنامه‌نگاری در دانشگاه کابل خوانده است و مدرک کارشناسی ارشد در همین را رشته را از دانشگاه ویلز جنوبی از بریتانیا به دست آورده است. او به زبان انگلیسی تسلط دارد و در فلسفه، روانشناسی و جامعه شناسی مطالعاتی زیادی دارد.

رهنورد زریاب ده‌ها اثر ادبی خلق کرده است و پرکارترین نویسنده از نظر تعداد آثار تولید شده در دهه‌های اخیر است . آقا رهنورد در انواع و سبک‌های مختلف روایت‌های خود را به خوانندگانش عرضه کرده است.

رهنورد زریاب بیشتر از صد داستان کوتاه و چندین رمان نوشته است که شماری از این داستانها در مجموعه‌های چون؛ آوازی از میان قرنها، مرد کوهستان، دوستی از شهر دور،نقشها وپندارها چاپ شده است. ترجمه ها ومقالات زریاب در کتاب‌های چون؛ پیراهن‌ها، حاشیه‌ها و گنگ خوابدیده منتشر شده است.

مقالات تحقیقی او درباره صادق هدایت و بزرگ علوی از کارهای مورد توجه ایرانیان است.

گزیده ای از داستان های کوتاه رهنورد زریاب به نام “تصویر” به زبان روسی ترجمه شده و فیلمنامۀ فیلم “اختر مسخره” نیز از آثار اوست.

آقای زریاب با سپوژمی زریاب، نویسنده نامدار دیگر افغانستان ازدواج کرده است و سه فرزند دارد.

رهنورد زریاب در اوایل دهۀ هفتاد خورشیدی به فرانسه مهاجرت کرد و پس از سقوط طالبان به کابل برگشت.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments