روایت پرستو فروهر از مراسم بیستمین سالگرد قتل پدر و مادرش: از پافشاری بر دادخواهی تا حضور سنگین «دوربین به دستان»

جستجو

روایت پرستو فروهر از مراسم بیستمین سالگرد قتل پدر و مادرش: از پافشاری بر دادخواهی تا حضور سنگین «دوربین به دستان»

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Share

بعداز ظهر پنج‌شنبه یکم آذر/ ۲۲ نوامبر، به همت پرستو فروهر مراسم بزرگداشت بیستمین سالگرد قتل داریوش فروهر و پروانه اسکندری با حضور گروه قابل توجه‌ای از مردم در خانه و قتل‌گاه فروهرها در تهران، برگزار شد.

مراسم برزگداشت پروانه اسکندری و داریوش فروهر در بیستمین سالگرد قتل آنان در تهران و در خانه و قتلگاهشان برگزار شد

پرستو فروهر در گفت‌وگو با زمانه گزارشی کوتاه از این مراسم به دست می‌دهد. او می‌گوید در مراسم دیروز روحیه ایستادگی و ایستادگی بر خواست دادخواهی جمعی کاملا مشهود بوده است.

فروهر گوناگونی طیف‌های حاضر در مراسم را نیز چشمگیر ‌می‌خواند و در عین حال از حضور سنگین «دوربین به دستان» در بیرون از منزل و تصویربرداری از شرکت‌کنندگان در این مراسم خبر می‌دهد.

این هنرمند ساکن آلمان در ادامه صحبت‌های خود پایداری و اصرار بر روی خواسته‌ها و پافشاری بر حق بزرگداشت را عاملی می‌داند که طرف مقابل را به پاسخگویی وادار خواهد کرد.

پرستو فروهر به این سوال زمانه نیز پاسخ می‌دهد که آیا مراسم بزرگداشت این‌چنینی می‌تواند با دادخواهی برای پرونده قتل‌های زنجیره‌ای پاییز ۷۷ پیوند داشته باشد.

پاسخ او را در ادامه بشنوید:

این مراسم برای دومین سال پیاپی است که بدون دخالت مستقیم نهادهای امنیتی اجازه برگزاری پیدا می‌کند. تا پیش از مراسم سال گذشته، نیروهای امنیتی بیش از یک دهه با روش‌های مختلف از برگزاری این مراسم در تهران جلوگیری می‌کردند.

پرستو فروهر در دو دهه گذشته هر سال برای برگزاری مراسم بزرگداشت پدر و مادر خود از آلمان به ایران سفر می‌کند.

اکنون دادخواهی قتل‌های سیاسی پاییز ۱۳۷۷، ۲۰ ساله می‌شود. پس از افشای قتل‌های زنجیره‌ای که قربانیان صاحب‌نامی چون پروانه اسکندری، داریوش فروهر، محمد مختاری، محمدجعفر پوینده، پیروز دوانی، مجید شریف، حمید و کارون حاجی‌زاده در پاییز ۱۳۷۷ از خود به‌جاگذاشت، وزارت اطلاعات ایران «عناصر خودسر» در این وزارت‌خانه را مسئول این قتل ها معرفی کرد. تا به امروز این ادعا هیچگاه از سوی خانواده بازماندگان و فعالان سیاسی و مدنی به رسمیت شناخته نشده است.

در همین زمینه:

مراسم بیستمین سالگرد قتل داریوش فروهر و پروانه اسکندری برگزار شد

Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments