روند صلح افغانستان؛ سفر عبدالله عبدالله به ایران

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۱۲ دقیقه پیش

افغانستان

توضیح تصویر،

آقای عبدالله گفته که به دعوت رسمی حکومت ایران به تهران سفر کرده است

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان امروز (یکشنبه ۲۷ میزان/مهر) به تهران پایتخت ایران سفر کرده است.

دفتر شورای عالی مصالحه گفته که این سفر به دنبال سلسله سفرهای منطقه‌ای آقای عبدالله به هدف جلب حمایت آن کشور از تلاش‌های صلح در افغانستان صورت می‌گیرد.

آقای عبدالله در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که به سلسله‌ی‌ سفرهای منطقه‌ای برای جلب حمایت از تلاش‌های صلح، به دعوت رسمی حکومت ایران، در رأس هیأت عالی‌رتبه‌ به تهران سفر کرده است.

گفته شده که آقای عبدالله در این سفر با رئیس جمهوری، وزیر امورخارجه، رئیس مجلس اسلامی، دبیر شورای امنیت ملی، وزیر نیرو و برخی مقام‌های دیگر آن کشور دیدار خواهد کرد.

روند صلح افغانستان، مذاکرات صلح در دوحه و ضرورت اجماع و حمایت منطقه‌ای از تلاش‌های صلح در افغانستان موضوعات اصلی این دیدارها خوانده شده است.

آقای عبدالله پیش از این سفرهایی به کشور پاکستان و هند نیز داشت.

سفر او به ایران در حالی صورت می‌گیرد که چند روز پیش زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفت که ایران می‌خواهد آمریکا در افغانستان در یک جنگ غیرقابل پیروزی و پرهزینه مشغول بماند و دوست ندارد روند صلح در این کشور موفق شود.

به گفته او، ایران می‌خواهد از افغانستان به عنوان ابزار بر ضد آمریکا استفاده کند.

فیسبوک عبدالله

توضیح تصویر،

آقای عبدالله در سفرش به پاکستان در صحن وزارت خارجه پاکستان نهال غرس کرد

پیش از این آمریکا ایران را به ارسال اسلحه به طالبان نیز متهم کرده بود که از سوی ایران “اتهامات بی اساس” خوانده شد.

در روزهای گذشته با شدت گرفتن جنگ در ولایت هلمند در جنوب افغانستان که وارد هشتمین روز خود می‌شود، رحمت الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان نیز ادعا کرد که جنگ هلمند از سوی گروه‌هایی در میان طالبان راه انداخته شده که حمایت ایران و پاکستان را دارند.

بحث حمایت ایران از طالبان تاکنون بارها از سوی شماری از مقام‌های افغان مطرح شده اما ایران آن را رد کرده است.

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران نیز چند هفته پیش گفت که کشورش از دولت افغانستان و قانون اساسی این کشور حمایت می‌کند و باور دارد که گروه طالبان هم باید با به رسمیت شناختن قانون اساسی افغانستان، در ساختار سیاسی این کشور دخیل باشد.

افغانستان

توضیح تصویر،

آقای عبدالله قبل از ایران، به هند نیز سفر کرده بود

سفرهای منطقه‌ای آقای عبدالله برای جلب حمایت کشورهای منطقه در حالی صورت می‌گیرد که بیش از یک ماه از آغاز گفت‌وگوهای صلح میان دولت و گروه طالبان در دوحه قطر می‌گذرد. گفت‌وگوهایی که به کمک و پادرمیانی آمریکا آغاز شده اما با گذشت مدت طولانی با اختلافات بر سر طرزالعمل گفت‌وگوها به آهستگی پیش می‌رود.

همزمان با آغاز گفت‌وگوهای صلح، خشونت در افغانستان شدت گرفته و جنگ‌های پراکنده در نقاط مختلف این کشور ادامه دارد و هر دو طرف یکدیگر را به افزایش خشونت‌ها و تلاش به مختل کردن روند صلح می‌کنند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments