رونمایی سونی از سیستم عامل کنسول پلی استیشن ۵

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
سیستم عامل پلی استیشن ۵,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,بازی
از سیستم عامل کنسول پلی استیشن ۵ رسما رونمایی شد.

سونی جدیدا از سیستم عامل کنسول پلی استیشن ۵ – PS5 و ویژگی های منحصر به فرد آن رونمایی کرد که ظاهر متفاوتی را در مقایسه با نسخه نسل قبل دارد.

حدود دو هفته پیش، مایکروسافت کنسول ایکس باکس سری ایکس را دردسترس برخی رسانه ها و کاربران خاص قرار داد؛ این کاربران بعد از استفاده از ایکس باکس سری ایکس، ویدئوهای بسياري را در بررسی آن منتشر کردند که بسياري از آنها، در رابطه با سیستم عامل و بخش نرم‌افزاری این کنسول بود.

با این وجود طرفداران تیم رقیب، هیچ اطلاعات خاصی را درباره نرم‌افزار کنسول پلی استیشن ۵ نداشتند. درحالی که امروز و تنها حدود یک ماه پیش از عرضه، سونی طی یک ویدئو رسمی از سیستم عامل کنسول جدید خود رونمایی کرد.

سیستم عامل کنسول پلی استیشن ۵

سیستم عامل پلی استیشن ۵,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,بازی

در ویدئو مربوطه، سونی تمرکز کار را روی دو بخش Home Screen (یا همان منو اصلی) و Control Center قرار داده است که به نوبت آنها را بررسی خواهیم کرد.

منو Home Screen

سیستم عامل پلی استیشن ۵,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,بازی

منو اصلی کنسول PS5 شباهت بسیار زیادی را به پلی استیشن ۴ دارد؛ به شکلی که بازی ها هم چنان به صورت افقی، و در قالب هایی کوچک تر قرار داده شده اند.

چنان که در ویدئو مشاهده می شود، پس از انتخاب هر بازی اطلاعات کلی مانند درصد تکمیل و رکوردهای شما نمایش داده می شود که برای تمامی عناوین پلی استیشن ۵ دردسترس خواهد بود. گرچه، برای عناوین پلی استیشن ۴ ممکن است اطلاعات مربوطه به صورت تمام و کمال پشتیبانی نشود.

سیستم عامل پلی استیشن ۵,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,بازی

به علاوه، یک منو جدید در کنار بازی ها به نام Explore نیز وجود خواهد داشت؛ این منو که در هنگام عرضه کنسول تنها برای کاربران ساکن آمریکا قابل استفاده خواهد بود، تمامی اخبار، بازي ها و جزئیات مربوط به روند کار شما را نشان خواهد داد. البته طبق اعلام سونی، این ویژگی در سایر مناطق نیز دردسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

همچنین منو پلی استیشن استور در کنسول PS5 درواقع جزئی از سیستم عامل دستگاه خواهد بود؛ برخلاف گذشته که بعنوان یک برنامه جداگانه، نیاز به پردازش و بارگذاری اضافه ای داشت که به نحوی وقت کاربران را تلف می کرد. در کنار آن، یک تب جدید به نام Media هم در بالای صفحه مشاهده می شود که ظاهرا در ویدئو سونی شاهد استفاده از آن نبودیم.

منو Control Center

سیستم عامل پلی استیشن ۵,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,بازی

پس از منو اصلی، نوبت به منو Control Center خواهد رسید که جدیدترین و بهترین ویژگی این سیستم عامل جدید حساب می شود. در قسمت پائین این منو که با دکمه مخصوص پلی استیشن وسط کنترلر دوال سنس قابل دسترس است، شاهد گزینه هایی مانند تغییر بازی، اعلان ها، لیست دوستان، تنظیمات صدا، تنطیمات کنترلر و همچنین دکمه خاموش کردن کنسول هستیم (نوار مشکی در تصویر بالا).

مهم ترین قسمت منو Control Center کارت هایی هستند که در آنها، اطلاعات دقیق و جزئی از گزینه های مورد نظر را نشان می دهد. مهم ترین گزینه در این بخش، کارتی به نام Activities نام دارد که با آن می توانید تمامی جزئیات فعالیت خود در یک بازی را مشاهده کرده و مرحله ها و ماموریت های خود را زیر نظر بگیرید.

سیستم عامل پلی استیشن ۵,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,بازی

این کارت که مخصوص بازي های پلی استیشن ۵ طراحی شده، به شما اجازه می دهد تا با دیدن مراحل و درصد کامل کردن آنها، به سرعت به مرحله موردنظر خود بپرید و دیگر شاهد چندین منو مختلف برای تغییر محیط بازي نباشید.

به علاوه، دسترسی جدیدی برای کاربران ایجاد شده که با استفاده از آن می توانند برای کامل کردن بعضی بازی ها کمک دریافت کنند. این کمک میتواند در قالب چند عکس و یا یک ویدئو باشد که به بازیکن نشان می دهد تا چگونه ماموریت مربوطه را به اتمام برساند. البته این ویژگی تنها مخصوص بازی های کنسول پلی استیشن ۵ بوده و کاربران سرویس پلی استیشن پلاس میتوانند از آن استفاده کنند.

یکی دیگر از ویژگی های جذاب کنسول PS5 که جزیی از منو Control Center شمرده می شود اعلان های آن است؛ به صورتی که اگر برای مثال دوستان شما یک چت روم صوتی را فعال کرده باشند، شما نیز میتوانید به آن اضافه شوید و در عین حال بازی خود را ادامه دهید. همچنین چیزی که آنرا بسیار جالب تر می کند، قابلیت دیدن گیم پلی بازی دوستان در حالتی است که خود از بازي خارج نشده و آن را در یک پنجره کنار صفحه مشاهده می کنید.

سیستم عامل پلی استیشن ۵,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,بازی

در منو Control Center شما همچنین میتوانید کارت هایی را مربوط به تروفی ها، اسکرین شات ها و ویدئوهای مربوط به گیم پلی خود را تماشا کنید که هم اکنون با کیفیت ۴K قابل ضبط هستند. بعلاوه، شما میتوانید نام فایل های موردنظر خود را در کنسول پلی استیشن ۵ تنها با ضبط صدا و به صورت صوتی تایپ کنید تا کار راحت تری را برای نوشتن داشته باشید.

کنسول پلی استیشن ۵ برای عرضه در تاریخ ۲۲ آبان ماه (۱۲ نوامبر) برنامه ریزی شده است.

sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments