زمان‌بندی غذا خوردن چه تاثیری بر سلامت متابولیک بدن دارد؟

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
زمان‌بندی غذا خوردن,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی
زمان‌بندی غذا خوردن بر سلامت متابولیک بدن تاثیر می گذارد.

محققان آمریکایی در بررسی جدید خود متوجه شدند که زمان بندی غذا خوردن میتواند به سلامت متابولیسم بدن کمک کند.

به گزارش ایسنا  به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهشی که در”دانشگاه پنسیلوانیا” (UPenn) انجام شده است، نشان می دهد که تقریباً تمامی سلول های بدن، ساعت مخصوص بخود را دارند و تعامل این ساعت ها با یکدیگر، نقش مهمی در سلامت متابولیسم بدن دارد.

پژوهش های بسياري نشان می‌دهند کارمندانی که به صورت شیفتی کار می کنند، از اضافه وزن و دیابت رنج می برند زیرا همکاري لازم بین ساعت های درونی بدن آن ها وجود ندارد و زمان غذا خوردن آن ها نیز نامنظم است. در هر حال، اطلاعات کمی در مورد تعامل میان ساعت های درونی و زمان بندی غذا خوردن و همچنین تاثیر آن ها بر سلامت کلی بدن وجود دارد. محققان دانشگاه پنسیلوانیا در بررسی جدید خود تلاش کردند تا به اطلاعات بیشتری در این مورد دست یابند.

“میشل لازار” (Mitchell Lazar)، سرپرست این پژوهش اظهار‌کرد: ساعت های درونی مغز، با ساعت های بافت های محیطی هماهنگ می شوند. اختلال در تنظیمات این سیستم میتواند به اختلال متابولیک بدن بیانجامد. در هر حال، در مورد عوامل محیطی و ژنتیکی که ساعت های بافت های محیطی را کنترل می کنند و ارتباط این ساعت ها در سلول های گوناگون، اطلاعات بسیار کمی وجود دارد.

زمان‌بندی غذا خوردن,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی

محققان در این پروژه، موش هایی را مورد بررسی قرار دادند که ساعت درونی سلول های اصلی بافت کبد موسوم به “هپاتوسیت” (Hepatocyte) در آن ها مختل شده بود. محققان متوجه شدند که این اختلال، به انباشته شدن تری گلیسرید در خون می انجامد و میتواند به بروز بیماری قلبی، دیابت (Diabetes) و سکته منجر شود.

نتیجه این پژوهش، اهمیت ساعت درونی را در بافت محیطی کبد و رسیدن به سلامت متابولیک نشان می دهند.

نکته جالب پژوهش این بود که با مختل شدن ساعت درونی هپاتوسیت ها، متابولیستم دیگر سلول های کبد نیز دوباره برنامه ریزی شد.

“دونگین گوآن” (Dongyin Guan)، از محققان این پروژه اظهار‌کرد: کشف ما در مورد ارتباط ساعت درونی سلول های گوناگون بسیار هیجان انگیز است و نتایج غیرمنتظره ای را ارائه می دهد.

این پژوهش، در مجله “Science” به چاپ رسید.

sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

نظرات