ساخت امام‌زاده جدید در ایران ممنوع شد

جستجو

ساخت امام‌زاده جدید در ایران ممنوع شد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Share

سازمان اوقاف و امور خیریه اعلام کرد برای مبارزه با هرگونه خرافات اجازه ساخت بقعه جدید را نمی‌دهد. نیمی از امام‌زاده‌ها درآمدزایی ندارند.

«امامزاده حمزه» در چرم استان کهگیلویه و بویراحمد. عکس- آرشیو

مدیرکل امور اجتماعی و مؤسسات خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه در همایشی که در استان خراسان جنوبی برگزار شد، به تأکید اعلام کرد که ساخت بقعه جدید در ایران ممنوع است. حجت‌الاسلام ولی‌الله عادلی در این همایش، در بخشی از سخنانش گفت:

«حدود ۸ هزار بقعه و امامزاده در کشور وجود دارند که از این تعداد ۱۰۰ بقعه و امامزاده در خراسان جنوبی است. سازمان اوقاف و امور خیریه کشور با هرگونه خرافات و ساخت بقعه جدید مبارزه می‌کند و به هیچ عنوان اجازه ساخت امامزاده جدید را نمی‌دهد.»

در سال‌های گذشته سازمان اوقاف با صدور اطلاعیه‌هایی اعلام کرده که تنها مرجع شناسایی امام‌زاده‌ها‌ در ایران است. با این حال تنها در دو سال گذشته ۷۵ بقعه جعلی در استان گیلان شناسایی شده است. بقعه «قاضیان» در رشت، دو هزار زائر داشت و بقعه «سید صدر» در لاهیجان هم به شفابخشی شهرت پیدا کرده بود تا آن حد که از استان‌های دیگر بیماران برای شفا به این بقعه جعلی مراجعه می‌کردند. خبرگزاری صدا و سیما گزارش داده بود که تنها در استان گیلان ۹۵۰ بقعه منسوب به ائمه شناسایی شده که هیچیک شجره‌نامه ندارند. برخی از این بقعه‌ها تخریب می‌شوند و از برخی دیگر به عنوان «دارالقرآن» استفاده می‌شود.

احمد شرفخانی، معاون فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه ایران که متولی اماکن زیارتی منسوب به شیعیان است، مرداد ۹۶ اعلام کرد: ۸ هزار و ۱۵۱ «امامزاده» در ایران به ثبت رسیده است. میزان درآمد سالانه سازمان اوقاف و امور خیریه از این اماکن مذهبی «ناشفاف» است. تابستان سال گذشته گروهی از نمایندگان مجلس خواستار «تحقیق و تفحص» از سازمان اوقاف و امور خیریه شده بودند. در آن ایام سازمان اوقاف از دولت درخواست هفت هزار میلیارد تومان بودجه کرده بود. سازمان اوقاف اعلام کرده بود که ۵۲ درصد امام‌زاده‌ها «درآمدزایی» ندارند و از هدایا و نذورات سهمی نبرده‌اند.

سازمان اوقاف و امور خیریه زیر نظر نهاد رهبری جمهوری اسلامی قرار دارد و رئیس آن با پیشنهاد وزیر ارشاد اسلامی و توسط رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌شود.

بودجه‌ سازمان اوقاف و امور خیریه در سال ۹۷ چهار هزار و ۳۹ میلیارد و ۸۰۸ میلیون ریال است که در این میان سازمان اوقاف و امور خیریه (دو هزار و ۷۸۲ میلیارد ریال)، دانشگاه علوم و معارف قرآنی (۳۸۹ میلیارد و۴۰۸ میلیون ریال) و حمایت از مدارس علوم دینی اهل سنت (۸۸۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال) از این بودجه سهم دارند.

بیشتر بخوانید:

صنعت امام‌زاده‌سازی در ایران: ۸۱۵۱ امام‌زاده با شجره‌نامه و تعداد بی‌شماری بقعه جعلی

Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments