ساخت محافظی برای فضانوردان به منظور جلوگیری از اشعه‌های خطرناک فضایی

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
ضد آفتاب فضایی,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا
محققان ضد آفتاب فضایی برای فضانوردان ساختند.

پژوهشگران با الهام از ضدآفتاب، محافظی برای فضانوردان ابداع کرده اند که از آن ها دربرابر اشعه های خطرناک فضایی محافظت می کند.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه دیلی میل، پژوهشگران دانشگاه «نورث وسترن» با ساختن نوع جدیدی از ملانین غنی شده با سلنیوم، یک ماده بیولوژیکی به اسم «سلنوملانین» ایجاد کردند که از بافت های انسانی محافظت می کند.

آزمایش این ماده بیولوژیکی در آزمایشگاه نشان داد که سلول هایی که به این ضد آفتاب آغشته شده بودند، بعد از قرار گرفتن در معرض دوز کشنده ای از اشعه، چرخه عادی حیاتشان را ادامه دادند.

آزمایش های دیگر نشان دادند، زمانی سلنوملانین به خودی خود در بدن تکثیر می شود که سلول ها مواد مغذی مناسب دریافت کنند؛ به این ترتیب فضانوردان میتوانند هنگام سفر به فضا محافظی برای بدنشان تولید کنند.

ضد آفتاب فضایی,اخبار علمی,خبرهای علمی,نجوم و فضا

ناتان جیانشی رهبر این تحقیق اظهار‌کرد: توجه روز افزون به سفرهای فضایی و نیاز به مواد زیستی که چند کاربردی هستند و از بدن انسان در برابر اشعه های رادیواکتیو محافظت می کنند، سبب شده تحقیقات زیادی درباره ظرفیت های ملانین انجام شود.

او ادامه داد: وی کائو یکی از همکاران ما در تحقیق پست دکتری خود متوجه شد ملانین حاوی سلنیوم قابلیت بهتری برای حفاظت دربرابر اشعه ها دارد.

ملانین در بیشتر ارگانیسم های زمین وجود دارد. اگرچه این ماده بعنوان رنگدانه پوست و مو و چشم مشهور است، ولی از سلول ها دربرابر اشعه های رادیواکتیویته نیز محافظت می کند.

sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

نظرات