ساخت و ساز مشکوک زیرزمینی در تأسیسات اتمی نطنز؛ رافائل گروسی: ذخایر اورانیوم ایران برای ساخت یک بمب اتمی کافی نیست

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده در روز چهارشنبه ۲۸ اکتبر (۷ آبان) نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی در حال ساخت و ساز در تأسیسات اتمی نطنز است.

تصاویر ماهواره‌ای ثبت شده از تاسیسات نطنز توسط موسسه «پلنت لبز»

«فاکس نیوز» گزارش داده درست همانطور که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اذعان کرد پس از انفجار آخرین کارخانه ساخت سانتریفیوژ در تأسیسات نطنز بر اثر خرابکاری، حالا تهران در حال ساخت یک کارخانه زیرزمینی مونتاژ سانتریفیوژ است.

این ساخت و ساز در حالی انجام می‌شود که دونالد ترامپ در آستانه انتخابات آمریکا در کارزار انتخاباتی خود اعلام کرده «فشار حداکثری» علیه رژیم ایران را افزایش خواهد داد. این در حالیست که به نظر می‌رسد این فشارها سبب شده تا تهران محدودیت‌های برنامه اتمی خود را کنار بگذارد و همزمان جو بایدن نیز ابراز تمایل کرده از طریق مذاکره با جمهوری اسلامی به توافق برگردد. حالا نتیجه انتخابات در ایالات متحده احتمالاً تعیین می‌کند که آمریکا چه رویکردی در پیش خواهد گرفت.

تصاویر ماهواره‌ای منتشر شده توسط سایت فضایی مستقر در سانفرانسیسکو نشان می‌دهد، از ماه اوت ۲۰۲۰، ایران جاده‌ای جدید به جنوب نطنز و به سوی تأسیسات غنی‌سازی ساخته است. یک تصویر ماهواره‌ای دیگر روز دوشنبه نشان داد که سایت از وجود وسایل و تجهیزات ساختمانی پاکسازی شده. به عقیده برخی تحلیلگران، محل این سایت نزدیک منطقه‌ای است که در گذشته میدان‌تیر نیروهای امنیتی بوده است.

تحلیلگران مرکز مطالعات منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و همچنین جیمز مارتین در انستیتوی مطالعات بین‌المللی میدلبری نیز می‌گویند که در این محل یک سایت در حال حفر شدن است.

جفری لوئیس کارشناس دیگری در این زمینه گفته است: «این جاده به ارتفاعات کوهستانی می‌رسد. بنابراین ممکن است این واقعیت باشد که آنها در حال حفاری نوعی سازه هستند مثل یک تونل که در امتداد جاده در کوه‌ها حفر می‌شود.»

پیش از این علی صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی راه‌اندازی یک مرکز زیرزمینی غنی‌سازی اورانیوم در نطنز را تأیید کرده بود.

رافائل گروسی مدیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به آسوشیتدپرس گفته ایران ساختن مرکز زیرزمینی برای تولید سانتریفیوژ در نطنز را آغاز کرده است.

او با بیان این مطلب اعلام کرد ایران میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده با غلظت پایین خود را افزایش داده اما این میزان هنوز به اندازه لازم برای ساخت یک بمب اتمی نرسیده است.

وی همچنین اعلام کرد تصاویر ماهواره‌ای، نشانه واضحی از حفاری در کوه‌های اطراف نطنز در استان اصفهان نشان نمی‌دهد و ساختن مرکز جدید مورد نظر ایران یک فرآیند طولانی خواهد بود.

گروسی همچنین تأکید کرد جزئیات این پرونده محرمانه است.

کاظم غریب آبادی نماینده دائم جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی روز چهارشنبه ۲۸ اکتبر گفت ایران بعد از عملیات خرابکارانه و انفجار در سایت هسته‌ای نطنز، تصمیم گرفته تمامی زنجیره‌های ماشین‌های جدید تحقیق و توسعه خود را به زیرزمین منتقل کند.

غریب آبادی با اشاره به اینکه ساختن این مرکز در نطنز به اطلاع آژانس رسیده افزود: «فعلاً دلیلی ندیدیم که بازرسان آژانس از این مرکز بازدید کنند. ما تصمیم گرفتیم تاسیسات پیشرفته‌تری را در دل کوه بجای مرکز حادثه‌دیده در نطنز احداث کنیم.»

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments