سازمان عفو بین‌الملل خطاب به ابراهیم رئیسی: حکم اعدام ارسلان خودکام را لغو کنید

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

04 August 2020

سازمان عفو بین‌الملل خطاب به ابراهیم رئیسی: حکم اعدام ارسلان خودکام را لغو کنید

سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی از او خواسته است تا حکم اعدام صادر شده علیه ارسلان خودکام، از شهروندان کرد ساکن استان آذربایجان غربی و عضو سابق سپاه پاسداران را لغو کند.
این سازمان در نامه خود، دادگاه این زندانی سیاسی را «غیرعادلانه» توصیف کرده و نوشته که او پس از محاکمه‌ای ۳۰ دقیقه‌ای به اتهام «جاسوسی» به اعدام محکوم شده است.
ارسلان خودکام، شهروند ساکن مهاباد، قبلا عضو سپاه پاسداران بوده و در اردیبهشت ۹۷ بازداشت شده است. این زندانی سیاسی پیش‌تر در دادسرای نظامی ارومیه بابت اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق جاسوسی برای حزب دموکرات کردستان» به اعدام محکوم شده بود که این حکم به ‌تازگی در دیوان عالی کشور نیز تأیید شده است.
او پس از دستگیری در پایگاه نظامی المهدی در ارومیه نگهداری شده و ۳۶ روز، بدون دسترسی به خانواده و وکیل در سلول انفرادی به سر برده است.
عفو بین‌الملل اما در نامه اعلام کرده که خودکام، «تحت شکنجه» وادار به اعتراف علیه خود شده و در طول بازداشت از دسترسی به وکیل محروم بوده است.
طبق این نامه، این زندانی سیاسی یکی از مصادیق شکنجه‌ها را «شلاق‌ و مشت و لگد مکرر» به پشت و کمر جراحی شده‌اش خوانده و گفته که بر اثر ضربات وارده، چند بار بی‌هوش شده است.
منابع حقوق بشری اما در ماه‌های گذشته اعلام کرده بودند بازجویان سپاه پاسداران برای وادار کردن خودکام به اعتراف علیه خود، او را از طریق پخش صدای گریه همسرش در یکی از اتاق‌های بازجویی تحت فشار گذاشته‌اند. همچنین یکی از بستگان این زندانی سیاسی گفته بود او در ملاقات به خانواده‌اش گفته برای نجات جان همسرش مجبور شده هرچه بازجویان از او خواسته‌اند، بپذیرد.

Share

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments