سایه‌‌های هولناک بر دیوار؛ اگر انفجارهای بیروت در ایران تکرار شود؟!

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

دو روز پس از دو انفجار مهیب در بندر بیروت در حالی که شهروندان و دولت لبنان همچنان در شوک بسر می‌برند و هزاران تن کشته و زخمی و ناپدید و بی‌خانمان شده‌‌اند، گمانه‌زنی‌ها و تحلیل‌‌ها بر سر آنچه باعث وقوع چنین انفجار بی‌سابقه‌ای شده شکل و محتوای امنیتی به خود گرفته است.

انفجار در بندر بیروت کنار سیلوی گندم که بر اساس آخرین آمار تا ۶ اوت (۱۶ امرداد) بیش از ۱۵۰ کشته و ۴ هزار مجروح بر جای گذاشته و ده‌ها نفر ناپدید شده‌اند

انفجار بیش از ۲۷۰۰ تُن نیترات مقامات لبنانی را در برابر این پرسش قرار داده که انباشت این حجم مواد شیمیایی خطرناک که در ساخت مواد منفجره به کار می‌رود آنهم در کنار مناطق مسکونی و کار و کسب مردم به چه دلیل بوده است؟!

انفجارِ بیروت؛ با این دولت، لبنان قبل از این انفجار منفجر شده بود!

سه‌شنبه ۴ ژوییه ۲۰۲۰ ساعاتی پس از وقوع انفجار در بیروت ژنرال عباس ابراهیم مدیرکل اداره امنیت عمومی لبنان اعلام کرد که انفجارها در انبار مهمات و تسلیحات رخ داده که از سال‌ها پیش در این کشور جمع‌آوری و در این محل نگهداری می‌شد.

هنگام انفجار در بیروت؛ ۴ اوت ۲۰۲۰

در همین ارتباط منابع اسرائیلی نیز عنوان کردند که محل وقوع انفجار احتمالاً انبار تسلیحاتی حزب‌الله لبنان بوده و برخی دیگر می‌گویند این انبار مربوط به تسلیحاتی بود که دولت لبنان از حزب‌‌الله گرفته و در آن محل نگهداری میکرده؛ اما حزب‌‌الله هر ارتباطی بین این انبار و فعالیت‌های خود را انکار می‌‌کند.

در بین شخصیت‌‌های بین‌‌المللی رئیس جمهوری آمریکا نخستین فردی بود که درباره مشکوک بودن این انفجار صحبت کرد. دونالد ترامپ در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید ضمن ابراز آمادگی واشنگتن برای کمک به دولت لبنان گفت «به نظر می‌رسد که انفجار بیروت یک حمله وحشتناک باشد.» او اضافه کرد که «سران نظامی آمریکا ارزیابی کرده‌اند که به نظر می‌رسد انفجارهای بیروت ناشی از یک حمله یا یک بمب باشد».

برای کشف واقعیت انفجارها در لبنان کمیته تحقیق تشکیل شده و نهادهای امنیتی لبنان بررسی می‌کنند انفجارها «سانحه» بوده یا «عمدی»!؟ آیا داخل انبار فقط «نیترات آمونیوم» وجود داشته یا مواد شیمیایی و مشکوک دیگری در آنجا ذخیره می‌شده؟ در اینصورت متعلق به کدام نهاد یا گروه بوده است؟!

حسین دیاب نخست‌وزیر لبنان در جمع هیأت دولت تصمیم گرفت تا برای بررسی ابعاد انفجارها، همه‌ی مسئولان و دولتمندان بیروت تا تکمیل تحقیقات و مشخص شدن مسئول انفجارها در بازداشت خانگی باشند.

video

Please enable JavaScript

رابرت بائر معاون پیشین CIA با اشاره به ابعاد مختلف انفجار بیروت به CNN می‌گوید انفجار فقط مربوط به «نیترات آمونیوم» نیست گرچه ممکن است نیترات آمونیوم هم در انبار وجود داشته؛ اما این شدت انفجار فقط می‌تواند ناشی از «یک ماده منفجره نظامی» باشد.

او با اشاره به رنگ شعله‌ها و شکل انفجار نیز توضیح داد که دود سفید می‌‌تواند ناشی از انفجار نیترات باشد اما دود سرخ (نارنجی) آنهم به شکل یک توپ مطمئناً ناشی از انفجار مواد شیمیایی جنگی است که می‌‌تواند مربوط به سلاح‌ها و مهمات موجود در آن انبار باشد.

بیروت؛ ۵ اوت ۲۰۲۰

حسین کنعانی مقدم از فرماندهان سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در یک نشست تلویزیونی در مورد انفجار بیروت می‌‌گوید «نیترات آمونیوم از موادی است که کُند عمل می‌کند و حتماً نیاز به چاشنی دارد و با انفجار یک انبار ترقه و سرایت آتش‌‌سوزی به این سادگی منفجر نمی‌شود؛ این یعنی چیزی داخل انبار باعث انفجار شده و جالب اینکه ترامپ می‌گوید یک موشک باعث انفجار شده است».

کنعانی‌ مقدم تلاش کرد غیرمستقیم اسرائیل را عامل انفجار بیروت معرفی کند.

video

Please enable JavaScript

انفجار بیروت برای مردم لبنان یک فاجعه‌ی هولناک است که خاطرات تلخ این کشور را یادآوری می‌کند. تصاویری که از وضعیت این شهر در رسانه‌‌ها منتشر می‌‌شود یادآور ویرانی‌‌های هیروشیما بعد از بمباران اتمی است. اما آنچه نگران‌‌کننده است تکرار این فاجعه در یکی از شهرهای ایران است به ویژه آنکه در ماه‌‌های اخیر انفجارهای زنجیره‌‌ای در مراکز حساس نظامی و اتمی جمهوری اسلامی و آتش‌‌سوزی‌‌ها و انفجارها در پالایشگاه‌‌ها و نیروگاه‌‌ها نشان می‌دهد که اوضاع امنیتی و ایمنی، هر دو، در ایران بسیار وخیم است و با توجه به پخش عامدانه‌ی تأسیسات اتمی و موشکی در نقاط مختلف کشور و در نزدیکی شهرها با هدف سوء استفاده از مردم به عنوان سپر انسانی، هر حادثه‌ای چه ناشی از کمبودهای ایمنی باشد و چه به دلیل خرابکاری و عملیات امنیتی، فاجعه‌ای چه بسا هولناک‌تر از انفجارهای بیروت خواهد بود.

خیابانی در بیروت؛ ۶ اوت ۲۰۲۰

«بمب هیدروژنی» در شمال غرب تهران

در همین ارتباط مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه شورای شهر تهران با انتشار متنی در اینستاگرام هشدار داد با وجود انبار نفت تهران که مثل یک «بمب هیدروژنی» در داخل بافت مسکونی شهران قرار دارد، فاجعه‌ای دهشتناک‌تر از بیروت در کمین پایتخت است.

او نوشت «شناسایی نقاط پرخطر در شهر تهران و دیگر شهر‌ها و احتمال بروز فاجعه و برنامه‌‌ریزی برای خروج این بمب‌های ساعتی از شهر را بایست از دولت و مدیریت شهری طلب کنیم».

ذخیره هفتگی ۳۰ تُن تی‌ان‌تی در ملارد

اما در ایران مشکل فقط مربوط به «شهرسازی» در اطراف مراکز حساس و توسعه‌ی غلط بافت شهری در کنار مراکز نظامی و انبارهای مواد شیمیایی خطرناک نیست بلکه نهادهای نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی عامدانه و بطور سازمانیافته و برنامه‌ریزی شده مراکز نظامی و انبارهای تسلیحاتی را در جوار مناطق مسکونی تأسیس می‌‌کنند تا به خیال خود با «سپر انسانی» حاشیه‌ی امن داشته باشند.

خیابانی در بیروت؛ ۶ اوت ۲۰۲۰

آنها برای لاپوشانی این تاکتیک ضدبشری اصرار چندانی هم ندارند. چنانکه عزت‌‌الله ضرغامی رئیس پیشین صداوسیمای رژیم و از سرداران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یک برنامه تلویزیونی به صراحت گفت که در دوران جنگ ایران و عراق [دهه ۶۰ خورشیدی] وقتی محسن رفیق‌دوست فرمانده سپاه بود برای موشک‌‌سازی هفتگی ۳۰ تُن تی‌ان‌تی در نقطه‌ای حوالی ملارد ذخیره می‌‌شد که اگر به هر دلیل منفجر می‌شدند تمام آن منطقه و شهرک‌‌های اطراف آن «روی هوا» می‌رفت. به گفته‌ی ضرغامی این محل برای مدت‌‌ها حتی حصار و حراست و حفاظت هم نداشت!

video

Please enable JavaScript

برخی تحلیلگران می‌‌گویند آنچه در حال وقوع است پیامدهای مستقیم و غیرمستقیم یک نزاع پنهانی در خاورمیانه است که ابعاد امنیتی گرفته و جان و مال شهروندان عادی و بی‌‌دفاع را تهدید می‌‌کند. آنچه در منطقه می‌گذرد و مجموعه انفجارهای مشکوک زنجیره‌‌ای که در دو سه ماه گذشته در ایران رخ داد مردم را به شدت نگران‌ کرده و انفجار بیروت بر این نگرانی می‌افزاید.

وزارت خارجه فرانسه در یک ماه گذشته دو بار به شهروندان خود هشدار داد تا سفر به ایران خودداری کنند.  آژانس امنیت هوانوردی اروپا ۲۲ دی‌ماه در بیانیه‌ای به تمامی شرکت‌های هواپیمایی اروپایی هشدار داده بود که تا اطلاع ثانوی بر فراز آسمان ایران پرواز نکنند. همه اینها اگر نشانه‌های منفی و هشدار درباره‌ی یک رویداد امنیتی نیست، پس چیست؟!

وقوع اتفاقات مشابه در ایران مثل آنچه در قطار نیشابور، تأسیسات اتمی پارچین و نطنز، تأسیسات موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیدگنه (ملارد) اتفاق افتاد با توجه به تراکم جمعیت در شهرها و همچنین درگیر بودن مراکز درمانی و بیمارستان‌‌ها با کُرونا می‌‌تواند ابعادی به مراتب فاجعه‌‌بارتر از رویدادهای تا کنونی داشته باشد. با یادآوری این واقعیت که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در قدرت حاکم بر ایران شریک است، بیش از  هر سازمان و تشکیلات نظامی دیگری در منطقه در گوشه و کنار ایران در کنار مناطق مسکونی مخازن مواد شیمیایی و انبارهای موشکی زیرزمینی مخفی کرده است: سایه‌ی انفجارهای هولناکتر از بیروت بر شهرهای ایران سایه افکنده است!

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments