سایپا خودروهای پراید و تیبا را جایگزین بعضی محصولات رنو می‌کند

جستجو

سایپا خودروهای پراید و تیبا را جایگزین بعضی محصولات رنو می‌کند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
سایپاحق نشر عکس AFP

شرکت خودروسازی سایپا در بخشنامه‌ای که اخیرا (نوزدهم آبان) منتشر کرده محصولات داخلی را جایگزین بعضی از خودروهای ثبت نام شده رنو کرده است.

در این اطلاعیه گفته شده مشتریانی که برای محصولاتی نظیر ساندرو، و تندر۹۰ را ثبت نام کرده بودند، می‌توانند محصولات خانواده پراید یا تیبا را به‌جای خودروهای ثبت‌نام شده تحویل بگیرند.

این جایگزینی از اول آذر ماه اجرایی می‌شود.

سایپا دو گزینه به ثبت نام کنندگان داده است؛ جایگزینی خودروهای ثبت نامی با خودروهای تولید سایپا و یا انصراف “با اخذ سود مشارکت.”

اوایل مرداد ماه بود که شرکت خودروسازی رنوی فرانسه اعلام کرد با بازگشت تحریم‌های آمریکا، “به احتمال زیاد” فعالیتش را در ایران متوقف می‌کند.

این خودروساز در بازار آمریکا حضور ندارد ولی سهام اصلی شرکت خودروسازی نیسان که در آمریکا فعال است، در تملک شرکت رنو است.

محمدرضا سروش، مدیرعامل سایپا درباره تامین قطعات ساندرو به خبرگزاری تسنیم گفته است: “در حال حاضر تعهدات شرکت به مشتریان بیش از قطعات سی‌کی‌دی موجود در انبارها است.”

منظور از “سی کی دی” تمام قطعاتی است که برای تولید وسیلهٔ نقلیه باید سوار شود.

آقای سروش همچنین گفته است: “ثبت‌نام‌های این خودرو همه برای قبل از اردیبهشت ۹۷ است؛ رنو در دوره قبل با وجود تحریم‌ها از کشور خارج نشد و به همین دلیل دوستان هم فکر می‌کردند که این بار هم به تعهدات خود پایبند بوده و از کشور خارج نمی‌شود.”

براساس گفته مدیر عامل سایپا این شرکت انتظار نداشته رنو از بازار ایران خارج شود.

شرکت رنوی فرانسه از جمله خودروسازانی بود که محصولاتش در ایران با استقبال گسترده‌ای روبرو شد.

این شرکت پیش از خروج آمریکا از برجام در اواخر تیر ماه پارسال (۱۳۹۶) اعلام کرد در شش ماه اول سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) بیش از ۶۸ هزار خودرو در بازار ایران فروخته،که نسبت سال ماقبل (۲۰۱۶) دو برابر رشد داشت.

به گفته رنو موفقیت مدل‌های تندر و ساندروی رنو در ایران نقش اصلی را در افزایش فروش داشته است؛ دو مدلی که حالا سایپا قصد جایگزین کردن آنها را دارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فروش محصولات رنو در ایران در نمیه اول سال قبل میلادی (۲۰۱۷) دو برابر شد

سنگ بنای افزایش فعالیت رنو در ایران توافقنامه‌ای بود که این خودروساز فرانسوی برای سرمایه‌گذاری مشترک با سازمان گسترش و نوسازی ایران (ایدرو) امضا کرد که پس از اجرای توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی انجام شد.

ایران و رنو، در نیمه مرداد ۱۳۹۶ قرارداد تولید سالانه ۱۵۰ هزار خودرو را در ایران امضاء و نهایی کردند؛ این قراداد بزرگ‌ترین قرارداد تولید خودرو در ایران توصیف شد.

ارزش این قرارداد ۶۶۰ میلیون یورو یا حدود ۸۰۰ میلیون دلار اعلام شد.

شرکت‌رنو بهمراه پژو پیش از تشدید تحریم‌های هسته‌ای غرب علیه ایران در سال ۲۰۱۲ بیشترین حضور را در بازار خودروسازی ایران داشتند.

از هشتم ماه مه ۲۰۱۸ که دونالد ترامپ خروج کشورش از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد، بعضی از خودروسازان خارجی تصمیم به تعلیق یا ترک همکاری با ایران گرفتند.

یکی دیگر از ترک کنندگان ایران گروه خودروسازی فرانسوی پی‌اس‌ای (پژو-سیتروئن) بود که فعالیت‌های مشترک خود با ایران خودرو و سایپا برای فروش خودرو در ایران را متوقف کرد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments