سخنان جنجالی رئیس «بنیاد مستضعفان»: ساخت «جکوزی» و «سونا» در کاخ مرمر؛ ملک ۱۸۰۰ متری احمد‌ی‌نژاد؛ مدرسه ۲۰۰ میلیاردی حداد؛ تصرف ۲۰۰ میلیاردی سپاه پاسداران!

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

پرویز فتاح رئیس «بنیاد مستضعفان» شامگاه دیروز شنبه ۱۸ امردادماه ۱۳۹۹ در برنامه تلویزیونی زنده «نگاه» در افشاگری‌ جنجال‌برانگیزی اعلام کرد که املاک میلیاردی تحت مالکیت این بنیاد، به تصرف افراد و نهادهایی چون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش، مجمع تشخیص مصلحت نظام، حداد عادل، محمود احمدی‌نژاد، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، «بنیاد باران» به مدیریت محمد خاتمی و «مرکز تحقیقات و مطالعات زنان» در آمده است.

فتاح رئیس «بنیاد مستضعفان» در این برنامه تلویزیونی اعلام کرد که این بنیاد در رابطه با املاک میلیاردی، «حدود ۱۱ هزار پرونده در مجامع قضایی» دارد و افزود «این موضوعات را حتماً پیگیری می‌کنیم.»

رئیس «بنیاد مستضعفان» که خود را «حافظ منافع مستضعفان» خوانده همچنین گفت «کوتاه نخواهیم آمد، مگر من بروم! چون مال مستضعفان است، نه خدا و نه رهبر اجازه این را نمی‌دهند!»

اظهارات شامگاه دیروز پرویز فتاح واکنش‌هایی از سوی معصومه ابتکار، شهیندخت مولاوردی و دفتر محمود احمدی‌نژاد را به دنبال داشته است که همگی ادعاهای فتاح را تکذیب کرده‌اند.

مولاوردی معاون سابق امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «آقای فتاح شما را به سلامت نفس می شناختم. کاش در جایگاه مهمی که قرار گرفته‌اید در روایت‌هایتان بیش از پیش دقیق‌تر و مسئولانه‌تر باشید تا با مغلطه طوری وانمود نشود گر حکم‌ شود که مست گیرند…»

وی نوشته که به زودی فتاح جوابیه این مؤسسه یعنی «مرکز تحقیقات و مطالعات زنان» را دریافت خواهد کرد.

معصومه ابتکار نیز با اشاره به «دیانت» پرویز فتاح او را متهم کرده که ادعاهای اشتباه مطرح کرده است.

معصومه ابتکار معاون کنونی حسن روحانی در امور زنان و خانواده در چند توئیت‌ در این رابطه نوشت: «یکی از اشتباهات آقای فتاح همین که ۵ میلیارد برای ساختمان مؤسسه مطالعات زنان رفته، نه به حساب کسی. موسسه هم دفتری را بر اساس قیمت کارشناسی برای کار زنان خریداری کرده. من و خانم مولاوردی هیچکدام مسئولیت اجرایی در مؤسسه نداشته و نداریم. برای تخریب و اتهام‌زنی با کلمات و ارقام بازی نکنید.»

دفتر محمود احمدی‌نژاد نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده که احمدی‌نژاد و دفترش «هیچگاه درخواستی برای در اختیار گرفتن ساختمان به بنیاد مستضعفان نداده‌اند» و پیرو پیشنهاد سال ۱۳۹۶ احمدی‌نژاد به خامنه‌ای مبنی بر فروش «تمامی اموال بنیاد مستضعفان و توزیع آن بین مردم»، «همواره آماده تخلیه این محل بوده است.»

کاربران شبکه‌های اجتماعی از جمله در توئیتر با هشتگ ‌#فتاح در رابطه با تملک املاک میلیاردی توسط نهادهای حکومتی به ابراز نظر پرداخته‌اند. برخی نوشته‌اند که فتاح با افشای گسترده‌ی فساد در دستگاه‌های حاکمیت و تصرفات‌ آنها قصد حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده را دارد.

اما فتاح دیروز در همین برنامه تلویزیونی در این ارتباط گفت «مگر عقلم را از دست دادم، آدمی که می‌خواهد در این فضا برود، همه را در مقابل خودش قرار نمی‌دهد. آنهم چنین افرادی را! ملک ما را پس بدهید! اخطار هم دادیم.»

پرویز فتاح رئیس «بنیاد مستضعفان» با اشاره به پرونده جنجال‌برانگیز «کاخ مرمر» که در تصرف مجمع تشخیص مصلحت نظام و سپس دولت حسن روحانی بوده، گفت که این کاخ به مدت ۴ ماه با همکاری وزارت میراث فرهنگی مورد بازسازی قرار گرفته و قرار است به عنوان «موزه هنر ایران» بازگشایی شود.

فتاح با بیان اینکه بخش‌هایی از کاخ مرمر «آسیب‌ دیده و بازنمی‌گردد» اظهار داشت: «ما میکروسکوپی بازسازی کردیم، ولی بخش‌های آسیب‌دیده که بازنمی‌گردد. در محلی که هنر کشور را نشان می‌دهد، آسانسور گذاشته‌اند، با پتک زدند و کندند! در طبقه دوم حمام، جکوزی و سونا درست کردند!»

رئیس بنیاد مستضعفان همچنین گفت: «درد را به کجا ببریم؟ این میراث فرهنگی که از همه جا ایراد می‌گیرد، کجا بوده؟ این کاخ آسیب‌دیده ولی باقی را ما اصلاح کردیم و کاخ مردمی شده است.»

فتاح همچنین به مدرسه حداد عادل پدرزن پسر علی خامنه‌ای، مجتبی خامنه‌ای، با ارزش «بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان» نیز اشاره کرد و گفت که ملکی را حداد عادل برای اداره مدرسه «فرهنگ» در منطقه الهیه و فرشته گرفته بودند. اجاره آن چند بار تمدید شده بود و الان هم مدت اجاره تمام شده است، البته مبلغ اجاره این ملک، مبلغ اجاره به‌روز نبود و با ملاحظه بود.»

فتاح به خانواده حداد عادل و خامنه‌ای هشدار داده که یا اجاره‌بها را به‌روز پرداخت کنند که با توجه «به گرانی اجاره بها» حتما برای آنها «به صرفه» نخواهد بود، «یا اینکه این ملک را به ما برگردانند که هنوز با این کش و قوس‌ها برنگشته است.»

به گفته‌ی رئیس «بنیاد مستضعفان»، حداد عادل همچنین برای پس دادن ملک مدرسه «فرهنگ» و ساختن مدرسه، زمینی به وسعت ۸ هزار متر در منطقه «هروی» تهران «با ارزش بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان» از این بنیاد دریافت کرده و به دلیل اینکه «روی گسل است، شهرداری مجوز نداده» اما در نهایت پس از پیگیری‌های صورت گرفته، «در چند ماه گذشته تحویل دادند».

پرویز فتاح همچنین به پرونده پس گرفتن ملک تحت اختیار «مرکز تحقیقات و مطالعات زنان» و «خانم ابتکار و مولاوردی و دیگران» نیز اشاره کرد که به گفته‌ی وی «قبل از من تخلیه شده بود، آنها البته با مجوز آنجا بودند، ولی ادعایی داشتند که آن ملک باید در اختیار آنها بماند، ولی بنیاد توانست آنها را برای تخلیه قانع کند، ولی آنها بابت تخلیه این ملک و با توافق بنیاد مستضعفان، ۵ میلیارد تومان گرفته بودند!»

رئیس «بنیاد مستضعفان» پای محمد خاتمی را هم در این گفتگوی تلویزیونی به میان کشید و با اشاره به تخلیه ملک «بنیاد باران» تحت مدیریت خاتمی گفت: «این ملک که برای مؤسسه باران بود قبل از حضور من در بنیاد مستضعفان تخلیه شده بود و بعد از کُرونا با همکاری وزارت بهداشت و درمان آنجا را تبدیل به محلی برای قرنطینه بیماران کُرونایی کردیم و الان هم در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است.»

پرویز فتاح با بیان لزوم ایجاد ضابطه‌ای برای تأمین دفتر کار رؤسای جمهور سابق پس از پایان دوران‌ مسئولیت‌شان، از تصرف ملکی به مساحت ۱۸۰۰ متر مربع در منطقه ولنجک توسط محمود احمدی‌نژاد خبر داد: «البته اطرافیان ایشان به ما پیغامی دادند که حاضرند به ملکی در منطقه دیگری در مرکز شهر یا پایین شهر نقل مکان کنند. البته ما ملکی با این مشخصات در اختیار نداریم، ولی از روحیه مردمی ایشان انتظار داریم که این ملک به مردم برگردد.»

فتاح همچنین اعلام کرد که «املاک بسیار خوب و ارزشمند ما در ضلع جنوب کاخ نیاوران است که قبلاً در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام بود و حالا در اختیار مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی است!»

وی با اشاره به تغییر ریاست مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گفته است: «حالا که شنیده‌ام آقای زاکانی مسئول این مرکز شده و ما حتماً سراغ ایشان می‌رویم، لذا ما حتماً از آقای زاکانی به عنوان یک بسیجی انتظار داریم اولین کار انقلابی ایشان تخلیه آنجا و نقل مکان این مرکز به جای دیگری در محدوده مجلس شورای اسلامی باشد.»

رئیس «بنیاد مستضعفان» با انتقاد از ساخت و ساز در ملک متعلق به این بنیاد توسط «مرکز تحقیقات استراتژیک» مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است: «در کنار مرکز پژوهش‌های مجلس و در همان منطقه نیاوران، در ملکی که در اختیار مجمع تشخیص و مرکز تحقیقات استراتژیک بود، یک ساختمان عجیب ۹ طبقه آنهم بدون مجوز ما و بدون داشتن پروانه و پایان کار ساخته شده و حتی بخشی از آن در حریم یک مالک خصوصی دیگر ساخته شد؛ البته خوشبختانه آنجا را پس گرفته‌ایم، ولی این ساختمان که معلوم نیست کاربری آن تجاری است، اداری است یا مسکونی، استخر به این بزرگی را برای چه می‌خواستند؟! یا چه کسانی می‌خواستند در آن اقامت کنند؟!»

فتاح خاطرنشان کرد: «در حال حاضر ما آنجا را تحویل گرفتیم و به کسی اجازه نمی‌دهیم آنجا برود و نسبت به آن ادعا داریم و اگر لازم شد مرجع قضائی باید درباره آن حکم صادر کند.»

در ادامه‌ی این گفتگو که زنده پخش می‌شد، موضوع املاک تحت اختیار ارتش و سپاه نیز مطرح شد. پرویز فتاح در ادامه با انتقاد از پس ندادن برخی املاک «بنیاد مستضعفان» که در اختیار نیروهای مسلح است اظهار داشت: «متأسفانه یکی از جاهایی که ما حریف‌شان نمی‌شویم نیروهای مسلح هستند که قانونا نمی‌توانیم از آنها شکایت کنیم؛ مثلاً زمینی متعلق به بنیاد مستضعفان در یک جای بسیار خوبی در منطقه کوهک، در اختیار نیروی دریایی ارتش است که علی‌رغم موافقت رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و فرمانده ارتش، ولی این زمین همچنان به ما برنگشته است.»

رئیس «بنیاد مستضعفان» اضافه کرد: «حتی یک ملک بسیار خوب ما در جماران دست ولی امر سپاه است که ارزشی بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان دارد، ولی حتی من را به عنوان مالک راه نمی‌دهند؛ لذا آقای جباری، شما عزیز مایید، اما ملک را بدهید!»

رئیس «بنیاد مستضعفان» همچنین درباره محل استقرار خود این بنیاد گفته است: «جایی که ما در آن مستقر هستیم بسیاری جای خوبی است و ۱۹ هکتار است. من در کمیته امداد که بودم ساختمان سوهانک را فروختیم و پول آن را خرج مددجویان کردیم. خدا شاهد است همان ماه اول بعد از انتصابم در بنیاد مستضعفان هم، پیش آقای جهانگیری رفتم و از این ایشان خواهش کردم این ساختمان و زمین را که به درد دولت می‌خورد از ما بگیرند، حتی آقای حناچی را دعوت کردم تا همان کار را بکنیم؛ به دانشگاه آزاد گفتم و همینجا نیز اعلام می‌کنم حاضریم این زمین و ساختمان را به هر مجموعه‌ای که می‌خواهد بفروشیم و درآمدش را صرف محرومان کنیم؛ البته آن را به قیمت واقعی می‌فروشیم.»

این سخنان جنجالی و افشاگری‌ها در حالیست که عملکرد خود «بنیاد مستعضفان» شفاف نیست و مردم نمی‌دانند این بنیاد با اموال آنها چه می‌کند!

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments