سخنگوی دولت ایران نسبت به برگزاری مراسم محرم ‘به روش همیشگی’ هشدار داد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۱۰ دقیقه پیش

محرم در مشهد. عکس آرشیوی

علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی نسبت به برگزاری مراسم عزاداری محرم به روش همیشگی هشدار داده است.

آقای ربیعی در یادداشتی که برای روزنامه ایران نوشته گفته است “اصرار و فشار” برای انجام این مراسم در حال “تبدیل شدن به یک موضع انقلابی و مذهبی و دینی” است.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران بارها نسبت به برگزاری “مراسم پرجمعیت و شلوغ” در روزهای محرم هشدار داده‌اند.

آیت الله علی خامنه‌ای روز گذشته در باره برگزاری مراسم عزاداری گفت همه “موظف” هستند بر اساس نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا عمل کنند.

به دنبال اعلام نظر صریح حسن روحانی در باره لزوم برگزاری این مراسم، بسیاری از کارشناسان گفتند فشارهای مراجع و محافل مذهبی، دلیل موافقت دولت بوده است.

برای پخش این فایل لطفا جاوا اسکریپت را فعال یا از یک مرورگر دیگر استفاده کنید.

آقای ربیعی در یادداشت خود گفته است فشار برای انجام مراسم “به روش همیشگی”، در صورتی که با “عواقب وخیمی” همراه شود، “ضربه تاریخی” به این مراسم و مشارکت مردم خواهد زد.

سخنگوی دولت ایران که خود اخیرا به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شد، گفته است شیوع بیشتر بیماری به خاطر برگزاری این عزاداری، با انتقاد بین‌المللی و “بدخواهان” دین مواجه خواهد شد.

آقای خامنه‌ای روز گذشته در سخنان خود از عزاداران، هیات‌ها، منبری‌ها و مداحان خواست که به سیاست‌های ستاد ملی کرونا عمل کنند و هشدار داد “اگر همین مقدار مراقبت و کنترل هم سست شود، فاجعه‌ای بزرگ پدید خواهد آمد.”

وزارت بهداشت ایران گفته است پروتکل‌های بهداشتی برای برگزاری مراسم عزاداری در چند روز آینده اعلام خواهد شد.

برگزاری مراسم عزاداری محرم موافقان سرسختی در ایران دارد.

احمد خاتمی، امام جمعه تهران در سخنانی که سایت خبری رکنا آن را منعکس کرده گفته است مجالس عزاداری باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود. آقای خاتمی که از منتقدان دولت حسن روحانی است گفته است “بیشتر” کانون‌های گسترس ویروس منحوس کرونا، “اماکن حمل و نقل و مجلس عروسی” بوده‌اند.

اخیرا مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی در نامه ای به حسن روحانی درباره خطر تجمعاتی مانند عزاداری محرم و برگزاری کنکور هشدار دادند.

امضا کنندگان این نامه به خستگی نیروهای انسانی کادر پزشکی و به پایان رسیدن منابع سلامت اشاره کردند و افزودند: “در چنین شرایطی چشم اندازی بسیار تیره و تکان دهند پیش چشم آشکار می‌کند.”

این مساله‌ای است که آقای ربیعی در یادداشت خود در روزنامه ایران به آن اشاره کرده و گفته است نظام سلامت در ایران “به تنهایی قادر به کشیدن این بار نیست.”

نظرات