سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی: رابطه ایران و آمریکا ساده نیست

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

با اعلام پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده بحث‌های موافق و مخالف درباره امکان بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بالا گرفته است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری یک‌شنبه دوم آذر ماه در پاسخ به پرسشی درباره مخالفت اغلب اصول‌گرایان با هرگونه مذاکره با دولت جو بایدن تاکید کرد که سیاست خارجی جمهوری اسلامی “امری جناحی” نیست.

به گزارش خبرگزاری ایسنا او می‌گوید در ایران نیز مانند کشورهای دیگر صداهای متعددی وجود دارد اما “شکوه سیاست خارجی” جمهوری اسلامی تک‌صدایی بودن آن است.

آینده دشوار رابطه با آمریکا

خطیب‌زاده سیاست خارجی جمهوری اسلامی را یک “امر حاکمیتی” خواند و گفت: «آینده روابط ایران آمریکا آینده ساده‌ای نیست چون آمریکا در طول ۴۰ سال گذشته جنایت‌های متعدد و مکرری را علیه ایران انجام داده است و لیست این جنایت‌ها طولانی است.»

تعیینکننده بودن نقش رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای و حلقه نزدیکانش در تصمیم‌گیری‌های کلان، به خصوص در حوزه سیاست خارجی امر پنهانی نیست.

مذاکرات هسته‌ای میان ایران و کشورهای ۱+۵ در دولت روحانی پس از آن آغاز شد که نمایندگان ایران و آمریکا پیش از روی کار آمدن این دولت و با موافقت خامنه‌ای چند دور گفت‌وگوهای محرمانه‌ با میانجیگری عمان انجام داده بودند.

بر این اساس در صورت موافقت خامنه‌ای هر دولتی که در ایران سر کار باشد راه مذاکره با آمریکا را در پیش خواهد گرفت. برخی اصول‌گرایان پنهان نمی‌کنند که انتقاد اصلی آنها به اصل مذاکره نیست بلکه با انجام آن به شیوه دولت روحانی ایراد دارند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی  سیاست خارجی مجلس در نشست علنی صبح یک‌شنبه در یک تذکر شفاهی دولت را به فرش قرمز پهن کردن برای دشمن متهم کرد و “به حضرت عباس” قسم خورد که هیچ کس در مجلس مخالف برداشته شدن تحریم‌ها نیست.

مخالفت اصول‌گرایان برای امتیازگیری؟

مجتبی ذوالنور با اشاره به اعضای دولت که امکان تعامل با دولت جو بایدن درباره برجام را منتفی نمی‌دانند خطاب به آنها گفت: «این را می‌دانید که اگر از موضع ضعف و سستی برخورد کنید میدان امتیازگیری را از دست دادید و پیشاپیش زمینه امتیازگیری را برای دشمن فراهم کردید.»

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

نماینده قم در مجلس شورای اسلامی در واکنش به سخنان حسن روحانی درباره ضرورت برداشته شدن تحریم‌ها گفت: «یعنی چه که دوروبری‌های شما هر کدام در تمجید آمریکا و در حل این موضوع که می‌خواهیم تحریم‌ها را برداریم تمام حملات‌شان به نیروهای منتقد داخلی است؟ شما در امتیازگیری از طرف مقابل متمرکز شوید نه این که مرتب فریاد ننه من غریب سر بدهید.»

“پیام‌های یواشکی” اصول‌گرایان به بایدن

محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای اصول‌گرا، ظاهرا با توجه به اظهاراتی شبیه به این در یک پیام توئیتری به شورای عالی امنیت ملی هشدار داده که گول شعارهای ضد آمریکایی را نخورد چون آنها “در صدد فرستادن پیام‌های یواشکی برای دولت بایدن” هستند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اردیبهشت ۱۳۹۷ فرمان خروج از توافق هسته‌ای را امضاء کرد و پس از آن تحریم‌های لغو یا تعلیق شده علیه جمهوری اسلامی دوباره اعمال شد.

هدف از این تحریم‌ها که مدام تشدید شده وارد کردن “فشار حداکثری” بر جمهوری اسلامی برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره و دست یافتن به یک توافق جامع عنوان می‌شود.

جو بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی گفته بود در صورت پیروزی او آمریکا دوباره به برجام باز می‌گردد اما چشم‌اندازی از مذاکرات ارائه داده که با طرح توافق جامع ترامپ که قرار است برنامه‌های موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را نیز در بر بگبرد تفاوت زیادی ندارد.

استقبال حاکمیت از بازگشت آمریکا به برجام؟

تحریم‌های آمریکا اقتصاد ایران را با رکود و بحرانی کم‌سابقه روبرو کرده است. از زمانی که احتمال پیروزی نامزد حزب دموکرات در انتخابات آمریکا بیشتر شد، بسیاری از مسئولان ارشد جمهوری اسلامی به شیوه‌های گوناگون ابراز امیدواری کرده‌اند با بازگشت آمریکا به برجام از فشار تحریم‌ها کاسته شود.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

سخنگوی وزارت خارجه به نوعی همین حرف را تکرار کرده و می‌گوید: «ما قبلا نیز گفته‌ایم که ایالات متحده آمریکا اگر می‌خواهد مسیر غلط خود را اصلاح کند چاره‌ای ندارد که به تعهدات خود به عنوان عضوی از جامعه ملل و به این روند بازگردد.»

با توجه به سخن خطیب‌زاده درباره “امر حاکمیتی” بودن سیاست خارجی جمهوری اسلامی، این اظهارات او در مقام سخنگوی دستگاه دیپلماسی می‌تواند یک موضع حاکمیتی و به معنای استقبال خامنه‌ای از بازگشت دولت بایدن به روند برجام تلقی شود.

تذکر ذوالنور در مجلس هم آشکار می‌کند که بحث اصلی اصول‌گرایان بر سر تمرکز بر “امتیازگیری از دشمن” است که لازمه آن مذاکره خواهد بود.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments