سفارت عربستان در کابل به خبر اعمار ‘صد مدرسه مذهبی’ در افغانستان واکنش نشان داد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
سفارت عربستان در کابل کمک به اعمار "صد مدرسه مذهبی" در افغانستان را تکذیب کرد حق نشر عکس Meshrano Jirga
Image caption سفارت عربستان در کابل کمک به اعمار “صد مدرسه مذهبی” در افغانستان را تکذیب کرد

سفارت عربستان در کابل می‌گوید در دیدار جاسم الخالدی، سفیر عربستان سعودی، با رئیس سنای افغانستان، از کمک به نهادهای بهداشتی و دولتی صحبت شده، نه آنچه رسانه‌ها گزارش داده‌اند.

رسانه‌های داخلی و خارجی در افغانستان روز یکشنبه ۱۴ سرطان (تیر) به نقل از دفتر فضل‌هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنا گزارش دادند که جاسم الخالدی، سفیر عربستان در کابل به آقای مسلمیار وعده داده که کشورش افزون بر دانشگاه علوم اسلامی در ننگرهار و بیمارستان در کابل، ۱۰۰ مدرسه دینی هم در افغانستان می‌سازد.

اعلام این خبر واکنش‌های گسترده‌ای در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها در پی داشت. بعضی کاربران می‌گفتند منظور سفیر از مدرسه، همان مکاتب (تحت نظر وزارت معارف افغانستان) بوده و عده‌ای می‌گفتند منظور “مدرسه دینی” است.

کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی، به تجربه ایجاد مدارس مذهبی در پاکستان اشاره می‌کردند که تبدیل به محل آموزش و رشد اعضای گروه طالبان شد.

رسانه‌های ایرانی هم در نقل خبر دیدار سفیر عربستان در کابل با رئیس سنای افغانستان، قول ساخت ۱۰۰ “مدرسه دینی” را تلاش ریاض برای گسترش نفوذ مذهبی در افغانستان دانستند.

در میانه این سر و صداها و در حالی که شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، از احتمال تاسیس مدرسه‌های دینی عربستان در افغانستان و تکرار تجربه پاکستان در کشورشان ابراز نگرانی می‌کردند، سفارت عربستان اطلاعیه‌ای صادر کرد که در آن گفته شده آقای خالدی در دیدار با آقای مسلمیار، درباره “تقویت روابط دو کشور”، “مقررات حج امسال” و کمک عربستان سعودی به عرصه بهداشت و “نهادهای آموزشی دولتی” افغانستان مطرح شده است.

تاکید سفارت عربستان بر کمک به “نهادهای آموزش دولتی” می‌تواند پاسخ به نگرانی‌هایی شمرده شود که درباره احتمال ایجاد مدرسه‌های دینی از سوی عربستان در افغانستان مطرح شده بود.

حق نشر عکس Meshrano Jirga
Image caption سایت رسمی مجلس سنای افغانستان از ساختن صد مدرسه از سوی عربستان سعودی در این کشور خبر داده بود.

پیشتر اعلام شده بود که سفیر عربستان سعودی در دیدار با فضل هادی مسلم‌یار، رئیس مجلس سنای افغانستان گفته که بیمارستانی با هزینه ۳۰ میلیون دلار در شهر کابل ساخته می‌شود و همچنین از ۳۵ برنامه توسعه‌ای و طرح تاسیس “۱۰۰ مدرسه دینی” خبر داده شده بود.

در همان خبر از کمک ۲۰۰ میلیون ریالی سعودی به افغانستان در راستای مبارزه با کرونا نیز اشاره شده بود.

عربستان از گذشته رابطه سابقه‌دار و عمیقی با “مجاهدین افغان” داشته است که در دهه هشتاد میلادی علیه حکومت تحت حمایت اتحاد جماهیر شوروی می‌جنگیدند.

با روی کار آمدن گروه طالبان و کنترل کابل از سوی این گروه، عربستان در کنار پاکستان و امارات متحده عربی، تنها سه کشوری بودند که حاکمیت طالبان را در افغانستان به رسمیت شناختند و سفارت هایشانرا در کابل گشودند.

ترویج اندیشه‌های تندروانه اسلامی در مدرسه های بیرون از افغانستان در سال های پسین از نگرانی اصلی دولت افغانستان بوده است.

گفته می شود که بسیاری از اعضای گروه طالبان در مدرسه های مذهبی پاکستان درس خوانده‌اند و رهبران این گروه نیز از همین مدرسه ها فارغ شده‌اند.

نظرات