‘سفر’ قاآنی به عراق؛ وزارت خارجه ایران می‌گوید ‘گمانه‌زنی رسانه‌ای’ است

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۴۱ دقیقه پیش

اسماعیل قاآنی

توضیح تصویر،

اسماعیل قاآنی بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله آمریکایی‌ها در بغداد به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران منصوب شد

رسانه‌های عراق و خبرنگاران از سفر اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران به بغداد و دیدار او با مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق خبر داده‌اند. اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز این گزارش‌ها را “گمانه‌زنی رسانه‌ای در ایام فقدان و فقر خبر” خوانده و گفته قابل تایید نیست.

روز شنبه ۲۱ نوامبر (اول آذر) فراس کیلانی، خبرنگار بی‌بی‌سی عربی به نقل از منابعی در ائتلاف فتح عراق خبر داد که آقای قاآنی چهارشنبه گذشته به بغداد سفر کرده و علاوه بر نخست وزیر عراق با بعضی رهبران احزاب سیاسی و گروه‌های شبه‌نظامی هم دیدار کرده است.

ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری که از گروه‌هایی مانند حشد شعبی و مجلس اعلای اسلامی عراق تشکیل شده، از تشکل‌های نزدیک به ایران است.

گفته می‌شود مذاکرات آقای قاآنی بر دو محور متمرکز بوده: جلوگیری از تنش نظامی گروه‌های وابسته به ایران با آمریکایی‌ها تا زمان استقرار دولت جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده و همین طور تلاش برای رفع اختلاف‌های داخلی میان گروه‌های نزدیک به ایران.

همچنین گزارش شده است که فرمانده نیروی قدس سپاه قبل از عراق به دمشق و بیروت رفته و با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان هم دیدار کرده است.

اسماعیل قاآنی اوایل زمستان گذشته و بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین و بانفوذ نیروی قدس سپاه در حمله آمریکایی به کاروان خودروهای حامل او در جاده فرودگاه بغداد جانشین او شد. نیروی قدس سپاه پاسداران شاخه برون‌مرزی سپاه است که نقشی تعیین‌کننده و حضوری پررنگ در درگیری‌ها و جنگ‌های منطقه در سال‌های اخیر داشته است.

سفر “با دعوت رسمی”

آناتولی، خبرگزاری رسمی ترکیه به نقل از منابع خود سفر آقای قاآنی به بغداد را تایید کرده و گفته است که این سفر با دعوت رسمی نخست وزیر عراق انجام شده است.

هم‌زمان رسانه‌های عربی هم به نقل از یکی از اعضای ائتلاف فتح گزارش داده‌اند که سفر آقای قاآنی با دعوت رسمی دولت عراق صورت گرفته است.

بنا بر این گزارش‌ها غضنفر بطیخ، عضو ائتلاف فتح، یکی از اهداف از این سفر را گفت‌وگو درباره ادامه حضور آمریکایی‌ها بعد از اعلام برنامه دولت دونالد ترامپ برای عقب‌نشینی بخش بزرگی از نیروهای آمریکایی از عراق عنوان کرده است.

اسماعیل قاآنی بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله آمریکایی‌ها در بغداد به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران منصوب شد

توضیح تصویر،

اسماعیل قاآنی بعد از کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله آمریکایی‌ها در بغداد به فرماندهی نیروی قدس سپاه پاسداران منصوب شد

آقای بطیخ همچنین گفته است که بررسی احتمال حمله به ایران یا گروه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی در عراق، در زمان باقی‌مانده دولت دونالد ترامپ هم از دیگر محورهای بحث در دیدارهای آقای قاآنی بوده است.

هفته گذشته نیویورک‌تایمز گزارش داد که دونالد ترامپ امکان حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران را بررسی کرده اما مشاوران و مقام‌های ارشد کابینه به او هشدار داده‌اند که چنین اقدامی می‌تواند به جرقه‌ای برای برخوردهای جدی‌تر در چند هفته پایانی دولت او شود.

“نه تایید می‌شود نه ارزشی دارد”

با وجود گزارش‌های متعدد از سفر آقای قاآنی به بغداد، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری امروز این گزارش‌ها را “گمانه‌زنی رسانه‌ای” خواند که ” در ایام فقدان و فقر خبر تبدیل به خبرسازی شده است.”

او گفت: “گمانه ‌زنی‌هایی که مطرح می‌شود نه تایید می شود و نه ارزشی دارد.”

مقام‌های دولت ایران امیدوارند بعد از به قدرت رسیدن جو بایدن در آمریکا تغییری در سیاست‌های سختگیرانه و تحریم‌های فراگیر دولت دونالد ترامپ ایجاد شود، هر چند که در اظهار نظرهای علنی خود تلاش می‌کنند تغییرات سیاسی در آمریکا را کم‌اهمیت نشان دهند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز هم امروز گفت که برای جمهوری اسلامی “مهم نیست که چه کسی امروز یا فردا در کاخ سفید حضور دارد”. آقای خطیب‌زاده “منافع ملی و امنیت ” را معیار تصمیم‌گیری‌های ایران خواند و گفت اگر “منافع ملی و امنیت ملی در هر جایی و در هر نقطه‌ای مورد خدشه قرار بگیرد با پاسخ کوبنده ایران روبرو خواهد شد.”

استقرار دو بمب‌افکن‌ استراتژیک آمریکا در خاورمیانه

همزمان با این تحولات در منطقه، آمریکا دو هواپیمای بمب‌افکن بی- ۵۲ را به خاورمیانه فرستاده است. این نمایش قدرت، در پی اعلام برنامه خروج بخشی از سربازان آمریکا از عراق و افغانستان و حمله راکتی شبه نظامیان عراقی به نزدیکی سفارت آمریکا در بغداد صورت می‌گیرد.

شب گذشته فرماندهی مرکزی نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا (سنتکام) اعلام کرد که به منظور “حفظ و حراست از ثبات و امنیت” در خاورمیانه، این نیرو اقدام به استقرار بمب‌افکن بی‌۵۲‌اچ در این منطقه کرده است.

بنا براعلام سنتکام دو بمب‌افکن از داکوتای شمالی برای انجام ماموریت به منطقه خلیج فارس در خاورمیانه فرستاده شده‌اند.

در بیانیه منتشر شده از سوی فرماندهی مرکزی آمریکا آمده که هدف از این کار “جلوگیری از تجاوز و دادن اطمینان خاطر به شرکا و متحدان ایالات متحده” می‌باشد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments