سفر وزیر خارجه بریتانیا به ایران و درخواست‌های ‘روشن’

جستجو

سفر وزیر خارجه بریتانیا به ایران و درخواست‌های ‘روشن’

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
محمد جواد ظریف و جرمی هانتحق نشر عکس MEHR
Image caption عکس آرشیوی و مربوط به دیدار آقای هانت و وظریف در نیویورک است

جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا در اولین سفر خود به ایران وارد تهران شده است. آقای هانت اولین وزیر خارجه غربی است که بعد از بیرون آمدن آمریکا از برجام به ایران سفر می‌کند و قرار است با محمد جواد ظریف وزیر خارجه و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کند.

این چهارمین سفر یک وزیر خارجه بریتانیا به ایران در پانزده سال گذشته است.

به گزارش خبرگزاری پرس آسوسیشن، آقای هانت با دو پیام روشن به ایران می‌رود، نخست آنکه ایرانی-بریتانیایی‌هایی دوتابعیتی که در ایران در زندان هستند و به گفته آقای هانت بیگناهند باید آزاد شوند. دوم اینکه ایران از اقداماتی که آقای هانت “بی‌ثبات‌کننده” می‌خواند دست بردارد.

با این حال تردیدی نیست که روابط دو کشور، تحولات منطقه، برجام و حمایت بریتانیا از آن و جنگ یمن هم در دستور کار قرار خواهند داشت.

آقای هانت و محمد جواد ظریف دو هفته پیش، همزمان با آغاز مرحله آخر تحریم‌های آمریکا با هم تلفنی گفتگو کرده و گزارش شد که آقای هانت بر تعهد کشورش به برجام تاکید کرده است. با این حال در این سفر آقای هانت به مقامات ایران خواهد گفت که حمایت بریتانیا از برجام تا زمانی پایدار خواهد بود که ایران کاملا به برجام پایبند بماند و برنامه هسته‌ای خود را از سر نگیرد.

دو وزیر خارجه سوم مهر در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک با هم دیدار کرده بودند. حدود یک ماه پیش از آن خانم زاغری سه روز از زندان آزاد شد اما امیدها برای آزادی او با بازگشتش به زندان کمرنگ شد.

جنگ یمن

زمانی که ماجرای قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان در ترکیه اوج گرفت جرمی هانت قتل آقای خاشقجی را محکوم کرد و گفت “شاید” این فرصتی برای آمریکا و بریتانیا فراهم کرده باشد تا عربستان را در “موارد دیگر” زیر فشار بگذارد.

وزیر خارجه بریتانیا سه روز بعد از گفتگوی تلفنی با آقای ظریف، در فرانسه با ژان ایو لودریان وزیر خارجه دیدار و با درباره ایران و برجام گفتگو کرد.

حق نشر عکس Jeremy Hunt Twitter
Image caption وزرای خارجه فرانسه و بریتانیا

هفته پیش آقای هانت به عربستان سفر کرد و با ملک سلمان پادشاه عربستان، عادل الجبیر وزیر خارجه این کشور و محمد بن سلمان ولیعهد که انگشت اتهام در ماجرای خاشقجی به سمت او گرفته شده دیدار کرد.

در آن سفر آقای هانت گفت اکنون وقت آن رسیده که عربستان “دم را غنیمت بشمرد” و به جنگ یمن خاتمه دهد.

آقای هانت در سفری پر رفت و آمد از عربستان به امارات رفت و دوباره به عربستان برگشت تا دو کشور اصلی ائتلاف در جنگ با شورشیان حوثی را به آتش بس متقاعد کند. او در امارات با محمد بن زاید ولیعهد و عبدالله بن زاید وزیر خارجه امارات دیدار کرد.

حق نشر عکس Jeremy Hunt Twitter
Image caption دیدار وزرای خارجه عربستان و بریتانیا

بریتانیا از اوایل نوامبر امسال موضع خود را تغییر داد و گفت با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل برای اعمال فشار بر عربستان و حوثی برای پایان دادن به جنگ یمن حمایت خواهد کرد.

آقای هانت، هم از عربستان سعودی هم از حوثی‌ها که گفته می‌شود از حمایت ایران برخوردارند انتقاد کرد و گفت دو طرف باور دشاتند که راه حل نظامی امکان پذیر است و این نتیجه فاجعه باری برای مردم یمن داشته است.”

آقای هانت پیش از سفر به ایران بر اهمیت برجام در حفظ ثبات در منطقه و حمایت بریتانیا از آن تاکید کرد اما گفت: “ما لازم است که پایان اقدامات بی ثبات کننده ایران را در منطقه ببینیم اگر بخواهیم ریشه چالش‌های منطقه را برطرف کنیم.”

نازنین زاغری و ایرانی-بریتانیایی‌های دوتابعیتی زندانی در ایران

در دستور کار آقای هانت مسئله ایرانیان دو تابعیتی است که در ایران زندانی هستند بخصوص موضوع نازنین زاغری راتکلیف که تلاشهای بریتانیا برای آزادی او تا به حال نتیجه نداده است.

آقای هانت پیش از سفر گفت: “بیش از هر چیز دیگری باید شاهد این باشیم که دو تابعیتی‌های ایرانی بریتانیایی بی‌گناهی که در ایران زندانی هستند پیش خانواده‌هایشان در بریتانیا برگردند.”

“من داستان‌های دردناک زیادی شنیده‌ام که خانواده‌ها مجبور شده‌اند جدایی از همدیگر را تحمل کنند.”

Image caption نازنین زاغری و دخترش گابریلا

“بنابراین من با یک پیام روشن برای رهبران ایران وارد این کشور می‌شوم، زندانی کردن افراد بی‌گناه نمی‌تواند و نباید ابزار فشار دیپلماتیک شود.”

حدود یازده ماه پیش، بوریس جانسون وزیر خارجه قبلی که آقای هانت جای او را گرفته، با هدف آزاد کردن نازنین زاغری به تهران سفر کرد تا از ایران بخواهد ایرانی بریتانیایی‌های دوتابعیتی را “بر مبنای ملاحظات انسان‌دوستانه” آزاد کنند. آقای جانسون در ماموریت خود ناموفق ماند.

نازنین زاغری شهروند ۳۹ ساله ایرانی- بریتانیایی و کارمند بنیاد تامسون رویترز، نوروز سال ۱۳۹۵ در ایران بازداشت و به جرم اقدام علیه امنیت ملی و آموزش روزنامه نگاری به جوانان ایرانی، به پنج سال زندان محکوم شد. اتهامی که خانم زاغری و وکلایش، دولت بریتانیا و ریچارد رتکلیف همسر خانم زاغری که برای آزادی او تلاش زیادی کرده رد می‌کنند.

سال گذشته روزنامه تلگراف نوشت خانم زاغری برای این در زندان است که بریتانیا پول تانک‌های چیفتن را به ایران بازپرداخت کند، موضوعی که دولت‌های ایران و بریتانیا تکذیب می‌کنند.

در دهه ۱۹۷۰ میلادی حکومت وقت ایران قراردادی را برای تحویل تانک چیفتن با بریتانیا بست که با اشغال سفارت آمریکا در تهران تحویل تمام تانک‌ها ادامه نیافت.

پس از شکایت ایران، دادگاه لاهه هلند حکم داد که دولت بریتانیا باید حدود پانصد میلیون دلار به ایران پرداخت کند.

هم ایران هم بریتانیا این موضوع را تکذیب کرده و گفتند این دو موضوع هیچ ارتباطی با هم ندارند.

از سال گذشته موضوع اعطای حمایت دیپلماتیک بریتانیا به خانم زاغری مطرح شده است اما وزارت خارجه بریتانیا “هنوز درباره مطلوب بودن این اقدام، اطمینان ندارد”.

گاهشمار بازداشت نازنین زاغری

۱۵ فروردین ۱۳۹۵: بازداشت و نگهداری در کرمان

۲۷ خرداد ۱۳۹۵: اطلاعیه سپاه و اتهام تلاش برای براندازی نرم

۱۱ مرداد ۱۳۹۵: محاکمه در دادگاه انقلاب

۱۹ شهریور ۱۳۹۵: صدور حکم پنج سال زندان

۱ آذر ۱۳۹۵: همسر زاغری: ایران در ازای نازنین ۵۰۰ میلیون پوند می‌خواهد

۱۷ مهر ۱۳۹۶: طرح اتهام‌های تازه

۱۰ آبان ۱۳۹۶: اظهارات وزیر خارجه بریتانیا درباره زاغری

۱۵ آبان ۱۳۹۶: نگرانی از تاثیر منفی اظهارات بوریس جانسون

۱۶ آبان ۱۳۹۶: اطلاعیه وزارت خارجه بریتانیا درباره اظهارات جانسون

۱۶ آبان ۱۳۹۶: گفت‌وگوی تلفنی بوریس جانسون و محمدجواد ظریف

۱۸ آذر ۱۳۹۶: سفر بوریس جانسون به تهران

۰۱ شهریور ۱۳۹۷: خانم زاغری سه روز مرخصی رفت

۴ مهر ۱۳۹۷: ترزا می در دیدار با حسن روحانی خواستار آزادی خانم زاغری شد

۲٨ آبان ۱۳۹۷: سفر جرمی هانت به ایران

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments