سفیر آمریکا: روسیه و چین احتمالا تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را وتو می‌کنند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۱۳ دقیقه پیش

کلی کرافت نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل می‌گوید در صورت وتوی طرح آمریکا از سوی چین و روسیه این دو "باید منزوی و انگشت نما" شوند

توضیح تصویر،

کلی کرافت نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل می‌گوید در صورت وتوی طرح آمریکا از سوی چین و روسیه این دو “باید منزوی و انگشت نما” شوند

در حالی که کمتر از ۸۰ روز دیگر تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت به پایان می‌رسد، کلی کرافت، نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد، می‌گوید روسیه و چین احتمالا پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده برای تمدید این تحریم را وتو می‌کنند.

شبکه خبری آمریکایی بلومرگ به نقل از خانم کرافت گفته است که کشورش امید چندانی ندارد که روسیه و چین از قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده که ماه گذشته میان اعضای شورای امنیت توزیع شد، حمایت کنند.

جزئیات این پیش‌نویس تاکنون به طور رسمی منتشر نشده اما برخی از گزارش های غیررسمی حاکی از آن است که آمریکا در این پیش‌نویس تاکید کرده است که اعضای سازمان ملل از خرید و فروش سلاح با ایران خودداری کنند.

تحریم تسلیحاتی شورای امنیت قرار است ۲۷ مهرماه امسال تمام شود. قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت پیش بینی کرده که این تحریم باید حداکثر پنج سال پس از پذیرش توافق هسته ای برجام با قدرت های جهانی، پایان بگیرد. آمریکا بیش از یک سال است که می‌گوید به دلیل سابقه ای که ایران از خود نشان داده نباید این تحریم ها برداشته شود.

کلی کرافت نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل گفته به جز چین و روسیه، سیاست کشورش در همکاری با اعضای سازمان ملل متحد برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران موثر واقع شده اما حالا که به گفته او این دو کشور در صدد وتوی پیش نویس تمدید تحریم ایران هستند باید “منزوی و انگشت نما” شوند.

حسن روحانی در میان گروهی از فرماندهان ارشد نظامی در ایران

توضیح تصویر،

حسن روحانی در میان گروهی از فرماندهان ارشد نظامی در ایران

ایالات متحده پیش از این گفته بود که از تمام ظرفیت دیپلماتیک خود برای تمدید این تحریم استفاده خواهد کرد. از جمله گزارش شده است که در وزارت خارجه آمریکا برخی مشاوران به دولت پیشنهاد کرده اند که از ظرفیت قطعنامه ۲۲۳۱ استفاده کرده و به جای تمدید تحریم های تسلیحاتی همه قطعنامه شورای امنیت را که با توافق برجام لغو شده بود، احیا کنند.

ایران به شدت از چنین طرح هایی انتقاد کرده و حسن روحانی رئیس جمهور گفته کشورش از “دوستان خود” که اشاره به چین و روسیه است، “انتظار حمایت” دارد. روسیه در نامه ای به شورای امنیت گفته است که مخالف تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است و چین هم اعلام کرده دلیلی برای این اقدام علیه ایران وجود ندارد.

به تازگی کاظم جلالی سفیر ایران در مسکو از علاقمندی کشورش برای خریدهای نظامی از روسیه گفته و خبر داده که برخی از شرکت های سازنده سلاح پیشنهادهایی به ایران داده اند اما این اقدام تا زمان رفع تحریم تسیلحاتی عملی نیست.

شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۳۱ پیش بینی کرده است که تحریم تسلیحاتی ایران حداکثر ۲۷ مهرماه ۱۳۹۹ پایان بگیرد

توضیح تصویر،

شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۳۱ پیش بینی کرده است که تحریم تسلیحاتی ایران حداکثر ۲۷ مهرماه ۱۳۹۹ پایان بگیرد

پیشتر گزارش هایی از مذاکره میان کشورهای عضو دائم شورای امنیت بر سر موضوع پایان تحریم تسلیحاتی ایران و یافتن راه حلی درباره آن منتشر شده بود اما نشانه ای از این که چنین توافقی میان طرف ها به دست آمده باشد، وجود ندارد.

در هفته های اخیر برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران با سفر به کشورهای همسایه ایران خواستار حمایت از طرح ایالات متحده برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شده بود. او به تازگی با سفر به دوحه پایتخت قطر گفته بود ” آمریکا پیش تر هشدار داده که اگر شورای امنیت تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید نکند، طبق توافق هسته ای، از مکانیسم ماشه برای مقابله با این موضوع استفاده خواهد”.

بر اساس مکانسیم ماشه که در قطعنامه ۲۲۳۱ و متن توافق هسته ای آمده است، در صورتی که هر یک از طرف های توافق طرف مقابل را به نقض گسترده آن متهم کند می تواند موضوع را پس از یک فرایند سیاسی چند هفته ای به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع دهد. در صورتی که شورا تصمیمی برای ادامه لغو تحریم نگیرد، تمامی تحریم های سازمان ملل علیه ایران به طور یکجا دوباره احیا خواهد شد.

به غیر از ایران، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم گفته است که آمریکا از توافق برجام خارج شده و دیگر هیچ حقی برای استفاده از سازوکارهای پیش بینی شده در آن از جمله مکانیسم ماشه ندارد.

خط

تحریم تسلیحاتی ایران چیست و چه زمان آغاز شد؟

شورای امنیت ۱۳ سال پیش در اوج بحران اتمی ایران طی قطعنامه ای خرید و فروش هرگونه سلاح متعارف را که در شمار فعالیت های عادی کشورهاست، در ارتباط با ایران ممنوع کرد. دلیل این ممنوعیت نگرانی از ماهیت برنامه اتمی ایران و در اصطلاح شورای امنیت کاهش خطر احتمالی تسلیحات اتمی ایران بود.

خرید و فروش چه نوع سلاح هایی تحریم شد؟

جز ممنوعیت خرید و فروش سلاح اتمی که یک ممنوعیت عام برای کشورهاست، شورای امنیت خرید و فروش سلاح های متعارف را هم در ارتباط با ایران ممنوع کرد. تانک جنگی، خودروهای رزمی و زرهی، توپخانه‌ های سنگین، هواپیماهای نظامی و جت های جنگنده، هلی کوپترهای تهاجمی، ناوهای جنگی، انواع موشک های کروز و بالستیک‌، سامانه‌های موشکی و دفاع موشکی، سکوهای پرتاب موشک، زیردریایی و قطعات یدکی مورد نیاز تسلیحات، آموزش استفاده و بکارگیری و البته تعمیر ادوات نظامی، تامین مالی و خدمات مالی برای خرید و فروش موارد یاد شده، همگی در تحریم شورای امنیت قرار دارد. ایران نه مجاز است که این موارد را بخرد و نه اجازه دارد که این ادوات را در صورت تولید داخلی به فروش برساند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments