سفیر استرالیا در تهران با مور- گیلبرت ملاقات کرد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

پس از اعتراضات فراوان به شرایط نگهداری زندانی سیاسی، کایلی مور- گیلبرت و انتقال او به زندان قرچک ورامین، سفیر استرالیا در تهران موفق به دیدار این شهروند استرالیایی در زندان قرچک شد.

به گزارش آسوشیتدپرس لیندال ساکس، سفیر استرالیا در ایران روز سه‌شنبه ۱۴ مرداد (۴ اوت) گفته است که مور- گیلبرت را در زندان قرچک ورامین ملاقات کرده و حال او خوب است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

اداره امور خارجه استرالیا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «حال دکتر مور گیلبرت خوب است و به غذا، امکانات پزشکی و کتاب دسترسی دارد».

در این بیانیه همچنین تاکید شده که دولت استرالیا به تلاش برای دسترسی کنسولی به مور گیلبرت ادامه می‌دهد.

خانواده گیلبرت گفته‌اند که پس از دیدار سفیر استرالیا با کایلی مور در زندان، خیالشان آسوده شده است. در بیانیه خانواده گیلبرت آمده است: «ما همچنان تلاش خواهیم کرد تا کایلی را در اسرع وقت به خانه بازگردانیم و این بالاترین و تنها اولویت ما است».

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

آنها همچنان تاکید کرده‌اند: «ما همچنان معتقدیم که بهترین شانس کایلی برای آزادی از طریق دیپلماتیک است و با اداره امور خارجه و دولت استرالیا در تماس می‌مانیم تا بهترین راه را پیدا کنیم».

هفته گذشته با انتشار خبر انتقال مور- گیلبرت به زندان قرچک ورامین، نگرانی‌ها درباره او شدت گرفت. دولت استرالیا فورا تقاضای دسترسی کنسولی به این زندانی را کرد و سرانجام لیندال ساکس، سفیر استرالیا در تهران توانست با او در زندان قرچک ملاقات کند.

کایلی مور گیلبرت استاد مطالعات خاورمیانه در دانشگاه ملبورن است. او در سپتامبر ۲۰۱۸ (شهریور ۱۳۹۷) پس از شرکت در کنفرانسی در تهران در فرودگاه امام خمینی دستگیر، به زندان اوین فرستاده و بعدتر به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

بر اساس برخی گزارش‌ها او بارها اقدام به خودکشی کرده و اغلب در سلول انفرادی نگه داشته شده است. گیلبرت همچنین بارها دست به اعتصاب غذا زده و از دولت استرالیا خواسته تا تلاش بیشتری برای آزادی او انجام دهد.

او سال گذشته در نامه‌ای خطاب به نخست‌وزیر استرالیا از “نقض گسترده حقوق شخصی و نیز اصول حقوق بشر” درباره خود نوشت و از “شکنجه‌های روحی و نگهداری طولانی مدت در سلول انفرادی” خبر داد.

هفته گذشته رضا خندان، فعال حقوق بشر و همسر نسرین ستوده با انتشار یادداشتی در فیسبوک نوشت که کایلی مور- گیلبرت طی تماسی از زندان از شرایط بسیار بد خود خبر داده و گفته که نمی‌تواند چیزی بخورد و بسیار نومید و افسرده است.

به گفته اداره امور خارجه استرالیا، آکادمی بریتیش-استرالیا روز یکشنبه جلسه‌ای با نمایندگان دولت استرالیا در امور ایران داشته و درباره مور- گیلبرت با این نمایندگان رایزنی شده است.

گروهی از دوستان مور- گیلبرت نیز هفته گذشته کمپینی برای آزادی او راه‌اندازی کردند. به گفته کنشگران این کمپین، “استراتژی آرام و بی سر و صدای” دولت استرالیا برای آزادی گیلبرت شکست خورده است. 

کنشگران این کمپین می‌گویند دولت استرالیا باید تمامی گزینه‌ها را امتحان کند و از مردم این کشور نیز خواسته‌اند پتیشن‌هایی خطاب به نمایندگان پارلمان استرالیا و رسانه‌ها تهیه کنند تا آگاهی عمومی در این زمینه بیشتر شود.

یک سخنگوی وزارت خارجه استرالیا فراخوان برای فعالیت‌های کمپینی را رد کرده و اضافه کرده که سفارت این کشور در تهران به درخواست برای دسترسی کنسولی بیشتر به مور- گیلبورت ادامه می‌دهد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments