سنتکام حمله شبه‌نظامیان طرفدار ترکیه به نیروهای آمریکایی در سوریه را تأیید کرد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Share

مرکز فرماندهی آمریکا حمله روز یکشنبه به کاروان نظامی آمریکا در شمال شرقی سوریه را تأیید کرد اما گفت آسیبی به نیروهای آمریکایی وارد نشده است.

نیروهای آمریکایی در سوریه ـ عکس از آرشیو

نیروهای آمریکایی در سوریه ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، سخنگوی مرکز فرماندهی آمریکا دوشنبه ۱۳ آبان / ۴ نوامبراعلام کرد که در پی حمله به کاروان نظامیان آمریکا در سوریه به این نیروها آسیبی وارد نشده است.

سخنگوی مرکز فرماندهی آمریکا گفت: «در تاریخ سوم نوامبر (۱۲ آبان)، یک کاروان نظامی آمریکا در شمال شرق سوریه شاهد چندین حمله توپخانه‌ای بودند که به فاصله یک کیلومتری و یا بیشتر از جاده‌ای که این واحد حرکت می‌کرده، برخورد کرده است و آسیبی به این واحد وارد نشده است.»

روز گذشته، یکشنبه ۱۲ آبان / ۳ نوامبر، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که واشنگتن، مسکو را در جریان حمله خمپاره‌ای شبه‌نظامیان تحت حمایت ارتش ترکیه به کاروان نظامی آمریکا در شمال شرقی سوریه قرار داده است.

ژنرال یوری بورنکوف، رئیس مرکز روسی آشتی سوریه نیز گزارش داده است که سربازان آمریکایی در امتداد جاده «ام‌۴» در جهت مرز با عراق در حال حرکت بودند، در شش کیلومتری غرب شهرک تل تمر با آتش دشمن روبه‌رو شدند. اما بر اثر اصابت گلوله هیچ کس زخمی نشده است.

با این حال، شبه‌نظامیان سوری متحد ترکیه موسوم به «ارتش ملی سوریه» به خبرگزاری آلمان گفته‌اند که آن‌ها دست به چنین حمله‌ای نزده‌اند.

نیروهای آمریکایی در حال حاضر در پایگاه قسروک در ۷۰ کیلومتری غرب قامشلی برای عزیمت شبانه به سمت مرزهای عراق و سوریه مستقر هستند.

بورنکوف افزود: «پلیس نظامی روسیه همچنان به گشت‌زنی در مرز سوریه و ترکیه در امتداد مسیرهای مختلف در استان حلب ادامه می دهد.»

به‌گزارش اسپوتنیک، در طی یک روز، ارتش روسیه ۳۱ مورد از نقض آتش‌بس را ثبت کرد. شبه‌نظامیان به سمت شهرک‌هایی در استان‌های حلب، لاذقیه، ادلب و حما شلیک کردند.

ترکیه ۱۷ مهر / ۹ اکتبر عملیات نظامی خود را با عنوان «چشمه صلح» در شمال سوریه با کمک شبه‌نظامیان سوری متحدش آغاز کرد. با این عملیات آنکارا قصد دارد با ایجاد «منطقه امن» کردها را از نوار مرزی خود دور نگه دارد.

به‌دنبال دو توافق آتش‌بس با آمریکا و روسیه از دو هفته پیش این حملات به‌شکل رسمی متوقف شده است با این حال هم ترکیه و هم کردها یکدیگر را چند بار به نقض آتش‌بس متهم کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

سازمان ملل: ترکیه ممکن است مسئول جنایات جنگی نیروهای تحت حمایتش شناخته شود

Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments