سه نفراز نمایندگان کارگران هفت تپه آزاد شدند؛ اسماعیل بخشی همچنان در بازداشت

جستجو

سه نفراز نمایندگان کارگران هفت تپه آزاد شدند؛ اسماعیل بخشی همچنان در بازداشت

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
هفت تپهحق نشر عکس Haft tape

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه اعلام کرد که محمد خنیفر، مسلم آرمند و حسن فاضلی سه نفر از نمایندگان بازداشتی کارگران آزاد شدند.

براساس این گزارش اسماعیل بخشی دیگر نماینده کارگران و سپیده قلیان همچنان در بازداشت هستند.

کارگران هفت تپه هجده روز است که در اعتراض به مشکلات معیشتی، عدم امنیت شغلی دست به اعتراض زده‌اند.

کارگران هفت تپه تاکید دارند که تنها دو راه برای حل این بحران پیش رو است: نخست اینکه هفت تپه باید به شیوه خودگردانی کارگری اداره شود، یا اگر دولت آن را اداره کند باید همه امور زیر نظر شورای کارگری باشد.

بحث فرسودگی خط لوله، زیان دهی، بدهی بالای شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در دهه ۸۰ آغاز شد. اواسط این دهه بود که اعتراضات کارگران به دلیل تاخیر در پرداخت سه ماه حقوق شکل گرفت. در این دو دهه کارگران هفت تپه بارها نسبت به عدم پرداخت حقوق و معوقات و امنیت شغلی خود دست به اعتراض، تجمع و اعتصاب زده‌اند.

فعالیت کارخانه در سال ۱۳۹۱ با نوسازی تجهیزات کارخانه از سر گرفته شد. اما سه سال بعد در سال ۱۳۹۴ بود که هفت تپه ورشکسته اعلام شد. در همان سال در یک مزایده به دو شرکت زئوس و آریاک لرستان واگذار شد. قیمت تعیین شده برای این شرکت ۲۸۶ میلیارد تومان بود که در مزایده تنها شش میلیارد آن نقد پرداخت شد.

ایوب اسدبیگی، از اعضای هیات مدیره این شرکت در سال ۹۴ در پاسخ به کارگران معترض گفت که غیر از هفت تپه مدیریت ۱۱ شرکت دیگر در ایران را برعهده دارد و تعللی در پرداخت هیچ کدام از کارگران شرکت‌های دیگر ایجاد نشده است. اما برای کارگران هفت تپه وضعیت چنین نشد و برخی کارگران تا ۱۶ ماه پرداختی نداشتند.

بیشتر بخوانید:

اعتراضات کارگری؛ روایت کارگران هفت تپه

هفت تپه؛ دولتی، خصولتی‌ و خصوصی‌ علیه کارگران

اعتراض کارگران هفت تپه به نماز جمعه کشید

اعتراضات کارگران هفت تپه در این سه سال ادامه داشت. به گفته کارگران سال گذشته وعده داده شد که تمام مطالبات و معوقات کارگران پرداخت می‌شود. اما این چنین نشد. ۱۶ اسفندماه سال گذشته آقای رستمی چگنی، مالک هفت تپه در میان معترضان حاضر شد و نسبت به اعتصاب کارگران اعتراض کرد. اما به زمان پرداخت تمامی حقوق آنها اشاره‌ای نشد.

خبرگزاری ایلنا، ۱۴ آبان ماه امسال در گزارشی نوشت که برخی از سهامداران و اعضای هیات مدیره نیشکر هفت تپه در لیست متخلفان ارزی بانک مرکزی هستند.

سخنگوی قوه قضاییه نیز هفته گذشته اعلام کرد که مدیر عامل کشت و صنعت هفت تپه فراری است.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ١٤ کیلومتری شهر شوش و ١٠ کیلومتری معبد چغازنبیل به وسعت ٢٤ هزار هکتار در سال ١٣٣٨ شروع به کار کرده و مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته توسط آمریکایی‌ها در دوره پهلوی دوم، قرار شد این اراضی به عنوان قطب کشاورزی علمی ایران در نظر گرفته شود.

این شرکت یکی از بزرگترین کارخانه‌های صنعتی استان خوزستان به شمار می‌رفت و تا دهه ۹۰ زیرمجموعه دولت بود.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments