سپاه نتوانست با راهزنی پول توقیف شده را آزاد کند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

یک مقام کره جنوبی که به تهران سفر کرده بار دیگر از رژیم ایران خواست كه فوراً كشتی نفت کش و خدمه آن را آزاد كند.

وی در رابطه با دارایی های مسدود شده ایران در کره جنوبی با اشاره به اینکه سیستم های مالی کره جنوبی و ایالات متحده ارتباط تنگاتنگی دارند، تهران را به همکاری در یافتن راهی قابل قبول برای استفاده از این وجوه دعوت کرد.

وزارت امور خارجه کره جنوبی در بیانیه ای گفت: در این زمینه، مشاوره با واشنگتن اجتناب ناپذیر است. یعنی آمریکا باید اجازه دهد.

رادیو فرانسه در گزارش خود افزود: به گفتۀ ناظران ، رژیم تهران برای آزاد کردن دارایی های مسدود شدۀ خود در دو بانک کره ای، یک شناور نفتکش سئول را در خلیج فارس به اتهام عدم رعایت پروتکل های زیست محیطی در چهارم ژانویه گذشته توقیف و بیست خدمۀ آن از جمله پنج شهروند کره ای را دستگیر و زندانی کرده است.

در اینباره سخنگوی وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی امروز دیگر کشورها به ویژه آمریکا و فرانسه را متهم کرد که در جستجوی “سیاسی” کردن مسئلۀ توقیف شناور نفتکش کره ای هستند. او مدعی شد که علت این توقیف حقیقتاً همان چیزی است که مقامات جمهوری اسلامی رسماً اعلام کرده اند. به این معنا که نفتکش کره ای به محیط زیست آسیب رسانده است و جمهوری اسلامی نسبت به این موضوع بسیار حسّاس است.

این در حالیست که وزارت خارجه آمریکا توقیف نفتکش کره جنوبی توسط سپاه پاسداران را تلاشی از سوی جمهوری اسلامی برای “اخاذی بین‌المللی” دانست و خواستار آزادی فوری نفتکش توقیف‌شده شد.

پیش تر کره جنوبی با اعزام “واحدهای ضدراهزنی” به خلیج فارس خواستار آزادی فوری نفتکش توقیف شده خود توسط سپاه پاسداران شده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد برای دفاع از منافع خود“ واحدهای مقابله با راهزنی دریایی” را به خلیج‌فارس اعزام کرده است.

وزارت‌خارجه کره جنوبی محل توقیف نفتکش را در آبهای دریای عمان کرده است و از رژیم ایران خواسته فوراً به این توقیف خاتمه دهد.

سپاه پاسداران گفته که این نفتکش به دلیل نقض پروتکل‌های زیست محیطی توسط یگان‌های دریایی سپاه توقیف شده

این در حالیست که یک روزنامهٔ حکومتی به صراحت اعتراف کرد که مسأله محیط‌زیستی بهانه‌ ای بیش نیست، بلکه این اقدام یک باج‌گیری بین‌المللی است.

روزنامهٔ وطن امروز نوشت: هشدار عملی برای بدهکار قدیمی اما توقیف این نفتکش… حاشیه‌ای پررنگ‌تر از متن داشت و آن هم ماجرای عدم پرداخت ۷میلیارد دلار بدهی کره‌جنوبی به کشورمان بود… . . در چنین شرایطی توقیف این نفتکش در آب‌های خلیج‌فارس می‌تواند حامل پیامی جدی به دولت کره‌جنوبی باشد؛ پیامی که سئول را میان ۲ گزینه پرداخت بدهی قدیمی‌اش به تهران یا امنیت برای استفاده از شاهراه آبی خلیج فارس و ارتباط با شرکای عربی‌اش قرار می‌دهد.

این روزنامه در ادامه نوشته است: با تمام این اوصاف توقیف نفتکش‌ توسط سپاه پاسداران را می‌توان خط و نشانی جدی برای وادار کردن کره‌جنوبی به پرداخت بدهی‌هایش به کشورمان دانست… احتمالا باز پس‌گیری حقوق ایران باید در زمین دیگری پیگیری شود. توقیف در برابر بلوکه کردن، راهبردی است که امکان بازپس‌گیری حقوق ملت ایران را بالا خواهد برد…

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments