سپاه پاسداران از شلیک موشک‌های بالستیک از اعماق زمین ‘با مشخصات محرمانه’ خبر داد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۳۰ دقیقه پیش

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در مصاحبه با سپاه نیوز گفت "در این رزمایش برای نخستین بار در دنیا، شلیک موشک‌های بالستیک از اعماق زمین توسط نیروی هوافضای سپاه انجام شد"
توضیح تصویر،

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در مصاحبه با سپاه نیوز گفت “در این رزمایش برای نخستین بار در دنیا، شلیک موشک‌های بالستیک از اعماق زمین توسط نیروی هوافضای سپاه انجام شد”

سپاه پاسداران اعلام کرد چهارشنبه ۸ مرداد در جریان یک رزمایش نظامی، دو موشک‌ بالستیک را “با موفقیت از اعماق زمین به صورت کاملاً استتار شده” شلیک و آزمایش کرده است.

آزمایش این موشک‌ها در روز دوم رزمایشی با عنوان “پیامبر اعظم ۱۴” انجام شد. این رزمایش در جنوب ایران و تنگه هرمز برگزار می‌شود.

رسانه‌های داخلی ایران گزارش داده‌اند که “عملیات رزم موشکی موفق با شلیک دو فروند موشک زمین به زمین هرمز و فاتح، و یک فروند موشک بالستیک به سمت اهداف معین، همچنین اجرای آتش پدافند هوایی نقطه‌ای در این مرحله از رزمایش با موفقیت اجرا شد”.

امیرعلی‌ حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران با تایید این خبر در توئیتر نوشت: “نام ومشخصات این موشک محرمانه است”.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران همچنین در مصاحبه با سپاه نیوز گفت “در این رزمایش برای نخستین بار در دنیا، شلیک موشک‌های بالستیک از اعماق زمین توسط نیروی هوافضای سپاه انجام شد”.

او اضافه کرد که در این رزمایش “بدون استفاده از سکوها و تجهیزات مرسوم، موشک‌های مدفون شده زمین را شکافتند و اهداف از پیش تعیین شده را با دقت بالایی مورد اصابت قرار داده و منهدم کردند”.

در روز نخست این رزمایش، نیروی دریایی آمریکا از مانور نظامی سپاه پاسداران در تنگه هرمز انتقاد کرد و آن را “غیرمسئولانه و بی‌پروا” خواند.

اما امیرعلی‌ حاجی‌زاده هشدار داده که “با مجموعه امکاناتی که امروز در اختیار داریم می توانیم هرگونه هدف متخاصم را در هر نقطه از منطقه خلیج فارس مورد هدف قرار دهیم”.

نیروی هوافضا و دریایی سپاه در کنار یکدیگر این رزمایش را انجام داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

از زمان آغاز به کار دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دولت آن کشور برنامه‌های موشکی ایران را مورد انتقاد قرار داده و در مواردی، آن را مغایر تعهدات این کشور در چارچوب قطعنامه ٢٢٣١ و دست کم خلاف “روح” برجام دانسته بود. دولت آمریکا با تاکید بر لزوم مذاکرات هسته‌ای جدید با ایران به منظور دستیابی به “توافقی بهتر” از برجام، گفته بود که چنین توافقی از جمله باید شامل برنامه موشکی ایران باشد.

مقامات ایرانی گفته اند که برنامه موشکی آنان مشمول ممنوعیت‌های مندرج در این قطعنامه نمی‌شود. آنان برنامه موشکی خود را “دفاعی” دانسته و تا کنون تاکید داشته‌اند که به هیچوجه در مورد آن مذاکره نخواهند کرد.

کشورهای اروپایی عضو برجام (آلمان، بریتانیا و فرانسه) هم اواخر سال گذشته میلادی در نامه مشترکی به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، گفتند که “اقدامات ایران برای ساخت موشک‌های بالستیک قادر به حمل کلاهک اتمی، مغایر قطعنامه شماره ٢٢٣١ شورای امنیت است.”

نظرات