سیاست تکراری جمهوری اسلامی و لابیگرانش برای معامله با آمریکا؛ پشت به مردم، رو به «دشمن»!

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۵ آذر در سخنانی گفت «دولت آتی آمریکا در برابر آنهمه اقداماتی که چهره آمریکا را تخریب کرد، باید کارهای بزرگی را انجام بدهد و بتواند تا حدی اشتباهات گذشته را جبران کند.»

به آتش ‌کشیدن برجام در راهپیمایی ۱۳ آبان ۱۳۹۶

او گفت: «ما امیدواریم دولت آینده آمریکا در اولین قدم‌هایش سیاست‌ها و اقدامات ضد حقوق بشری و تروریستی ترامپ را به صراحت محکوم کند و سیاست‌های نادرستی که دولت قبلی در طول ۴ سال اعمال کرد را جبران کند.»

روحانی در ادامه افزود: «اگر چنین اراده‌ای در حاکمان آینده آمریکا وجود داشته باشد، به نظر من حل مسئله بسیار آسان است. ایران و آمریکا هر دو می‌توانند تصمیم بگیرند و اعلام کنند که به شرایط ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ [آغاز رسمی فعالیت دولت دونالد ترامپ] برمی‌گردند. هم ما به شرایط ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ برمی‌گردیم، هم آمریکا به ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ برگردد. این می‌تواند حل بزرگی برای بسیاری از مسائل و مشکلات باشد و مسیر و شرایط را کاملاً تغییر بدهد و بعد مراحل بعدی را می‌شود در بخش‌های مختلف ادامه داد گره اصلی با یک اراده و تصمیم می‌تواند باز شود.»

جمهوری اسلامی نمی‌خواهد «اظهار ضعف» کند ولی آمریکا را با دست پس می‌زند و با پا پیش می‌کشد!

حسن روحانی در حالی که نظام جمهوری اسلامی در ایران با مشکلات عدیده روبروست با اظهار نظر درباره شرایط داخلی آمریکا گفت «عوامل شکست ترامپ، سیاست‌های غلط خارجی، سیاست‌های غلط بهداشتی و اقدام نژادپرستانه و البته غیرقابل اعتماد بودنش بود. خداروشکر شرّ ترامپ از سر مردم کم شد!»

video

Please enable JavaScript

هرچند دونالد ترامپ و کمپین او همچنان از مسیر حقوقی پیگیر ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند و می‌گویند نتیجه طبق نظر نهایی دادگاه عالی در ماه دسامبر مشخص می‌شود اما جو بایدن و دموکرات‌ها پیروزی خود را قطعی می‌دانند و سرگرم چیدن کابینه و فرآیند انتقال قدرت هستند و مقامات جمهوری اسلامی از جمله حسن روحانی نیز بر همین مبنا اظهار نظر می‌کنند.

آشکار است که حکومت در ایران از مدت‌ها پیش روی پیروزی بایدن حساب ویژه باز کرده است. محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی به خبرنگاران گفته «امروز نه فقط در ایران بلکه بسیاری از کشورهای جهان و حتی کشورهای هم‌پیمان آمریکا از رای نیاوردن ترامپ خوشحال هستند.» با اینهمه وی این را هم ادعا کرده که ما به دولت آینده آمریکا خوشبین نیستیم و نمی‌خواهیم بنشینیم و بند به بند راجع به برجام مذاکره کنیم.

در این میان، خبرگزاری دولتی ایرنا در گزارشی با عنوان «پایان ترامپیسم و بازگشت آمریکا به مدار عقلانیت» نوشته واقعیت آن است که ایران با توجه به تجربه تلخ و سنگین دوره گذشته هیچگونه مذاکره تازه‌ای را درباره موضوع برجام نخواهد پذیرفت و دولت بایدن برای شکستن بن‌بست و گره‌گشایی باید به حقوق مردم ایران احترام بگذارد.

پیش از این اما محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی در توییتی که بسیار دور از جایگاه واقعی جمهوری اسلامی برای شرط و شروط گذاشتن است نوشته بود «ایالات متحده همچنان عضو سازمان ملل است و در صورت عمل به آنچه در قطعنامه ۲۲۳۱ آمده ایران نیز تعهدات خود در چارچوب برجام را عملی می‌کند. اگر ایالات متحده بخواهد به برجام بازگردد،‌ ایران نیز آماده است تا درباره شرایط احیای جایگاه این کشور به عنوان مشارکت کننده در برنامه جامع اقدام مشترک،‌ مذاکره کند.»

«رهبری نفرمودند مذاکره مطلقاً ممنوع است»!

محمود محمدی عراقی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به حسن روحانی و آنهایی که دم از مذاکره می‌زنند گفته «این سخنان باعث می‌شود دشمن به این نتیجه برسد که تحریم روی ایران می‌تواند اثر نهایی خود را بگذارد. یعنی اگر تا الان فکر می‌کردند تحریم روی ما ۷۰ درصد اثر گذاشته است، با این سخنان نتیجه می‌گیرند که اگر یک مقدار فشار را بیشتر کنند، ۳۰ درصد دیگر هم حاصل می‌شود. صرف نظر از مسئله انقلاب و ارزش‌های انقلابی، اینگونه موضع‌گیری‌ها از لحاظ عقلانی هم اشتباه است زیرا عقل سیاسی می‌گوید که ما نباید خودمان را ضعیف جلوه بدهیم، حتی اگر واقعاً هم ضعیف باشیم ولی نباید اظهار ضعف کنیم!»

او البته در ادامه تاکید می‌کند «رهبر انقلاب هیچگاه نفرمودند مذاکره مطلقاً ممنوع است. مذاکره نباید برای ما یک تابو باشد. ما همیشه مذاکره داشتیم اما هیچوقت کشوری که به هویت و استقلال خود پایبند باشد، از موضع ضعف وارد مذاکره نمی‌شود.»

خامنه‌ای: مذاکره کردیم به نتیجه نرسید

با وجود همه این حرف‌های ضد و نقیض اما رهبر جمهوری اسلامی ایران سه‌شنبه ۴ آذر در دیدار با رؤسای سه قوه و دیگر اعضای شورای ‌عالی هماهنگی اقتصادی گفت مذاکره برای رفع تحریم‌ها نتیجه ندارد و مشکل اقتصاد نداشتن یا ندانستن راهکار نیست بلکه نیازمند همت، شجاعت و پیگیری هستیم!

خامنه‌ای با تأکید بر «خنثی‌سازی تحریم‌ها و غلبه بر آنها» گفت «رفع تحریم» جواب نمی‌دهد: راهکار هست، همت و شجاعت نیست!

او گفت برای علاج تحریم‌ها دو مسیرِ «خنثی‌سازی تحریم‌ها و غلبه بر آنها» و «رفع تحریم» وجود دارد که «ما مسیر رفع تحریم را یکبار امتحان و چند سال مذاکره کردیم اما به نتیجه‌ای نرسید اما مسیر خنثی‌سازی تحریم ممکن است در ابتدای کار، سختی‌ها و مشکلاتی داشته باشد اما خوش‌عاقبت است!

خامنه‌ای توصیه کرد «اگر با تلاش و ابتکار و با سینه سپر کردن در مقابل مشکلات بتوانیم بر تحریم‌ها غلبه کنیم و طرف مقابل بی‌اثر شدن تحریم‌ها را ببیند، به ‌تدریج دست از تحریم بر خواهد داشت.»

بخشی از صحبت‌های رهبر جمهوری اسلامی واکنش به مواضع فرانسه، آلمان و انگلیس در مورد نقض برجام توسط جمهوری اسلامی است که او آن را «یاوه‌گویی» خواند و گفت: «وضع آمریکا که مشخص نیست و اروپایی‌ها هم دائماً در حال موضع‌گیری بر ضد ایران هستند. آنها در حالی که خودشان بیشترین دخالت‌های نادرست را در مسائل منطقه دارند، به ما می‌گویند در منطقه دخالت نکنید و در حالی که انگلیس و فرانسه دارای موشک‌های مخرب اتمی هستند و آلمان نیز در این مسیر قرار دارد، به ما می‌گویند موشک نداشته باشید.»

خامنه‌ای خطاب به آنها گفت «به شما چه ربطی دارد؟ شما اول خودتان را اصلاح کنید و بعد اظهار نظر کنید.» او همچنین تأکید کرد «به بیگانگان نمی‌توان اطمینان کرد و به ‌امید گشایش آنها بود.»

علی خامنه‌ای شهریور ۱۳۹۸ گفته بود «مذاکره با آمریکا در هیچ سطحی انجام نخواهد شد» اما اکنون با سخنانی که مقامات مختلف نظام مبنی بر «تابو» نبودن مذاکره می‌زنند، مشخص نیست آیا در صورت تثبیت ریاست جمهوری جو بایدن با توجه به شرایط سختی که تحریم‌ها برای جمهوری اسلامی ایران به ویژه در بُعد اقتصادی ایجاد کرده آیا نظام زیر فشار جریان‌های درونی خود که خواهان مذاکره با آمریکا هستند «نرمش قهرمانانه۲» را اجرا می‌کند یا پیامدهای اصرار بر عدم مذاکره را تا مرز فروپاشی اقتصادی و سیاسی به جان خواهد خرید؟

از سوی دیگر چنین به نظر می‌رسد که تیم بایدن برای مذاکره با رژیم ایران برنامه‌ریزی ویژه کرده است. جان کرى وزیر خارجه پیشین آمریکا در دولت اوباما، سه‌شنبه ۲۴ نوامبر به عنوان «دولتمرد» یا مقام دولتی آب و هوا و مسائل اقلیمی از سوی جو بایدن معرفی و دوباره وارد کابینه دولت ایالات متحده شد و به این ترتیب می‌تواند در نشست‌های کابینه‌ حضور داشته باشد.

«طرح صلح آب»؛ مذاکرات احتمالی ایران و آمریکا با سیگنال‌‌های علی خامنه‌‌ای!؟

کیهان لندن در گزارشی که سال گذشته در ۲۷ آذرماه ه۱۳۹۸ با عنوان «طرح صلح آب؛ مذاکرات احتمالی ایران و آمریکا با سیگنال‌های علی خامنه‌ای؟!» منتشر کرد به همین نکته توجه داد و نوشت: «مذاکره میان ایران و آمریکا بر سر آب و هوا و محیط زیست یکی از مواردی است که کمتر از یکسال پیش علی خامنه‌‌ای تلویحا نسبت به آن انعطاف و چراغ سبز نشان داد و در کنار اصرار و پافشاری او بر عدم مذاکره، سیگنالی به شمار می‌رود که وی برای واشنگتن فرستاد… خامنه‌ای با انتقاد از اینکه آمریکا به دنبال مذاکره و درواقع معامله بر سر نقاط قوت جمهوری اسلامی از جمله بُرد موشک‎‌هاست گفته آنها هیچوقت نمی‎آیند راجع به آب و هوا و منابع طبیعی یا محیط زیست مذاکره کنند!»

video

Please enable JavaScript

کیهان لندن پارسال در گزارش خود نوشت: «اکنون با طرح عضویت و همکاری جمهوری اسلامی ایران در «طرح صلح آب» این احتمال که آمریکایی‌‌ها به واسطه سوئیس برای مذاکره دست به کار شده‌‌ و به علامت‌های خامنه‌ای نظر مثبت نشان داده‌اند زیاد دور از ذهن نیست.»

حالا به نظر می‌رسد در صورت روی کار آمدن دولت بایدن، میراث آن برنامه‌ریزی‌ها و سیگنال‌ها در دولت ترامپ به جان کری در مقام «دولتمرد» مسائل اقلیمی برسد!

تلاش‌های نایاک برای آغاز مذاکرات رژیم ایران و تیم بایدن

از یکسو جریان‌های درون حکومت از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دولت تدبیروامید و از سوی دیگر لابیگران جمهوری اسلامی از جمله «شورای ملّی ایرانیان آمریکا» (نایاک) برای دولت آینده آمریکا کیسه دوخته و تلاش‌های ویژه‌ای را به امید آماده مذاکره مجدد بین تهران و واشنگتن و تکرار دوران خوش اوباما آغاز کرده‌اند.

عسل راد عضو آمریکایی- ایرانی نایاک در مقاله‌ای خروج آمریکا از برجام را اقدام نابخردانه دونالد ترامپ خوانده و سیاست فشار حداکثری برای «تغییر رژیم» را ناکام دانسته و می‌نویسد هیچ نشانه‌ای از سقوط در حکومت ایران دیده نمی‌شود!

این فرد همچنین بر اساس سیاست نخ‌نما شده‌ی «تندرو» و «میانه‌رو» درباره انتخابات استصوابی جمهوری اسلامی نیز اظهار نگرانی کرده و هشدار داده «ممکن است فرصت بایدن برای گشودن پنجره‌ای رو به سوی مذاکره کم باشد و در انتخابات ۱۴۰۰ مردم به دولت جدیدی رای دهند که کمتر تمایل به تعامل دوستانه داشته باشد. در مقابل، دولت فعلی ایران پیش از این خواستار بازگشت توافق شده است اما متأسفانه سیاست‌های دولت ترامپ از بسیاری جهات آنچه تندروهای ایران مدت‌ها استدلال می‌کنند را ارائه داده است: اینکه نمی‌توان به ایالات متحده اعتماد کرد. برای بازسازی اعتماد، بایدن باید دیپلماسی را از سرگیرد.»

نویسنده در ادامه‌ی مقاله‌ی خود سراغ تحریم‌ها رفته و می‌نویسد «برای نشان دادن حسن نیت برای کمک به جمهوری اسلامی در مقابله با کرونا، بایدن می‌تواند تحریم‌های ایران را به دلایل بشردوستانه لغو کند و ایران هم به محدودیت‌های تعیین شده در توافق اتمی پایبند باشد و هرگونه مذاکره جدید برای گسترش توافق جدید می‌تواند از این نقطه بر اساس منافع متقابل شروع شود.»

این سخنان درباره کمک‌های بشردوستانه برای مقابله با کرونا توسط بایدن در حالیست که از یکسو دولت ترامپ بارها در این زمینه پیشنهاد کمک کرده ولی جمهوری اسلامی آنها را رد کرده است و از سوی دیگر تحریم‌های آمریکا در زمینه‌ی دارو و مقابله با کرونا از جمله بنا به گفته‌های مقامات خود جمهوری اسلامی نه تنها هیچ تأثیری نداشته بلکه کمک‌های جهانی به ایران رسیده و ساز و کار مالی به ابتکار ایالات متحده و سوئیس نیز در این زمینه فعال بوده است. اگر مدیریت بیماری همه‌گیر کووید۱۹ در ایران بحرانی و فاجعه‌بار است به دلیل ناکارآمدی نظام و مقامات مسئول است که هیچ دولت خارجی از جمله دولت بایدن نیز نمی‌تواند در آن تغییری بدهد!

با اینهمه نویسنده‌ی آمریکایی- ایرانی این مقاله اصرار ورزیده که برای معامله با جمهوری اسلامی، بایدن می‌تواند مسیر پر چالشی را که از ترامپ به ارث رسیده اصلاح کند، اعتبار ایالات متحده را ترمیم کرده و بار دیگر ثابت کند دولتی که او در آن به عنوان معاون رئیس جمهور [باراک اوباما] خدمت می کرد در انتخاب دیپلماسی درست عمل کرده است.

روشن است که در این مقاله به «دستاوردها»ی «دیپلماسی» دولت اوباما برای جمهوری اسلامی شامل پیشبرد مخفیانه برنامه اتمی و موشکی و تقویت گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه و تأمین مالی گروه‌های تروریستی فرقه‌ای با هدف توسعه‌طلبی و صدور انقلاب اسلامی و بهره‌مندی گروه‌های مافیایی نظام در داخل و همچنین لابیگرانش در خارج از آن «دیپلماسی»، و مهمتر از همه بی‌فایده‌ بودن آن سیاست برای اقتصاد کشور و بهبود زندگی مردم هیچ اشاره‌ای نشده است.

در هر حال سیاست‌های تهران و  اظهار نظر مقامات در داخل و انتشار چنین مقالاتی در خارج بسیار تکراریست و هیچ نکته‌ی جدیدی در آنها دیده نمی‌شود جز پهن شدن سفره‌ی تازه‌ای جهت تبلیغات و جنگ روانی علیه مردم و مخالفانی که آرزویی جز تغییر رژیم و جایگزینی جمهوری اسلامی با حاکمیت ملی و حکومتی عادی و مبتنی بر دمکراسی ندارند مگر اینکه دولت جدید آمریکا بر مهم‌ترین دستاورد سال‌های اخیر یعنی تضعیف جمهوری اسلامی در داخل و میان مردم و بازوهای تروریستی و خرابکارانه‌اش در منطقه و روند صلح و امنیت و دمکراسی در خاورمیانه سرمایه‌گذاری کند. باید منتظر ماند و دید.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments