سیف‌الله غریب‌یار چگونه نیروی ویژه بریتانیا را به اتهام ‘کشتار غیرنظامیان’ به دیوان عالی کشانده؟

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
  • شریف ولید
  • بی‌بی‌سی

۲ ساعت پیش

سیف‌الله غریب یار، پرونده ادعای "جنایت جنگی" علیه نیروهای ویژه بریتانیا در افغانستان را به دادگاه عالی برد
توضیح تصویر،

سیف‌الله غریب یار، پرونده ادعای “جنایت جنگی” علیه نیروهای ویژه بریتانیا در افغانستان را به دادگاه عالی برد

ساعت یک و نیم شب ۱۶ فوریه سال ۲۰۱۱ اعضای خانواده سیف‌الله در ولسوالی ناوه ولایت هلمند با غرش چرخبال‌های نظامی و بلافاصله سرو صدای افراد نظامی از خواب می‌پرند.

سیف‌الله، زنان و کودکان خانواده او خود را در میان انبوهی از افراد نظامی می‌یابند که ماموریت” کشتن یا بازداشت” اعضای بلند پایه طالبان در منطقه را برعهده دارند. عملیات‌های شبانه نیروهای خارجی در این سال‌ها با شرکت نیروهای افغان اجرا می‌شد و یک روند عادی برای پیگیری و هدف قرار دادن شورشیان به حساب می‌آمد.

سیف‌الله که در آن زمان نوجوانی بیش نبود، می‌گوید که در آن شب با دیدن چنین یک حادثه غیرمنتظره از ترس و وحشت بخود لرزید . او در گفتگویی با برنامه پانورامای بی‌بی‌سی گفت “تمام اعضای خانواده ما ترسیده بودند و زنان و کودکان گریه و فریاد سرداده بودند”.

او گفت نیروهای ویژه بریتانیایی دستانم را بستند و مرا با زنان و کودکان به کنار کشیدند.

سیف‌الله می‌گوید اندکی بعد صدای شلیک گلوله‌ها را شنیدیم و وقتی نیروهای نظامی رفتند، اجساد دو برادرم در روی مزرعه نزدیک خانه افتاده بودند.

او می‌گوید نظامیان پسر عمویش را هم در همسایگی‌شان هدف قرار داده و کشته بودند.

سیف‌الله به این برنامه بی‌بی‌سی گفت وقتی به خانه برگشتیم تازه با جسد پدرم بر خوردیم که در یکی از اتاق‌ها روبه زمین افتاده بود و از ناحیه سر و پیشانی مورد هدف گلوله قرار گرفته بود؛ چنانکه سرش شکسته بود و آثار گلوله باران در پاهایش هم دیده می‌شد.

سیف‌الله معتقد است که خانواده‌اش در یک عملیات اشتباه هدف قرار گرفته و با خونسردی تمام اعدام شده‌اند.

کشتار این خانواده از سوی نیروهای ویژه بریتانیایی در این ماموریت نظامی سرو صدا هایی زیادی را در آن سال در ولسوالی ناوه ولایت هلمند ایجاد کرد. تا جایی‌که والی این ولایت نیز به این عقیده بود که قربانیان این حمله همه افراد ملکی و بی‌گناه بودند.

محمد کاکای سیف‌الله تنها مرد خانواده که بازداشت شد و از حادثه جان به سلامت برد
توضیح تصویر،

محمد کاکای سیف‌الله تنها مرد خانواده که بازداشت شد و از حادثه جان به سلامت برد

یک فرمانده نیروهای افغان گفته است در جریان این عملیات هیچ‌کسی به سوی نیروهای ویژه بریتانیایی شلیک نکرده بود ولی چهار عضو این خانواده هدف قرار گرفتند و کشته شدند.

از این فرمانده افغان نقل قول شده که دو تن از اعضای خانواده سیف‌الله زمانی به گلوله بسته شدند که در حال فرار بودند اما دو نفر دیگر آنها قبلا از سوی نیروهای ویژه بازداشت شده و مورد بازرسی بدنی قرار گرفته بودند و بعد از آن به ضرب گلوله به قتل رسیدند.

حالا در میان اسنادیکه در مورد جزئیات این عملیات به دادگاهی در بریتانیا ارائه شده است، یک بسته اوراقی است که مهر “محرم” بروی آنها زده شده است.

این اسناد دربرگیرنده تمامی اطلاعات طبقه‌بندی شده از گزارش رسمی در مورد رویدادی است که در منزل سیف‌الله در هلمند روی داده است.

نیروهای ویژه بریتانیایی در هلمند مطابق به این اسناد، گزارش داده‌اند که پس از تامین امنیت اطراف منزل سیف‌الله با یکی از مردان این خانواده که تحت بازداشت شان بود، اتاق‌ها را بررسی می‌کردند که ناگهان او از پشت پرده یک نارنجک را بدست می‌گیرد و با خطری‌که متوجه این نیروها می‌سازد، کشته می‌شود.

دراین گزارش آمده که در نتیجه نارنجک منفجر نمی شود و نیروهای ویژه کنترل اوضاع را بدست می‌گیرند. مردی‌ که در این جریان هدف گلوله قرار می‌گیرد، پدر سیف‌الله بود.

در گزارش این نیروها تذکر یافته که افغان دیگری را برای جستجوی خانه همسایه برده بودند اما وقتی می‌خواسته دست به اسلحه ببرد، او را هم کشته‌اند که این شخص پسرعموی سیف‌الله بود.

نفر سومی که در این عملیات بر اساس این اسناد در بیرون از محوطه حویلی کشته شده، براساس گزارش نیروهای بریتانیایی در پوشش یک پتو در تاریکی شب مسلح بوده و زمانی‌که آماده حمله می‌شده، توسط نیروهای ویژه به قتل رسیده است.

اما برخی از نظامیان بریتانیایی به صحت این گزارش‌ها از ابتدا به دیده شک و تردید نگریسته و خواستار انجام تحقیقات عمیق درین مورد و سایر موارد مشابه شده‌اند.

به نظر آنها برخی مکاتباتی که در مورد این حمله بین نیروهای ویژه بریتانیا در هلمند و لندن صورت گرفته تکان دهنده بوده است.

در یک بخش از ایمیل‌هایی‌که از سوی نیروهای بریتانیایی از هلمند به لندن فرستاده شده، مطالبی است که نیروهای افغان نمی‌خواستند نیروهای ویژه بریتانیایی را در عملیات‌های شبانه همراهی کنند، چون به نظر آنها هدف‌گیری و کشتن افراد در این نوع عملیات‌ها توجیه ناپذیر بود.

فلییپ الستون، گزارشگر ویژه سابق سازمان ملل متحد به برنامه پانورامای بی‌بی‌سی گفته است که بدون شک بسیاری از اتهامات مبنی بر کشته شدن افراد بیگناه توجیه شده و در نتیجه باید گفت که تعداد زیادی از غیرنظامیان در حملات شبانه کشته شده‌اند که کاملا غیرقابل توجیه است.

یک افسر ارشد نیروهای ویژه ارتش بریتانیا هم در یکی از این اسناد در مورد انجام چنین عملیات‌هایی ابراز تردید کرده است و نوشته است که چنین اقداماتی چشم‌انداز نفوذ بریتانیا در افغانستان را با خطر مواجه می‌کند.

فرانک لیدویج، یک افسر سابق اطلاعات ارتش بریتانیا: ادعای کشتار افراد مللکی توسط نیروهای ارتش بریتانیا به ابزار تبلیغاتی دشمن مبدل شد
توضیح تصویر،

فرانک لیدویج، یک افسر سابق اطلاعات ارتش بریتانیا: ادعای کشتار افراد مللکی توسط نیروهای ارتش بریتانیا به ابزار تبلیغاتی دشمن مبدل شد

فرانک لیدویج، یک افسر سابق اطلاعات ارتش بریتانیا که به عنوان مشاور حقوقی برای نیروهای این کشور در هلمند کار می‌کرد، به بی بی سی گفته است که چنین عملکردهایی نه تنها همکاری میان نیروهای افغان و بریتانیایی را سرد می‌کند بلکه روایتی از “یک نیروی قاتل”در میان مردم به ابزار تبلیغاتی عمده بدست شورشیان مبدل شده است.

یک سخنگوی وزارت دفاع بریتانیا گفته است که این پرونده تاریخی قبلاً به طور مستقل توسط پلیس نظامی سلطنتی این کشور به عنوان بخشی از عملیات “ناردمورد” مورد بررسی قرار گرفته است.

او گفته است که “این اسناد به عنوان بخشی از تحقیقات مستقل در نظر گرفته شد ولی در اخیر نتیجه گیری شد که شواهد کافی برای ارجاع آن برای پیگرد قانونی وجود ندارد”.

اما مقامات وزارت دفاع بریتانیا تاکید کرده اند که دادستانی ارتش بریتانیا هر اتهام تازه علیه نیروهای این کشور در افغانستان را در صورتیکه اسناد جدید ارائه شود بررسی می‌کند.

در حال حاضر نمونه‌های مشکوک از حوادث مشابه که منجر به کشته شدن غرنظامیان افغان در جریان یورش‌های شبانه نیروهای ویژه بریتانیا در افغانستان شده، مورد توجه بسیاری از مقامات نظامی نیروهای ویژه بریتانیا قرار گرفته است.

دادگاه علی بریتانیا خواستار مرور تمامی این اسناد شده است.

یک افسر نیروهای ویژه بریتانیا هم که تمامی گزارش‌های رسمی شامل کشتارها توسط نیروهای این کشور بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ را مرور کرده بود، به سایر مقامات نظامی این کشور نوشته به این نتیجه رسیده است که در آن سال‌ها اشتباهاتی صورت گرفته است.

این افسر ده مورد از گزارش‌های مشابه را برجسته کرده است که باعث بروز شک و تردید در میان مقامات نیروهای ویژه بریتانیا شده است. او گفته است که تمامی این اسناد نشان‌دهنده شلیک به افرادی است که دستگیر شده بودند و در جزئیات عملیات نوشته شده که آنها بطور غیرمنتظره در جریان بازرسی منازل شان می‌خواستند دست به اسلحه ببرند.

در ۵ مورد از اسنادیکه از سوی این افسر نظامی مرور شده، شمار افراد کشته شده بیش از رقم اسلحه بدست آمده در جریان این ماموریت‌های نظامی بوده است.

در یکی از گزارش‌های رسمی آمده است در حالی‌که در یک عملیات ۹ نفر کشته شده، تنها سه قبضه اسلحه بدست نیروهای ویژه افتاده است که به نظر این افسر ارتش در این حوادث یا سلاح‌ها مفقود شده‌اند یا هم آنهاییکه کشته شده‌اند، همه مسلح نبودند.

عملیات های نظامی شبانه برای سرکوب شورشیان مخالف دولت یک ماموریت همیشگی بود
توضیح تصویر،

عملیات های نظامی شبانه برای سرکوب شورشیان مخالف دولت یک ماموریت همیشگی بود

یک گزارش تازه که اخیرا از سوی روزنامه ساندی تایمز بریتانیا هم منتشر شده این ادعاها را تقویت می‌کند.

برنامه پانورامای بی‌بی‌سی گزارش داده که یک بخش بزرگ از تحقیقات پلیس سلطنتی ارتش بریتانیا بنام عملیات “نارث‌مور” شامل تعدادی از قتل‌های مشکوک در جریان عملیات‌های شبانه است که یکی از آنها مربوط به کشتار اعضای خانواده سیف الله در ولایت هلمند است.

زمانی‌که پلیس ارتش بریتانیا مطابق به اسناد، اعضای نیروهای ویژه این کشور را که در عملیات ۱۶ فبروری سال ۲۰۱۱ در ناوه هلمند شرکت داشتند، در مورد جزئیات حمله به خانه سیف‌الله پرسیده‌اند، تمامی آنها پاسخ داده‌اند که جزئیات این ماموریت را از یاد برده‌اند.

بخش از این پیام‌ها حاوی هشدار‌های روشن به بالاترین سطوح نیروهای ویژه بریتانیا است که خواستار تحقیقات جدی در مورد این عملیات‎ها است.

اخیرا بخشی از این اسناد در اختیار دفتر وکالت “دی لی” در لندن قرار گرفته است و این پرونده در دیوان عالی بریتانیاست تا در مورد ادعاها مبنی بر قتل‌های غیرقانونی توسط نیروهای بریتانیایی در افغانستان تصمیم‌گیری کند.

مردی که این پرونده را پی‌گیری می‌کند سیف الله غریب‌یار است که می‌گوید چهار عضو خانواده اش را نیمه شب شانزدهم فوریه ۲۰۱۱ ترور کردند.

فرانک لیدویج، افسر سابق اطلاعات ارتش بریتانیا که به عنوان مشاور حقوقی برای نیروهای ویژه این کشور در هلمند کار می‌کرد، می‌گوید غیر طبیعی است که نیروهای ویژه ارتش خود را فراتر از پاسخدهی بدانند.

به نظر آقای لیدویج تمامی فرماندهان ارشد و سیاستمدارانی که در مورد پیگرد کشتار افراد بی‌گناه و ملکی غفلت کرده‌اند، باید حساب پس بدهند.

برای پخش این فایل لطفا جاوا اسکریپت را فعال یا از یک مرورگر دیگر استفاده کنید.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments