سیل در عراق دست‌کم 23 کشته برجای گذاشت

جستجو

سیل در عراق دست‌کم 23 کشته برجای گذاشت

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
سیل در عراق,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,حوادث طبیعی
استانهای صلاح‌الدین و نینوی در عراق از دیروز (جمعه ۲۳ نوامبر) دچار سیل شده‌اند و بر اساس آمار اولیه، تاکنون ۲۳ نفر جان باخته‌اند.عملیات امدادرسانی در این دو استان همچنان ادامه دارد.

به گزارش فارس، «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق، جمعه (دیروز) دستور تشکیل یک گروه بحران برای نجات محاصره شدگان در استان سیل‌زده «صلاح‌الدین» در شمال بغداد شد.

سیل در عراق,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,حوادث طبیعی

در شبکه‌های اجتماعی نیز، کاربران تصاویری از وضعیت ایجاد شده در الشرقاط منتشر کردند که خود گویای وضعیت بحرانی این منطقه است.

به نوشته پایگاه خبری شبکه «الجزیرة»، از روز جمعه، به دلیل شدت بارش، شهرستان «الشرقاط» در استان صلاح‌الدین کاملا گرفتار سیل شد و منابع محلی در همان لحظاتی نخست، از کشته‌شدن دست‌کم ۹ نفر و غرق شدن هزاران منزل و صدها خودرو و گرفتار شدن ده‌ها هزار رأس دام در این سیل خبر دادند.

سیل در عراق,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,حوادث طبیعی
سیل در عراق,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,حوادث طبیعی

از سوی دیگر، «علی الدودح» شهردار الشرقاط نیز گفت که نزدیک به ۳ هزار نفر از ساکنان این منطقه آواره شده‌اند.

برخی رسانه‌ها نیز آمار اولیه قربانیان این سیل را ۲۳ کشته و بیش از ۲۰ زخمی و چندین مفقودی اعلام و تاکید کردند که شمار زیادی منزل مسکونی و زمین زراعی تخریب شده است.

به نوشته پایگاه خبری «الخلیج»، کمیساریای حقوق بشر در عراق نیز از غرق شدن هزار و ۵۰۰ چادره متعلق به آوارگان در استان نینوی در شمال عراق خبر داد.

عبدالمهدی دستور تشکیل کارگروه بحران را صادر کرد

برای مقابله با این بحران، نخست‌وزیر عراق دستور تشکیل یک کارگروه برای اقدام فوری و نجات شهروندان محاصره شده در این شهرستان را صادر کرد.

نخست‌وزیر عراق نیز این کارگروه بحران را از نیروهای فرماندهی عملیات صلاح‌الدین، تشکیلات مدنی در دولت محلی تشکیل داده و با در اختیار قرار دادن بالگرد و خودروهای سنگین، دستور داده تا هرچه سریعتر برای نجات جان شهروندان گرفتار شده در سیل اقدام و ضمن نظارت مستقیم بر روند امدادرسانی، از تشدید این بحران طی دو روز آینده به دلیل پیش‌بینی افزایش بارشها، جلوگیری شود. 

رئیس پارلمان عراق خواستار اقدام سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی شد

از سوی دیگر، «محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق نیز از سازمان ملل و سازمان‌های بین‌المللی خواست تا به مسئولیت خود در قبال سیلی که اردوگاه‌های آوارگان در نینوی و صلاح‌الدین را نابود کرده، عمل کنند.

سیل در عراق,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,حوادث طبیعی

وی همچنین از دولت فدرال و دولت محلی صلاح‌الدین خواست تا با اقدامی فوری و تلاشی همه‌جانبه در کنار سازمان ملل و سازمانهای بین‌المللی دیگر، به وظایف خود در قبال این بحران انسانی عمل کنند.

واکنش شماری از نمایندگان پارلمانی و درخواست اعلام حالت فوق‌العاده در استانهای صلاح‌الدین و نینوی

شماری از نمایندگان پارلمان عراق نیز خواستار نجات این شهروندان شدند.

«احمد الجربا» نماینده استان «نینوی» خواستار آماده‌باش ارتش عراق برای مقابله با این سیل که بسیاری از اردوگاه‌ها و روستاها در استانهای نینوی و صلاح‌الدین را با بحران مواجه ساخته، شد.

«شمائل سحاب العبیدی» دیگر نماینده عراقی از دولت خواست تا در این دو استان، حالت فوق‌العاده اعلام کند و با اعزام قایق و هواپیماهای ارتش به نجات خانواده‌های گرفتار شده در این سیل بشتابد.

سیل در عراق,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,حوادث طبیعی
سیل در عراق,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,حوادث طبیعی

«جاسم الجبارة» دیگر نماینده استان صلاح‌الدین از عراقی‌ها خواست تا در حالت آماده‌باش قرار گیرند و به خانواده‌های محاصره شده در سیل کمک کنند.

واکنش دبیرکل حزب عصائب اهل‌الحق

«قیس الخزعلی» دبیرکل جنبش «عصائب اهل الحق» نیز طی پستی در توئیتر تاکید کرد: مردم ما در الشرقاط دچار رنج بزرگی شده‌اند و به مال و جان آنها خسارت وارد شده و هنوز در محاصره قرار دارند. لذا از کلیه سرویس‌های دولتی به ویژه ارتش قهرمان و سازمان الحشد الشعبی مقدس می‌خواهیم که هرچه در توان دارند برای نجات جان این مردم انجام دهند و از رنج آنها تا حدودی بکاهند. ما باید همگی در کنار هم باشیم و در اولین کمک‌کنندگان به این مردم باشیم.

واکنش «سید عمار الحکیم»

رئیس جریان حکمت ملی عراق که اخیرا به عنوان رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی عراق انتخاب شده، ضمن ابراز همدردی با ساکنان این دو استان سیل‌زده از دولت با تمامی وزرا و تشکیلاتش خواست تا به تمامی سیل‌زدگان کمک فوری برسانند. 

سیل در عراق,اخبار حوادث,خبرهای حوادث,حوادث طبیعی

وی همچنین از نیروهای امنیتی و ارتش عراق برای امدادرسانی فوری به سیل‌زدگان تقدیر کرد و از سازمان‌های جهانی کمک‌رسانی خواست تا در این بحران، در کنار عراق قرار گیرند.

sarpoosh

با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments